Josip Broz Tito je postal ena najbolj kontroverznih oseb v naši novejši zgodovini, vse okoli njega pa je zelo intrigantno in skrivnostno. Uspešno je do smrti skrival mnoge podrobnosti iz svojega življenja, ki so ostale skrivnostne še 44 let po njegovi smrti. Za njegov zasebni življenjski slog pa pravijo, da je bil kot filmski scenarij – skoraj ni bilo mogoče, da bi bil zvest kateri koli ženi. Za mnoge njegove romance niti ne vejo, večino svojih potomcev pa nikoli ni spoznal.
O Josipu Brozu krožijo različne zgodbe že desetletja – od tega, da je prišel na čelo države zaradi pripadnosti močni tajni organizaciji prostozidarjev, do tega, da je bil v resnici tajni agent ruske obveščevalne službe, ki je le podedoval dokumente nesrečnega mladiča, ki je na začetku druge svetovne vojne umrl.
Kakor koli že, poroča Kurir RS, razkriva pa se tudi ljubezensko življenje Tita, ki nikoli ni bilo povsem osvetljeno. Samo štiri ženske so bile priznane kot Titove uradne žene: Pelagija Belousova, Herta Hes, Davorjanka Paunović in Jovanka Budisavljević.
Po zapisih ljudi, ki so preučevali njegovo življenje, je imel iz osemnajstih izvenzakonskih in zakonskih razmer šestnajst otrok: petnajst sinov in eno hčer. V stiku naj bi bil le z dvema sinovoma – Žarkom, ki mu ga je rodila žena Pelagija, in Aleksandrom – Mišo, ki ga je dobil s Herto.
Njegova pot spoznavanja partnerk se je začela, ko je postal vajenec mehanične delavnice v Sisku leta 1907, tri leta kasneje pa se je preselil v Zagreb, kjer se je pridružil Socialdemokratski stranki Hrvaške in Slavonije. Leta 1912 je brez denarja v žepu z vlakom odšel v Čankov, na Češko, kjer je našel delo v tovarni, kmalu zatem pa je med stavko kovinarjev spoznal svojo prvo ljubezen, Maruso Novakovo, srednješolko, hčerko zdravnika Franje Novakova.

Josip se je deklici in njenemu očetu predstavil kot diplomirani inženir iz revne Hrvaške. Po nekaterih trditvah ji je obljubil poroko, vendar nikoli ni našel primernega časa za ta trenutek.
Njun sin Leopold, rojen marca 1913, je živel in delal kot ekonomist v Pragi, vendar nikoli ni bil v stiku z očetom. Svojo družino naj bi nato Tito zapustil zaradi deset let starejše trgovke z blagom, Lizy Špuner, s katero je pobegnil na Dunaj. Z njo je začel delati in se izkazal kot dober trgovec. Živel naj bi v Lizini hiši in spal z njenimi služkinjami, ko je bila ona na poslovnih potovanjih. Kljub temu naj bi tudi od nje pobegnil, ko je zanosila. Liza je leta 1914 rodila sina Hansa, ki je umrl leta 1943 v bojih pri Kozari.
Po tej neuspešni zvezi se je vrnil v Zagreb in začel romanco s Terezijo Štacner, hčerko bančnika, ki jo je spoznal na Dunaju. Kratko romanco je prekinil napad Avstro-Ogrske na Srbijo in Rusijo. Tito je postal član 25. domobranskega polka, ki mu je komandiral Terezin oče, in imel je privilegiran položaj.

Zaradi simuliranja gluhosti, saj je želel, da bi ga popolnoma osvobodili vojske, je bil obsojen na smrt, vendar so ga, zahvaljujoč vplivom Terezinega očeta, le zaprli. Kasneje Terezije ni več videl, čeprav mu je rodila dvojčka Paula in Gabrijelo.
Hči je umrla dva meseca kasneje, sin pa je živel v Parizu, kjer je projektiral mostove
Po tem, ko je z vojaki preživel rusko zimo, je Tito dezertiral iz vojske. Po dolgem tavanju je prišel na posestvo Mihaila Sedlovskega Baćuške v vas Korutov in se zaposlil kot pomočnik, ki je podkoval konje. Zelo hitro je napredoval, vendar je žal zapeljal tudi gospodarjevo ženo Ljuso. Baćuška ga je ujel pri dejanju, Tito je bil ranjen s strelom, Ljuso pa je izgnal iz hiše. Istega leta je rodila sina Kirila, ki ga Tito nikoli ni videl. Kiril je kasneje postal veterinar, vendar z očetom nikoli ni stopil v stik.
Drugi zgodovinarji trdijo, da je bil Broz ranjen med vojnimi spopadi v Karpatih 25. maja 1915 in je preživel trinajst mesecev v bolnišnici, kjer je čas preživljal z učenjem ruskega jezika in branjem ruske književnosti. Ranjenega naj bi v bolnišnici zdravila Ira Gligorijevska, s katero se je poročil po izhodu iz bolnišnice, 17. julija 1915, kar je bil njegov prvi zakon, ki ga pozneje ni priznaval.
Živela naj bi v najetem stanovanju, on pa je začel delati kot nadzornik tehnike v bolnišnici. Kmalu je spoznal Irino prijateljico, veterinarko Darjo Andirelovo, žensko iz bogate moskovske družine uglednih zdravnikov. Po njunem razhodu mu je Ira leta 1915 rodila sina Serjožo, ki ga ni nikoli videl, mati pa je umrla pri porodu. Takrat je že živel na posestvu veterinarke in skrbel za konje. Ko je zanosila, sta se preselila v vilo njenih staršev v Moskvo, vendar se je romanca, kot vse doslej, končala po njenem porodu in prihodu sina Aleksandra, ki je leta 1944 padel kot oficir Rdeče armade.

