Golobovi vladi je za zdravnike in javno zdravstvo popolnoma vseeno

Datum:

“Ne želijo ničesar spremeniti, vseeno jim je. Oblast izrablja termin javno zdravstvo in ji je vseeno, če bo imela Slovenija zdravstvo kot v Venezueli. Če ministrica sprejme najprej gospoda Jenulla, se pravi nevladnika, izkazuje, da ji je vseeno,” kaotične razmere v zdravstvu komentira Alenka Forte. 

Zdravniška stavka se poglablja. Včeraj so se začele predaje preklicev soglasij za nadurno delo, medtem zdravništvo in predstavniki oblasti vztrajajo na svojih bregovih. Zanimivo, ministrica za zdravje Valentina Prevolnik Rupel na pogajanjih sploh ne sodeluje, saj zato, kot je povedala sama, nima mandata.

To je nenavadno, saj pogajanja neposredno zadevajo resor, za katerega je odgovorna. Predsednik Demosove vlade Lojze Peterle na Facebooku pravi, da bi bilo v tako napeti situaciji koristno, da bi bil pogajalski mandat vendarle podeljen njej – ministrici. O tem smo povprašali zdravnico in ljubljansko svetnico Tino Bregant in nekdanjo državno sekretarko ter predsednico strokovnega odbora za zdravje pri SDS Alenko Forte, dr. med.

“Vprašanje, kje se skriva ministrica, je vprašanje zanjo in predsednika vlade. Mislim, če je stavka zaostrena, in zdaj je, in če je reševanje zdravstvene situacije prioriteta in so prioriteta bolniki, potem je normalno, da celotna vlada napne vse sile, da so pogajanja uspešna in se stavka ne zaostruje, temveč reši in prekine,” pove Bregantova.

Dokler na pogajanjih ni ministrice in dokler ni predsednika vlade, je to jasen signal, da se jim ta pogajanja ne zdijo pomembna,” je jasna naša sogovornica, ki se sprašuje, ali ima ministrica v primeru, ko ne sme sodelovati na pogajanjih, sploh mandat za vodenje resorja.

Zdravniki umikajo soglasja za nadurno delo
Bregantovo vprašamo tudi o zadnjem stavkovnem ukrepu, to je umikanju soglasij za nadurno delo. STA poroča, da je soglasje umaknilo 227 zdravnikov v UKC Maribor. Predstavnik sindikata Fides v UKC Maribor Boris Rižnar pravi, da je zdravstvo funkcioniralo “le zaradi več dela zdravnikov”. V ptujski bolnišnici je soglasje umaknilo 30 od 60 zaposlenih zdravnikov. V Splošni bolnišnici Celje je soglasje umaknila večina zdravnikov. V murskosoboški bolnišnici jih je umaknilo 40 … Že navedene številke kažejo, da soglasje umika večje število zdravnikov, Bregantova pa poudarja, da so tudi te številke zavajajoče, saj “marsikdo tega soglasja nima niti podpisanega, zato mu ga ni treba preklicati, pa kljub temu opravlja nadurno delo, številke so zato zavajajoče”.  

Zdravnica in ljubljanska mestna svetnica dr. Tina Bregant
(Foto: Žiga Živulović jr./Bobo)

Sogovornica nato pojasni: “Vsak poklic je plačan, delovnik je praviloma 40-urni. Za zdravnike velja 40 plus osem po evropski direktivi, ki je do zdaj nismo upoštevali, pa bi jo morali. Očitati zdravnikom, da morajo delati veliko več ur na teden, da je to njihova dolžnost, je nevarno zanje in paciente”. 

Bregantova je prepričana, da se v Sloveniji razvija balkanski scenarij, v katerem bodo izkušeni zdravniki zaradi neurejenih razmer vse pogosteje uhajali v zasebni sektor, bolniki pa bodo v javnem sektorju prepuščeni mlajšim in manj izkušenim zdravnikom ter medicinskim sestram. “Tisti, ki si to lahko privoščijo, gredo k izkušenemu zdravniku z več izkušnjami, pri čemer ne želim nikogar podcenjevati, zgolj poudarjam, da ima nekdo, ki je končal specialistični izpit in je star 42 let, več izkušenj kot nekdo pri 27 letih,” pojasni.

Alenka Forte, dr. med. (Foto: STA)

Alenka Forte: Vseeno jim je, če pride do venezuelskega scenarija
O vlogi manjkajoče ministrice smo povprašali tudi nekdanjo državno sekretarko na ministrstvu za zdravstvo Alenko Forte, dr. med. Na vprašanje, kako naj si javnost razlaga, da ministrica Prevolnik Rupel ne sodeluje na pogajanjih, odgovarja: “Ne želijo ničesar spremeniti, vseeno jim je. Oblast izrablja termin javno zdravstvo in ji je vseeno, če bo imela Slovenija zdravstvo kot v Venezueli. Če ministrica sprejme najprej gospoda Jenulla, se pravi nevladnika, izkazuje, da ji je vseeno – za tiste, ki stavkajo v imenu nevzdržnih razmer v zdravstvu, in za paciente, zaradi katerih se morajo razmere v zdravstvu izboljšati.” 

“Kako je mogoče, da resorna nima mandata za pogajanja? Zakaj potem sploh je tam? Se pravi, da je zgolj nastavljena “pro forma”, namesto nje pa odloča nekdo drug, to pa je predsednik vlade. Ob tem se sprašujem, kjer je Erik Brecelj, predsednik strateškega sveta za zdravstvo,” pove  Alenka Forte.

Sogovornica opozori, da zdravstvo poleg nevzdržnih razmer za zdravnike pesti še cela vrsta drugih težav, med drugim čakalne vrste, nazadovanje bolnišnic, organizacijski kaos … “Vzporedno pa se razvija čisto zasebni sektor. Zavarovalnice vabijo zdravnike, ki imajo še proste zmogljivosti, da delajo zanje. Namensko, da se sesuje javni zdravstveni sistem in se zgradi vzporedni, popolnoma zasebni zdravstveni sistem.”

Žiga Korsika

Sorodno

Zadnji prispevki

Alarmantni podatki: Izvoz in uvoz padata!

Slovenija je marca izvozila za 5,1 milijarde evrov blaga,...

Ob svetovnem dnevu medijev slovensko ustavno sodišče ne zagotavlja svobode izražanja

"Ta mesec mineva leto dni, odkar je slovensko ustavno...

Pester 2. maj za novomeške policiste: Klali so ovce in kradli kot srake

Na območju policijske uprave Novo mesto so obravnavali 222...