Dolge brade so se, kot ste verjetno že opazili, vrnile v velikem slogu. Med ekspanzijo dlak na obrazu so se pojavili tudi negativni komentarji na njihov račun, saj te lahko prenašajo potencialno nevarne bakterije.
Michael Mosley iz angleške oddaje “Zaupajte mi, jaz sem doktor” je prišel do zanimivega odkritja v nedavnem raziskovanju brad. Ekipa iz oddaje je odkrila, da se lahko v bradi najde posebna bakterija, ki proizvaja novo obliko antibiotika. V neki drugi študiji iz ZDA pa so potrdili, da so v človeški bradi našli posebno vrsto bakterije, ki je sicer prisotna v fekalijah, poroča Jutranji list.
Presenečen nad odkritjem, se je Mosley odločil dodatno preučiti povezanost brade z zdravjem.
V študiji iz ameriške bolnice, ki je bila objavljena v časopisu za infekcije, so na vzorcu 408 bolnišničnega osebja opravili raziskave o širjenju infekcij. Osebe, ki so sodelovale v študiji, so bile tako bradate kot obrite, rezultati pa so pokazali, da med obritimi obstaja večja verjetnost prenosa infekcij kot pri tistih z bradami. Verjetnost, da bo obrit član osebja prenašal bakterijo stafilokokni aureus, je kar trikrat večja.
V laboratorijskih stekleničkah se je zgodilo to, da je nekaj ubijalo bakterije, po vsej verjetnosti je šlo za mikrob. Običajno mišljenje je, da so mikrobi sovražniki človekovega zdravja, vendar temu ni vedno tako. Številne bakterije in glivice se medsebojno borijo za hrano, surovine in prostor, med borbo pa so mikrobi evoluirali v antibiotike, s katerimi se ljudje borimo proti infekcijam.
M. P.