Predsednica države je v svojem predprazničnem intervjuju zatrdila, da je prejšnja vlada Janeza Janše teptala vladavino prava in človekove pravice. Vodja opozicije ji seveda ni ostal dolžan.
“Predsednica RS Nataša Pirc Musar mukotrpno delo celotne prejšnje vlade v težkih časih pandemije označi kar kot “teptanje človekovih pravic in vladavine prava.” Resno?,” je zapisal Janša na socialnem omrežju X.
Spomnimo, vlada Janeza Janše je prevzela oblast v izjemno negotovem času, ko se je začel virus covida-19 nezadržno širiti po svetu. Potem ko je odstopil takratni premier Marjan Šarec, je bilo treba mobilizirati domala vse države podsisteme, predvsem pa uvesti ukrepe, ki bi že tako upehanemu zdravstvu omogočil, da se ne sesuje ob nebrzdanem razmahu epidemije. Vlada je začela sprejemati omejevalne ukrepe, ki so sledili primarnemu cilju – reševanje življenj.
Nekaterim pa prav reševanje življenj ni bila primarna vrednota, temveč boj za oblast. Nevladne organizacije so organizirale proteste, še preden je vlada zaprisegla, tem protestom pa so se nato pridružili tudi predstavniki levih političnih strank. Nekateri so na proteste aktivno pozivali. Kasneje so protesti postajali vse intenzivnejši, nekateri so bili tudi izrazito nasilni. Hkrati pa je bil to tudi čas, ko se je v državi mobilizirala domala vsaka levičarska sinekura. V tem kontekstu je tudi razumeti predsedničin boj, kot ga opiše za Večer.
Nepriljubljena predsednica
Predsedničin predpraznični intervju prihaja v času, ko si ta še vedno liže rane od svoje zadnje negativne epizode z mediji. Slednja je namreč prepričana, da je njen neto dohodek premajhen, zato je na javno upravo naslovila dopis, v katerem zahteva dodatke k plači. Zgodba o internem zapisu se je hitro razširila po državi in vznemirila predvsem svoje volivce, ki se sedaj sprašujejo, kakšno predsednico so izvolili. Misli njihovih volivcev je strnil predsednik društva slovenskih pisateljev Dušan Merc.
“Mi se moramo navaditi, da je naša predsednica bogata,” je sarkastično dejal, nato pa nadaljeval: “Veste, to je poseben odnos, to je tako kot kraljica, to je ena funkcija, ki ti pritiče, ker si bogat in zato ker rahlo včasih malo lažeš in se sprenevedaš in soliš pamet drugim,“ je pomenljivo dodal in priznal, da uživa, ko si jo lahko privošči.
Pozorni opazovalci slovenske politike pa so opazili tudi naslednje – zdi se, da številne državljanke in državljani še vedno raje srečajo in slišijo govoriti bivšega predsednika države Boruta Pahorja kot trenutno predsednico. Predsednici bi dobro del razmislek, zakaj je tako.
Ž. K.