Prihaja pokojninska reforma, ki to ni. Rupar: Bolje, da ne sprejmejo ničesar!

Datum:

Bodoči upokojenci se bodo upokojevali kasneje. Golobova pokojninska reforma predvideva postopno podaljšanje upokojitvene starosti na 62 oz. 67 let.  Predsednik stranke Glas upokojencev Pavel Rupar pravi, da je pokojninska reforma slabo premišljena, obstoječim upokojencem ne prinaša praktično ničesar, obremenila pa bo predvsem mlade. “Bolje, da ne sprejmejo ničesar,” pravi. 

Podrobnosti pokojninske reforme še niso bile javno predstavljene, a podpis “kompromisa” med socialnimi partnerji naj ne bi bil daleč. Po neuradnih informacijah naj bi pokojninska reforma vključevala precejšnje podaljšanje upokojitvene starosti, povišali naj bi odmerni odstotek za izračun pokojninske osnove, predviden pa naj bi bil tudi t. i. zimski dodatek.

V skladu s predlaganimi spremembami bodo upokojitveno starost postopoma podaljševali s 60 na 62 let, v primeru da je posameznik dopolnil 40 let delovne dobe brez dokupa. V primeru da bi imel posameznik minimalno 15 let delovne dobe, bi upokojitveno starost podaljšali s 65 na 67 let. Prehodno obdobje naj bi se začelo leta 2008 in končalo leta 2034. Pod določenimi pogoji bi starostno mejo za upokojitev lahko tudi znižali, in sicer v primeru služenja obveznega vojaškega roka, za vsakega rojenega ali posvojenega otroka in v primeru vstopa v obvezno pokojninsko in invalidsko zavarovanje pred dopolnjenim 20. letom starosti. Po poteku prehodnega obdobja, torej od leta 2035 naprej, bi za izračun pokojninske osnove upoštevali 40 let zavarovanja, pri čemer izločili pet najmanj ugodnih let. Spremenili bi tudi odmerni odstotek. Z zdajšnjih 63,5 odstotka bi ga zvišali na 70 odstotkov. Spremembe prispevnih stopenj naj ne bi predvideli, poroča MMC.

Zimski dodatek: “Tableta pomiritve”, ki to ni
Predviden pa naj bi bil tudi “zimski dodatek” v višini med 150 in 250 evrov. Kot pravi predsednica sindikata upokojencev Francka Četkovič, gre za nekakšno “tableto pomiritve, ki deluje in ne deluje”. Šlo naj bi za neko vrsto kompenzacije, saj se razmere za upokojence spreminjajo in po mnenju sindikata tudi slabšajo pogoji glede usklajevanja pokojnin.

Politični analitik dr. Žiga Turk pa je dodatek označil kot populizem. “Temu seveda ne bodo rekli populizem. Tudi to ne bo kupovanje glasov,” je zapisal.

Glas upokojencev izključen iz pogajanj
Za komentar smo prosili predsednika stranke Glas upokojencev Pavla Ruparja, ki je poudaril, da je bila njihova stranka izključena iz pogajanj, saj niso dobili nobene verzije predlagane reforme. Kot pravi, jih v stranki žalosti, da predlog reforme javnosti še ni bil predstavljen. “Predvsem mladim, ki se jih ta reforma najbolj tiče,” trdi Rupar.

“Tistim, ki že imamo status upokojenca, reforma praktično ne prinaša ničesar, praktično nobene izboljšave. Pogovarjati bi se morali predvsem z mladimi, kako bo z njihovo prihodnostjo, ko bodo enkrat prestopili prag delovne dobe v pokoj,” je povedal.

Kot pravi, se v stranki zavzemajo predvsem za obstoječe upokojence, ki “nimajo časa, da bi lahko čakali”. Upokojenci rabijo pomoč zdaj in takoj, pove.

Porazna demografija – izvirni greh
Izvor težav, vključno s podaljševanjem delovne dobe, vidi v zgrešeni demografski politiki: “Namesto, da bi spodbujali rojstva, delovne sile, spodbujajo splave, ločene družine, spodbujajo vse, samo novih rojstev in slovenstva ne spodbujajo.” 

“Reševanje nastale situacije s to pokojninsko reformo je popoln blef. Zahtevamo širšo razpravo, zahtevamo vključitev vseh, ki se ukvarjamo z upokojenci, in želimo, da se upoštevajo naši predlogi, ki se doslej niso. Vlada bi se nujno morala posvetovati tudi z mladimi, poleg tega, da izboljša status upokojencev.”

Meni, da bi se lahko zaradi podaljševanja delovne dobe povečalo število invalidsko upokojenih.

Nekateri upokojenci si želijo prispevati, a jim ne pustijo delati
Ker naj bi reforma vsebovala podaljšanje delovne dobe (vezano na vse daljšo življenjsko dobo), nas zanima, ali bodo s podaljševanjem življenjske dobe podaljšali tudi delovno sposobnost starejših. Rupar odgovarja: “Vprašanje, če lahko. Po drugi strani se nekateri čutijo sposobne. Med 600 tisoč upokojenci v Sloveniji, zagotovo najdete vsaj 15 odstotkov takih, ki sledijo razvoju. Ampak poglejte, saj jim ne pustijo delati!” Prepričan je, da gre za anomalijo, da upokojenci ne bi mogli koristiti vplačane pokojnine, ko bi za to izpolnili pogoje in hkrati delali. “Gre za naš denar, ne denar ZPIZ-a,” pove.

“Sprejem te pokojninske reforme moramo preprečiti. Ta se dela enkrat na 20 let. Če se ne bo upoštevalo vseh faktorjev, vključno z demografsko sliko, in reforma ne bo ustrezno premišljena, potem bodo mladi do leta 2060, 2070 popolnoma zlorabljeni in izkoriščeni. Nasprotujem tudi tej vladi, ki doslej ni pokazala ničesar. Vse, kar so naredili doslej, je bilo zanič. Ne verjamem jim, da bo pokojninski sistem kaj boljši. Bolje, da ne sprejmejo ničesar,” zaključi.

Ž. K.

Sorodno

Zadnji prispevki

Volilna pravica le za izbrane? Na petih voliščih v tujini ne bo glasovanja za referendum

Pred kratkim je odjeknil škandal, nekateri državljani in državljanke...

Policisti PU Novo mesto prijeli preko 200 migrantov

Za policisti Policijske uprave Novo mesto je pester podaljšan...