Slovenski osrednji mediji (RTV Slovenija in 24ur) so znova dokazali, kako z jezikovno manipulacijo in selektivnim poročanjem ustvarjajo napačen vtis o dejanski podpori določenim političnim pobudam na evropski ravni. Tokrat gre za primer poziva k izključitvi Izraela z letošnje Evrovizije, ki ga je podpisalo 26 evropskih poslancev.
V naslovih in uvodih poročil – zlasti na portalu javne RTV – smo lahko brali, da se je “skoraj 30 evropskih poslancev” zavzelo za izključitev Izraela, pri čemer pa bralec ni bil seznanjen s ključnim kontekstom: da to pomeni le 3,6 % vseh 719 poslancev Evropskega parlamenta. Izbrani jezik ustvarja vtis široke podpore, skoraj večinskega mnenja, kar pa je daleč od resnice.
Pri tem sta tako portal MMC kot 24ur podatek zaokrožila navzgor, ko sta zapisala, da gre za “skoraj 30 evroposlancev”, kar zveni precej navijaško in dejansko deluje kot načrtno povečevanje pomena populistične poteze posameznikov v EU parlamentu.

Tomc: “Portal javne TV usklajen z vladno protiizraelsko politiko”
Evropska poslanka Romana Tomc je opozorila na to zavajanje in izpostavila dejstvo, da so med 26 podpisniki kar trije slovenski poslanci, kar pomeni kar 33 odstotkov slovenskih predstavnikov v Evropskem parlamentu. To razmerje še dodatno kaže na močno ideološko usklajenost določenih slovenskih političnih krogov z izrazito protiizraelskimi stališči.
Prvopodpisani je vidni član Socialnih demokratov – Matjaž Nemec
Zanimiv je tudi podatek, da so med pobudniki tudi slovenski predstavniki domače vladajoče levice. Poleg prvopodpisanega Matjaža Nemca (S&D/SD) še Irena Joveva (Renew/Svoboda) in Vladimir Prebilič (Zeleni).

Tudi Tone Kajzer, nekdanji diplomat, je opozoril na senzacionalistični pristop javne televizije: “Izraz ‘skoraj 30 poslancev’ daje bralcu med vrsticami vrednostno sporočilo, da gre za večinsko podporo. Takšno poročanje subtilno, a učinkovito oblikuje javno mnenje, ki Izrael prikazuje kot izključnega krivca za dogajanje na Bližnjem vzhodu.”
Sicer pa to ni osamljen primer. Gre namreč za vzorec poročanja, ki je usklajen z vladno zunanjepolitično linijo. Mediji, ki bi morali služiti javnosti, so pod Svobodo orodje politične agende, ki je odkrito naklonjena palestinski strani in sovražno nastrojena do Izraela.
Domen Mezeg