Če je Nika Kovač še januarja napovedovala črne čase za Argentince, po prevzemu oblasti libertarca Javierja Mileija, se država skoraj leto dni po tem uspešno pobira iz socialistične zaciklanosti, Mileijeva stranka pa ima med prebivalstvom kar 60-odstotno podporo.
Politična fronta pod vodstvom predsednika Javierja Mileija se je utrdila kot prostor z največjo strankarsko identifikacijo. Poistovetenje Argentincev z Mileievo La Libertad Avanza je preseglo peronizem in prekinilo zgodovinsko hegemonijo, ki je bila desetletja nesporna, poroča argentinski Derecha Diario.
“Kaj gre v družbi tako narobe, da ljudem predstavlja rešitev za državo norec z motorko?” se je v svoji kolumni “Moj prijatelj Avgustin in lekcija Argentine” na začetku leta spraševala Nika Kovač. Številni bi se ob tem zapisu vprašali, ali gre za retorično vprašanje, saj je odgovor več kot očiten. Dolgoletna revščina Argentincev, ki se je pod roko socializma samo še bolj poglabljala, “poroka” z državo na račun socialnih politik in njeno enormno kopičenje javnega denarja na račun teptanja gospodarstva. Kovačeva je za Mileijevo izvolitev krivila “politiko opcije”, ki ji je pripadal Mileiev protikandidat Sergio Massi, kar je precej ironično glede na to, da to politiko pri nas zagovarja tudi sama.
Milei je zmagal na predsedniških volitvah pred enim letom z mandatom za preoblikovanje drugega največjega južnoameriškega gospodarstva, obljubil pa je, da bo radikalno posegel po državni porabi in zaviral tiskanje več pesov. S svojo “odpadniško” kampanjo se je priljubil Argentincem, ki so bili siti levičarskega establišmenta, in z ravno dovolj zakonodajne podpore, da je zdržal preglasitev veta, je Milei potisnil ključni reformni predlog zakona, ki je vključeval strmo zmanjšanje javne porabe. Vlada je nedavno zabeležila svoj deseti zaporedni mesečni primarni javnofinančni presežek. Davčna amnestija je lokalnim bankam prinesla približno 18 milijard dolarjev, poroča Brasil Energy Insight.

Mileijeva hitra začetna poteza za zmanjšanje porabe in prenehanje tiskanja gotovine je bila za vlagatelje zelo pozitivna, presenetljivo pa je tudi dejstvo, da je njegova priljubljenost še vedno visoka ne glede na obseg zmanjšanj izdatkov. Tudi zaupanje v vlado se je po septembrskem zdrsu znova povečalo, kaže anketa trgov z univerze Torcuato Di Tella. Če se vrnemo nazaj v leto 2003, sta na tej točki svojega mandata le peronist Nestor Kirchner in nekdanji predsednik Mauricio Macri dosegla boljši rezultat od Mileija.
Vedno več ljudi se poistoveti z Mileievo stranko
Dejstvo, ki bi lahko imelo pomembne posledice za zakonodajne volitve v Argentini leta 2025, so tudi rezultati javnomnenjske raziskave, ki kažejo, da se je La Libertad Avanza, politična fronta, ki jo vodi Milei, utrdila kot prostor z največjo strankarsko identifikacijo v državi. Sodeč po rezultatih je presegla peronizem in prekinila zgodovinsko hegemonijo, ki je bila desetletja nesporna, poroča argentinski Derecha Diario.
V anketi so državljane vprašali, kateri od političnih prostorov jim je najbližje, in kar 31,2 % je izbralo La Libertad Avanza. S tem se je libertarna fronta pod vodstvom Mileija uspela postaviti nad “Unión por la Patria” – kirchneristično in peronistično fronto pod vodstvom Cristine Kirchner in Axela Kicillofa, ki je dobila 29 %. Na novembrskih volitvah lani je za omenjeno stranko tekmoval Sergio Massa. Ta podatek pomeni pomembno spremembo v argentinski politični pokrajini, saj so bili do nedavnega peronizem in njegove različne različice prevladujoči akterji na nacionalni politični sceni.

Cilj je zmanjšanje inflacije na 29 odstotkov
Sicer se Argentina še vedno sooča z resnimi gospodarskimi težavami, kot sta trimestna inflacija in 19-odstotna slabitev pesa, kar povzroča velike življenjske stroške in revščino za več kot polovico prebivalstva. Čeprav je Macrijevo predsedovanje sprva privabilo vlagatelje, se je končalo z neplačili in stagnacijo, kar je omogočilo vrnitev peronistov. Vendar optimisti verjamejo, da se zgodovina ne bo ponovila. Milei je pred velikimi izzivi, saj mora do vmesnih volitev leta 2025 uresničiti svoje gospodarske načrte in pridobiti zaupanje volivcev. Vlada se osredotoča na inflacijo, ki naj bi po napovedih JPMorgan do leta 2025 upadla na 29 odstotkov, kar bi bilo najnižje po letu 2017.

Vlagatelji upajo na dodatno podporo zaradi Mileijevega zavezništva z Donaldom Trumpom, kar bi lahko okrepilo odnose z ZDA in pogajanja z Mednarodnim denarnim skladom (MDS).
Ne glede na vse pa prej omenjeni trend kaže, kako se politična polarizacija med La Libertad Avanza in Kirchnerizmom krepi, pri čemer libertarci beležijo opazen porast. Ta sprememba trenda odraža vse večjo podporo prebivalstva reformam predsednika Mileija in njegovo trdno držo proti tradicionalnim gospodarskim politikam, za katere je značilno obsežno državno vmešavanje. Ti podatki brez dvoma pomenijo znak, da se politične sile, ki so v zadnjih desetletjih obvladovale državo, lahko bližajo koncu.
T. B.