Kako stari bomo Slovenci čez nekaj desetletij in v kakšni formi smo danes

Datum:

V prvi polovici 2014 je v Sloveniji živelo 17,5 odstotkov oseb, starih vsaj 65 let, večji delež pa so predstavljale ženske. Glede na napovedi pa lahko leta 2060 pričakujemo, da bo predvidoma skoraj vsak tretji Slovenec star 65 ali več let. 

Mednarodni dan starejših je dan, ki je namenjen promociji spoštovanja in skrbi za starejše. Že leta 1990 ga je razglasila Generalna skupščina Združenih narodov, letošnje geslo pa je “Vsi smo ena generacija!”
Ženske bodo živele dlje
Spodbujanje skrbi za starejše bo postajalo vedno bolj pomembno, saj naj bi do leta 2080 v Sloveniji živelo 28,1 odstotkov oseb, starejših od 65 let, kar bo delež starejšega prebivalstva podvojilo. Ženske, stare 65 let naj bi živele še malo več kot 21 let, moški pa nekoliko manj, 17 let.
Spodbudno je dejstvo, da se je stopnja tveganja revščine za osebe, starejše od 65 let, od leta 2013 zmanjšala in prav tako, da skoraj tretjina oseb starih med 65 in 74 let uporablja internet.
Zanimivosti o slovenskih starostnikih (po podatkih statističnega urada):
1. Največ oseb, starih 65 ali več let, je v letu 2014 imela goriška statistična regija, 19,2 odstotkov, najmanj pa jugovzhodna Slovenija, 16,4 odstotkov.
2. Delež najstarejšega prebivalstva (80 ali več let) med starejšimi je bil največji v občini Gornji Grad (37,9 odstotkov), najmanjši pa v občini Log – Dragomer (16,4 odstotkov). 

3. Največ oseb, ki so dosegle 100 ali več let, je imela občina Ljubljana: 54 (47 žensk in 7 moških).

4. V Sloveniji doživi zelo visoko starost razmeroma malo prebivalcev. V prvi polovici letošnjega leta je bilo starih 100 ali čez 100 let 238 prebivalcev, od tega 37 moških in 201 ženska.

5. Najpomembnejši zdravstveni problemi moških in žensk v starosti 65 ali več let so bolezni srca in ožilja: vsak deseti toliko star prebivalec obišče enkrat v letu splošnega zdravnika zaradi zvišanega krvnega tlaka, vsak dvanajsti zaradi bolezni srca in ožilja, vsak petindvajseti obišče splošno ambulanto zaradi ishemične bolezni srca in vsak petdeseti zaradi možganske kapi.

6. Demenca prizadene okoli odstotek oseb, starih 60 ali več let, in 30–45 odstotkov oseb, starih 85 ali več let. Med obolelimi je več žensk kot moških, kajti ženske teh let so številnejše od moških.

Š. G., B. O.

Sorodno

Zadnji prispevki

Janša: Levica svoje namene skriva kot kača noge

"Levica zato svoje namene skriva kot kača noge. Zavija...

Dr. Rupel: Naš bistveni problem so šole, v katerih prevladujejo “protidejanski” nauki

"Naš bistveni problem so šole, v katerih prevladujejo "protidejanski"...

Prejeli smo: Je Švica v nas prepoznala “drugo Švico”?

Intervju s predsednikom vlade Robertom Golobom v sobotni prilogi...

[Video] Kako so na ZDF skrajne islamiste prekrstili v skrajne desničarje

Nemška državna televizija ZDF je popravila lažno poročanje o...