Saga imenovanja novega guvernerja Banke Slovenija ne bi bila prava saga, če ne bi v to skušali strpati tudi opozicijske SDS. Včerajšnja Tarča, scenarij za katero je očitno napisal kar Gregor Golobič, ki so ga skušali prikazati kot nekdanjega politika, je skušala storiti prav to – relativizirati razpadanje levice s starim spopadom iz časa prve Janševe vlade.
Odnosi med predsednico države Natašo Pirc Musar in premierjem Robertom Golobom nikoli niso bili najboljši. Odnos je dosegel dno, ko je Pirc Musarjeva javno povedala, da jo je premier razočaral kot politik in po človeški plati. Premier ji je po drugi strani odvrnil, da je nedržavotvorna.
Najvišja predstavnika oblasti se pač ne zmoreta sporazumeti o naslednjem guvernerju Banke Slovenije. Nataša Pirc Musar je predlagala Antona Ropa, ki je bil v državnem zboru zavrnjen. Vlada si želi Saše Jazbec, ki je predsednica države ne želi predlagati zaradi pomislekov, bojda, ker bi zaradi njenega moža Marka Jazbeca lahko prišlo do navzkrižja interesov. Marko Jazbec je namreč nekdanji vodja SDH in predsednik uprave Sava Re. Hitro bi se lahko primerilo, da bi skupina Sava tožila Banko Slovenije v zadevi Sporni izbris podrejencev v času vlade Alenke Bratušek. Lahko bi se torej znašli v situaciji, ko bi bila v pravni spor vpletena mož in žena. Tarča poroča tudi, da je vsak guverner Banke Slovenije hkrati tudi predsednik odbora za finančno stabilnost, ki pa ima pomembno vlogo pri nadzoru nad zavarovalnicami. Tako bi Saša Jazbec lahko “nadzorovala” skupino Sava, ki jo vodi njen soprog.
Slovenija v primežu levih lobijev
Bolj kot zgodba o potencialnem navzkrižju interesov pa je za naše bralstvo zanimiva zgodba o pregovornih stricih iz ozadja. Z drugimi besedami, o lobijih levice, zaradi spopada katerih je Slovenija danes brez glasovalnih pravic na ECB. Na eni strani imamo Natašo Pirc Musar, stari LDS lobi skupaj z Gregorjem Golobičem, in njihovega kandidata Antona Ropa. Na drugi strani ne tako zelo mlade “young boys”, med njimi so predsednik SID banke Borut Jamnik, finančni minister Klemen Boštjančič, predsednik uprave SDH Žiga Debeljak in nekdanji šef Save Matej Narat.

Če se vrnemo na začetek zgodbe. Spor med predsednico države in premierjem jasno razkriva, kakšno škodo pravzaprav Sloveniji povzročajo strici oz. lobiji iz ozadja. Da bi omilili padec javnomnenjske podpore, je bilo potrebno v zgodbo potegniti še SDS.
Nisem gledal, a očitno je Golobič ponovno urejal @TarcaRTVSLO Že žnj-tič. 🤠 https://t.co/CgoK0nBKy2
— Janez Janša (@JJansaSDS) March 21, 2025
Da spopad na levici lahko razumemo tudi kot del predvolilne kampanje, pa je v Tarči povedal novinar in urednik Dejan Steinbuch. “Opažam, da se predvolilna kampanja že krepko začenja in da gre v glavnem za konflikte med nekdanjimi strankarskimi kolegi, prijatelji, zavezniki. To kaže na to, da se novi obrazi, ki so na zadnjih volitvah v zelo velikem številu prišli v parlament, da se kaže pomanjkanje političnih izkušenj,” je povedal.

Da je bila Tarča že v funkciji predvolilne kampanje, pa potrjuje tudi dejstvo, da sta v oddaji nastopila Anže Logar, predsednik stranke Demokratov in nepovezani poslanec, ki pravzaprav nima nobenega vpliva na imenovanje bodočega guvernerja Banke Slovenije, in evropski poslanec Vladimir Prebilič, ki trenutno velja za enega izmed potencialnih “novih” obrazov levice.
nekdanji politik,ki je zaslovel s tem,da je skrival svoj lastniski delez v nizozemskem podjetju,na javni TV nastopa kot neke vrste politicni analitik. njegov kolega,nekdanji direktor podjetja,ki ni placevalo davkov,pa v studiu.jao jao:)
— Jurij Simac (@jurijsimac) March 20, 2025
Ž. K.