Bo Tomaž Vesel postal žrtev bruseljske “spolne politike” in apetitov evropskih socialistov? Vodja opozicije Janez Janša razkriva, kako predsednica Evropske komisije “zvija roke” manjšim in šibkejšim državam, še posebej Sloveniji – od tega pa bi lahko imela največjo korist Tanja Fajon.
“V Bruslju nas imajo za najšibkejšo članico, kateri najlažje zviješ roko. Slovenija naj bi po novem v EK predlagala kandidatko iz vrst socialistov. Ki naj bi imela tudi diplomatske izkušnje. Tanjo Fajon,” je zapisal Janez Janša.
V kolikor bi Slovenija namesto Vesela predlagala zunanjo ministrico Tanjo Fajon, to ne bi bilo povezano z njenimi kvalitetami, temveč z njenim spolom in politično usmeritvijo. Kot pojasnjuje Janša v enem izmed zadnjih zapisov, ima predsednica Evropske komisije v tem trenutku dve politični težavi, in sicer spolno neuravnoteženo komisijo in nezadovoljne koalicijske partnerje socialiste.
“Od njene zaletave obljube, da bo zagotovila enakopravno zastopanost (obeh!) spolov, namreč ni ostalo veliko, saj je med predlogi za 27 člansko komisijo le 9 žensk,” zapiše Janša.
Situacija glede komisarskih mest je naslednja: Kot kaže trenutno, bo v Evropski komisiji 14 komisarjev iz vrst EPP in 4-je iz vrst socialistov. Ti so zaradi tega precej nezadovoljni. Kot piše Janša, je cilj pridobiti še vsaj eno komisarsko mesto. “Poskusili so v Luxemburgu, a neuspešno. Na vrsti je sedaj najšibkejši člen: Slovenija. Tu lahko z eno kandidaturo “naslovi” oba problema. Prvega si je predsednica z nespametno obljubo ustvarila sama, na drugega pa je moralno vezana, saj kompenzira lastno kandidaturo,” zapiše Janša.
Vojna za glasove med Fajonovo in Veselom
Pred dnevi smo že poročali, da naj bi bil Vesel pri von der Leynovi relativno hladno sprejet. Nato je sledil njen obisk v Sloveniji in sklenitev dogovora z Golobom.
“Ker se je za “trgovino s suverenostjo” prehitro izvedelo, Golobova vlada ni mogla kar čez noč umakniti že potrjenega kandidata Tomaža Vesela, saj bi bila sklonjena glava preveč očitna, poleg tega pa bi morala s Tanjo Fajon ponovno takoj pred odbor za EU v Državni zbor. Sam kandidat pa očitno tudi ni želel odstopiti kljub hladnem sprejemu v Bruslju. Zato naj bi bil med Golobom in Ursulo VDL dogovorjen plan B,” razkriva Janša.
Plan B je naslednji – Vesel bo moral na matičnem odboru Evropskega parlamenta pridobiti dve tretjini glasov. Proti temu se bosta borili tako Tanja Fajon kot tudi Ursula von der Leyen. Fajonova bo skupaj s predsednico Evropske komisije skušala pridobiti čim večji delež glasov evropskih socialistov, predsednica pa bo sama uveljavljala svoj vpliv v svoji stranki EPP.
Če jima uspe, “lahko odbor Tomaža Vesela oceni negativno in predsednica nato umakne kandidaturo. Kot se je zgodilo v primeru fiaska Alenke Bratušek. Nadomestni kandidat oziroma kandidatka nato praktično avtomatično dobi podporo.”
Ž. K.