Tito je kmalu spoznal novo ljubezen, Oljo Kutino, študentko ekonomije in hčerko velikega ruskega posrednika v trgovini s krznom. Z njo je preživel nekaj mesecev, na skupnem zimovanju pa je spoznal Nino Bažan iz Petrograda. Razočarana Olja se je vrnila v Moskvo, medtem ko je Tito z novim dekletom Nino odšel v Petrograd. Njeni starši so ga sprejeli, ker jim je Nina razložila, da se bo poročila z njim.
Nino je varal s sestro
Da bi bila drama popolna, je Tito Nino varal z njeno sestro Svetlano. Zaradi paralelnih zvez in skoraj istočasnih nosečnosti sester je Josip načrtoval pobeg, vendar je načrt preprečila vojska, ki ga je aretirala, ker ni imel dokumentov, in ga poslala v Sibirijo. Blizu Omska je skočil z vlaka, Nine in Svetlane pa ni več videl. Nina je leta 1918 rodila sina Vladimira, bodočega leningrajskega zdravnika, medtem ko je Svetlana trdila, da otrok ni Titov.
Istega leta se je infiltriral v družino najbogatejšega kirgiškega pastirja Zalida Baldahura in osvojil njegovo hčerko Zuhro. Seveda, poročil se je z njo, kar je bil njegov drugi zakon, ki ga ni priznaval. Po nekaj mesecih pa je pobegnil, Zuhra pa mu je rodila sina Kadija.
Spomladi istega leta je Tito zaprosil, da ga sprejmejo v Rusko komunistično stranko, in po vrnitvi v Omsk je postal član jugoslovanske sekcije Ruske komunistične stranke. Takrat je spoznal Pelagijo Belousovo Polko. Njegova zveza s Polko je trajala nekaj mesecev pred poroko, vendar pa naj bi bil med tem v aferi s profesorico Ano Ivanovič.
Kljub temu se je s Pelagijo poročil 19. junija 1919 pred matičarjem. Čeprav je bil to Josipov tretji zakon, je v njegovih biografijah Pelagija navedena kot njegova prva uradna žena. Polka mu je rodila tri otroke, prvi sin Hinko je umrl osem dni po rojstvu, hčerka Zlatica pa je živela le sedemnajst mesecev. Nekateri viri trdijo, da ni umrla in da živi v Beogradu kot upokojenka. Titov sin Žarko, rojen leta 1924, ki je bil nekoč oficir in ljudski heroj, je bil prvi otrok, za katerega je Josip skrbel. Kasneje se je Broz z družino preselil v Zagreb, kjer je bil zaradi propagande kmalu aretiran in obsojen na sedem mesecev zapora.
Po izpustitvi iz zapora je Tito začasno živel pri škofu Rozmanu v Medvodah, kjer je spoznal študentko Vido Kogej, s katero je ilegalno prečkal mejo v Avstrijo. Pustil jo je nosečo in odšel v Moskvo, ona pa je končala na psihiatričnem zdravljenju in kmalu rodila sina Dimitrija, profesorja glasbe na Dunaju.
Po prvi ženi je imel še vrsto deklet: igralko Vasiliso Kovešnikovo, Žano Koatje, vdovo pomorskega častnika, s katero je imel sina Oliverja. Tolažbo si je našel tudi v Anadolki Zuhri Reuf, trgovki s svilo, s katero se je poročil. Rodila mu je sina Izeta, ki je postal trgovec z zlatom v Turčiji. Ločila sta se zaradi njenih prevar, Tito pa je kmalu spoznal Margarito Belini, italijansko profesorico fizike iz Perugije.
Na pragu druge svetovne vojne mu je Margarita leta 1939 rodila hčerko Aleksandro, ob tem pa je Tito postal tudi generalni sekretar Centralnega komiteja Komunistične partije Jugoslavije.
V Zagrebu je nato srečal Herto Hes, kurirko CK KPJ. Leta 1943 so jo aretirali ustaši, ona pa si je iz strahu, da bi razkrila katerega izmed partijskih tovarišev, prerezala žile in poskusila storiti samomor. Njun sin Aleksander – Miša Broz je bil, poleg Žarka, drugi dedič, ki ga je Josip priznal, očeta pa je videl šele kot štiriletni otrok leta 1945.

Katera ženska je bila največja Titova ljubezen?
Kljub temu pa je po mnenju mnogih največja Titova ljubezen bila Davorjanka – Zdenka Paunović. V Foči mu je leta 1942 rodila sina, ki je dobil ime Slaviša. Nosi sicer materino priimek Paunović, danes naj bi živel in delal v Srbiji.
Po Davorjankini smrti Tito dolgo ni bil z nobeno žensko, zato so mu prijatelji predstavili operno pevko Zinko Kunc. Umetnici se je zdelo privlačno biti žena maršala, zato se je preselila k njemu, vendar je kmalu ugotovila, da do poroke ne bo prišlo.
Ko mu je še ena zveza propadla, se je Tito naposled zbližal z Jovanko Budisavljević. Čeprav sta se poznala že od leta 1945, se očitno nista ujela, leta 1952 pa sta se poročila in bila poročena do njegove smrti 4. maja 1980.
Sara Kovač