Jenull bi razpisal referendum o članstvu Slovenije v Nato, čeprav so Slovenci o tem že odločali leta 2003

Datum:

Frontman protestov proti nekdanji Janševi vladi Jaša Jenull, ki se med več tednov trajajočo zdravniško stavko kot nekakšen strokovnjak in glasnik celotnega ljudstva redno oglaša s takšnimi in drugačnimi pripombami, se je, kot kaže, sedaj odločil, da bo šel v boj proti militarizaciji in med svojimi sledilci propagiral razpis referenduma o članstvu Slovenije v Natu. Videti je, da nekdo pač pozablja, da smo tega že imeli. 

V enem izmed svojih nedavnih javljanj na družabnih omrežjih je Jaša Jenull pričel razlagati, da smo v zadnjih letih “noro povečali” količino orožja. Ob tem je navedel, da Nato od nas zahteva, da moramo vsaj 2 odstotka BDP nameniti nakupu orožja. “V zadnjih petih letih smo za 3.300  odstotkov dvignili nabavo orožja in smo s tem na tretjem mestu v celi Evropi, pred nami sta samo Luksemburg in Ukrajina,” je povedal in dodal, da raziskave kažejo, da je Slovenija na repu držav po podpori članstva v Natu. Ker opaža po svoji presoji, da imamo deljeno mnenje, naj bi bila dobra ideja, da bi se o tem pomenili na referendumu.

“Prepričan sem, da je čedalje več ljudi, ki mogoče ne želimo sodelovati pri nekih imperialističnih vojnah, da bomo Ukrajini pošiljali milijone in milijone za neko vojno, kjer se igrajo neke globalne igre za prevlado,” je povedal v nadaljevanju in vse, ki se jim zdi, da je militarizacije preveč, povabil na shod, ki bo 28. marca ob 17. uri na Trgu francoske revolucije v Ljubljani, ki ga organizira več mirovniških organizacij.

Videti je, da Jenull pozablja, da smo imeli Slovenci 23. marca 2003 referenduma, kjer se je ljudi povprašalo o članstvu Slovenije v Evropski uniji in Natu. Slovenci so prepričljivo potrdili, da sta članstvo Slovenije v zavezništvu Nata in EU poglavitna cilja zunanje politike. Za vstop v EU je namreč glasovalo skoraj 90 odstotkov volivcev, za vstop v Nato pa 66 odstotkov.

Slovenci leta 2003 jasno pokazali, kaj si mislijo glede članstva v Natu
Zavezujoč in neponovljiv je bil tedaj izid volje, ki so jo Slovenci izkazali ob obisku referendumov. Kot poroča Delo, so se predstavniki ljudstva k temu zavezali na začetku marca 2003 s samo spremembo ustave. V 3. a člen se je namreč zapisalo: “Slovenija lahko z mednarodno pogodbo, ki jo ratificira državni zbor z dvotretjinsko večino glasov vseh poslancev, prenese izvrševanje dela suverenih pravic na mednarodne organizacije, ki temeljijo na spoštovanju človekovih pravic in temeljnih svoboščin, demokracije in načel pravne države, ter vstopi v obrambno zvezo z državami, ki temeljijo na spoštovanju teh vrednot.” Tam je tudi zapisano, da lahko državni zbor pred ratifikacijo mednarodne pogodbe iz prejšnjega odstavka razpiše referendum. “Predlog je na referendumu sprejet, če zanj glasuje večina volivcev, ki so veljavno glasovali. Državni zbor je vezan na izid referenduma. Če je bil referendum izveden, glede zakona o ratifikaciji take mednarodne pogodbe referenduma ni dopustno razpisati”, je še zapisano.

“Treba je biti pozoren, ko nam lažejo. Referendum o Natu in priključitvi Rusiji in Belorusiji in podobnim sploh ni mogoč. Imeli smo ga. In odločili smo se, da smo del svobodnega sveta in ne sveta balkanskih in drugih podobnih diktatur,” je v odzivu na nedavno idejo, ki se je preporodila Jenullu, v poduk izpostavil dolgoletni novinar in urednik portala Spletni časopis Peter Jančič.

Predsednik največje opozicijske stranke SDS Janez Janša predlaga preprostejšo rešitev, s katero lahko dr. Jaša Jenull iz Glasa ljudstva takoj izstopi iz Nata. Pot pod noge in selitev k svojim v Severni Koreji. Ali k Lukašenku. Pa bo zunaj,” je izpostavil v svojem zapisu na omrežju X. 

V tako nemirnih časih verjetno ne gre posebej poudarjati, zakaj je članstvo v Natu za našo državo pomembno. Ker pa od tistih, ki nasprotujejo članstvu Slovenije v Natu, kar naprej poslušamo, kako naj bi Slovenija na veliko zapravljala pri nabavi orožja, bi bilo vendarle tudi prav, da se v luči tega še opomni na eno dejstvo, in sicer, da obrambni izdatki naše države za leto 2023 po poročanju STA znašajo 1,34 odstotka BDP, kar je daleč od zahtevanih 2 odstotkov!

Ž. N.

Sorodno

Zadnji prispevki

[Javnomnenjska anketa] SDS se obeta visoka zmaga na evropskih volitvah

Podpora vladi Roberta Goloba še naprej pada. Po zadnji...

Nad nekdanjega ministra poslali policijo!

Danes zjutraj sta policistki obiskali nekdanjega ministra za kulturo...

27. april – dan, ko so komunisti paktirali z nacisti in razklali slovenski narod

27. aprila je državni praznik. Imenujejo ga dan boja...

Amerika šokirana: Razmere na kampusih ušle izpod nadzora

V zadnjih dneh vse bolj kaže, da so razmere...