Nemška politična scena je pred prihajajočimi volitvami vse bolj razdeljena, pri čemer v ospredje postavljajo proteste proti desnim političnim strankam, kot so CDU/CSU in AfD. Sprašujejo se, kdo stoji za organizacijo teh protestov in kako so financirani.
Po navedbah nemških medijev naj bi zvezna vlada z davkoplačevalskim denarjem financirala demonstracije, kar odpira resna pravna in politična vprašanja, hkrati pa omenjene trditve ne bi presenetile, saj se tudi slovenske “nevladne” organizacije posredno ali neposredno financirajo na enak način.
Nemška zvezna vlada po poročanju nemškega Welt preko ministrstev financira proteste “proti desnici”. Posebej izpostavljena sta ministrstvo za družino in ministrstvo za okolje, ki sta pod vodstvom Zelenih. Pravni strokovnjaki menijo, da je uporaba davkoplačevalskega denarja za financiranje političnih demonstracij nezakonita, zato bi se lahko nekateri organizatorji in njihovi donatorji znašli v pravnih težavah.
“Skupaj proti desnici”: Nevladna organizacija ali politični akter?
Eden izmed najglasnejših akterjev v trenutnem valu protestov je mreža “Skupaj proti desnici”, ki vodi agresivno kampanjo proti CDU. Minuli teden so aktivisti organizirali demonstracije pred sedežem stranke CDU v Berlinu. Ključni organizator protestov je združenje Campact iz Spodnje Saške, ki je hkrati glavni delničar organizacije HateAid. Ta je od Zveznega ministrstva za družinske zadeve, ki ga vodi Lisa Paus (Zeleni), od leta 2020 prejela več kot 2,5 milijona evrov, poroča Freundederkuenste.

Tudi “Zveza za okolje in varstvo narave” (BUND), ki se sicer zavzema za podnebne cilje, je bila soorganizator demonstracije “Mi smo požarni zid” v Stuttgartu. BUND je prav tako finančno povezan z vlado: leta 2023 so mu tri ministrstva, okoljsko, šolsko in gospodarsko pod Robertom Habeckom, zagotovila več milijonov evrov.
Podpredsednik nemških liberalcev (FDP) Wolfgang Kubicki dvomi, da protesti, ki jih organizira tako imenovani „požarni zid“, odražajo večinsko mnenje Nemcev. “Če bi bilo temu tako, bi rdeče-zelena koalicija močno pridobila v anketah,” poudarja Kubicki. Po njegovem mnenju nadaljevanje demonstracij ne bo koristilo levici, temveč bo še dodatno škodovalo strankam Zelenih in SPD.
Zvezna vlada sofinancirala proteste v Berlinu
Prvi vikend v februarju je 160.000 protestnikov v Berlinu podprlo tako imenovani “požarni zid” proti desnici, pri čemer so na steber zmage projicirali sporočilo “Ves Berlin sovraži CDU”. Tudi ta protest so sofinancirali iz proračuna zveznega parlamenta, pri čemer so sredstva prišla iz dveh posrednih virov, navaja Freundederkuenste in dodaja, da je HateAid samo letos prejela 424.823 evrov za boj proti sovraštvu na internetu. Podobno je deželno združenje AWO v Saški-Anhaltu za leto 2025 prejelo 90.043 evrov iz vladnega projekta “Živeti demokracijo”. Ministrstvo za družino naj bi letos organizacijam v Schleswig-Holsteinu namenilo dodatnih 1,525 milijona evrov.
Govorimo o NVO, ki so v času vlade Janeza Janše protestirali proti vladi, za ustoličenje aktualne oblasti pa so jih nagradili še po tem. O primeru tega, da je bila motivacija za petkova kolesarjenja denar, smo pisali tudi tukaj.
Nezakonito financiranje političnih kampanj?
Dejstvo, da vlada financira proteste, katerih cilj je oslabeti CDU/CSU, FDP in AfD, sproža resna vprašanja o zakonitosti tovrstnega financiranja. Kritiki opozarjajo, da Zeleni in Levica po vsej državi ustanavljajo nevladne organizacije, ki jih nato financirajo z davkoplačevalskim denarjem, da bi podprli lastno politično agendo. Vse več pravnih strokovnjakov poziva k sodnim postopkom proti tovrstnemu pristranskemu financiranju, vendar ostaja vprašanje, kdo bo prevzel pobudo za pravni boj.
Ali bo ta praksa sprožila resne politične posledice za Zeleno-SPD-koalicijo, bo pokazal nadaljnji razvoj dogodkov. Vsekakor pa razkritja o financiranju protestov mečejo senco na neodvisnost civilne družbe in legitimnost vladnih ukrepov v Nemčiji.
A. H.