Madurovega kritika našli mrtvega in zakopanega Čilu

Datum:

Venezuelskega disidenta Ronalda Ojedo, ki ga je iskal socialistični Madurov režim, so konec minulega tedna našli mrtvega in zakopanega v južnoameriški državi Čile. Ojeda je bil znan kritik vlade Nicolasa Madure, v njegovo smrt pa naj bi bile vpletene prav venezuelske oblasti.

Ronald Ojeda je leta 2017 iz Caracasa pobegnil v glavno mesto Čila, kjer je živel kot politični begunec. Venezuelska vlada ga je obtožila izdaje januarja, le nekaj tednov preden so ga 21. februarja ugrabili štirje oboroženi moški. Po devetdnevnem iskanju so njegovo truplo našli obdano s cementom v kovčku. Pridržani osumljenec je 17-letni venezuelski državljan.

“Umor Ronalda Ojede je najresnejši izid, ki bi ga lahko imela njegova ugrabitev, in na žalost se s tem soočamo. Izražamo sožalje njegovi družini in ljubljenim,” je na družbenih omrežjih zapisala čilska varnostna ministrica Carolina Tohá. Slednja je zagotovila, da bodo “zločin preiskali” in kaznovali z vso resnostjo. Boj proti kriminalu jemljejo kot absolutno in prednostno nalogo države, poroča Breitbart.

32-letni Ojeda je bil nekdanji poročnik v venezuelski vojski. Madurov režim ga je leta 2017 zaprl zaradi obtožb upora in izdaje. Novembra 2017 je pobegnil iz zapora in pobegnil v Čile, decembra 2023 pa naj bi od čilske vlade prejel azilni status.

Venezuelska vlada ga je obtožila izdaje januarja, le nekaj tednov preden so ga 21. februarja ugrabili štirje oboroženi moški. Po devetdnevnem iskanju so njegovo truplo našli obdano s cementom v kovčku.

Lokalne oblasti so aretirale 17-letnega Venezuelca zaradi njegove domnevne vpletenosti v ugrabitev in umor Ojede ter sporočile, da so identificirale še dva subjekta, ki sta ostala na prostosti. Vsi trije so domnevno povezani z venezuelsko nadnacionalno kriminalno organizacijo z aktivnimi celicami, imenovano Vlak Aragua, razširjeno po več državah v regiji vključno z Združenimi državami. Organizacija naj bi bila s “tihim” blagoslovom Madura ustanovljena leta 2012. Čilske oblasti menijo, da pomanjkanje zahtev po odkupnini in Ojedina politična zgodovina pomenita, da so ga morda ugrabili in ubili venezuelski agenti.

Madurova vlada zanika vpletenost
Medtem ko Venezuela zanika vpletenost v Ojedino smrt, je Maduro že pred letošnjimi volitvami začel zatirati politične nasprotnike, pri čemer je z obtožbami in aretacijami ciljal na ključne osebe in organizacije. Konec januarja je vrhovno sodišče Venezuele potrdilo odredbo urada nadzornika, ki priljubljeni opozicijski političarki Maríi Corini Machado prepoveduje kandidiranje za predsednico, kar je povzročilo obtožbe, da je načrtoval “prevarantske volitve”.

Nicolas Maduro (Foto: epa)

V odgovor so ZDA znova uvedle nekatere sankcije, ki so bile preklicane, v zameno za obljubo politične reforme in izpustitev političnih zapornikov. Zaradi Ojedine smrti bo Washington zdaj morda ponovno uvedel dodatne sankcije za venezuelsko energetiko, rudarstvo in sekundarno trgovanje z dolgovi kljub možnemu učinku na svetovno zalogo nafte in migracijske pritiske, poroča Gzero.

T. B.

Sorodno

Zadnji prispevki

Čigave ideje dejansko promovira Nika Kovač?

Protiživljenjska kampanja Inštituta 8.marec v času pred evropskimi volitvami...

“Depolitizacija” se nikoli ne konča

Z "depolitizacijo" po meri Gibanja Svoboda je podobno, kot...

Čeferin odloča kar o dveh zadevah, kjer bi moral biti izločen

"Z začudenjem smo ugotovili, da je Ustavno sodišče RS...