Kandidat za predsednika SD napoveduje nadaljevanje politike izključevanja

Datum:

Fiasko z nakupom sodne stavbe na Litijski je aktualni predsednici SD Tanji Fajon pričakovano zamajal stolček, zaradi česar se je vnel boj za “prestol”. Med kandidati, ki se zanj potegujejo, pa je tudi ajdovski župan Tadej Beočanin, ki, kot kaže, tako kot aktualna predsednica stavi na politiko izključevanja, ki se sicer za stranko SD ni izkazalo za preveč uspešno. 

Stranka SD velja za etablirano stranko. A če je morda nekoč, torej še pred obstojem Gibanja Svoboda, omenjeno stranko omenjalo kot tisto možno, ki bi lahko prevzela oblast, Tanjo Fajon pa kot osebo, ki bi lahko prevzela premierski položaj, pa je dandanes zgodba povsem drugačna. Zaradi napačnih odločitev vodstva se naslednica komunistične partije bori za sam obstanek. Pred njimi so težki časi, trende pa bi lahko obrnil samo nekdo, ki bo radikalno spremenil dosedanjo politiko neuspehov, med katero sodi tudi dolgoletna politika izključevanja in nepovezovanja z nasprotnim polom. Konkretno z največjo opozicijsko stranko SDS.

Beočanin nenaklonjen sodelovanju z Janšo in SDS
Nedavno je kandidatna komisija SD sporočila, da so se na kandidatni listi za volilni kongres znašla tri imena: Jani Prednik, Milan Brglez in Tadej Beočanin. Kot kaže, namerava slednji v primeru izvolitve nadaljevati z vodenjem politike po vzoru Fajonove, ki je na predsedniškem stolčku pokazala veliko mero nepripravljenosti za sodelovanje z drugače mislečimi. Beočanin, ki meni, da je vlada premalo učinkovita, kar se odraža tudi v padcu podpore v javnomnenjskih raziskavah, je namreč v pogovoru za Delo med drugim komentiral izjavo prvaka SDS Janeza Janše, da bi Slovenija morala dihati z obema pljučnima kriloma, in povedal, da po njegovem “obstajajo ovire, čez katere preprosto ne moreš“.

“Ovira, ki so jo s stališči in delovanjem postavili Janša in SDS, je previsoka, da bi jo lahko preplezali in sodelovali v koaliciji na državni ravni. Logar je danes pomemben del te stranke,” je še povedal Beočanin, ki sicer ne zapira vrat za sodelovanje z Novo Slovenijo.

Predsednik SDS Janez Janša (Foto: STA)

Da izključevanje ni nekaj, kar Slovenija trenutno potrebuje, je nedavno v intervjuju na nacionalki izpostavil diplomat, profesor in bivši ustavni sodnik dr. Ernest Petrič. Petrič meni, da je treba voditi neko racionalno politiko. Pomembna vprašanja, ki se tičejo vseh nas, bi morala država po njegovo reševati v dialogu med pozicijo in opozicijo. “To niso stvari, okrog katerih se prepiramo, okrog katerih poslušamo izjave vnaprej, s temi pa mi sploh ne bomo sodelovali. To je tako nezrelo, tako neodgovorno, tako škodljivo, da morem reči in tudi želim to reči mojim Slovenkam in Slovencem, temu se morate upreti,” je bil jasen. Petrič je povedal, da so ga po zadnjih volitvah vznemirile izjave, kot na primer vse bomo spremenili, vse bomo nagnali, s temi sploh ne bomo sodelovali in tako naprej. “Takrat, se mi zdi, da se je začela tista rakova pot, po kateri naša ljuba država žal še vedno hodi.”

Partnerstvo za razvoj je SD koristilo
Da večja radikalizacija v stališčih in nepripravljenost na sodelovanje stranki SD ne koristi, pa kažejo tudi rezultati, ki jih je ta dosegala. Na zadnjih državnozborskih volitvah je namreč stranka pod vodstvom Fajonove uspela osvojiti le sedem mandatov. Leta 2008, ko je stranka uspela celo zmagati in voditi vlado, pa je bilo stanje povsem drugačno. Temu je pritrdil pred časom za naš portal tudi Sebastjan Jeretič, nekdanji vodja službe Socialnih demokratov za odnose z javnostmi, ki je takrat, ko se je vnel boj za predsedniški stolček med Fajonovo in Prednikom, izpostavil, da je stranka uspela zmagati, ker se je tedaj iz radikalno leve pozicije premaknila v levo sredino in vodila neke procese modernizacije. “Prvi korak do zmage 2008 je bilo sodelovanje v partnerstvu za razvoj z Janševo vlado,” je pojasnil in dodal, da Fajonova za razliko od Prednika tega preprosto ne razume.

Nekdanji piarovec SD Sebastjan Jeretič je prepričan, da se mora SD premakniti iz skrajne v levo sredino.

V primeru, da naslednik Fajonove postane Beočanin, ki s svojimi izjavami daje vedeti, da mu sodelovanje z vsemi akterji za delo v dobrobit slovenskega naroda ni blizu, je mogoče po mnenju marsikoga pričakovati, da se stranka ne bo uspela vzdigniti, kot bi si ti morda to želeli, ampak se bo ta še naprej utapljala.

Ž. N.

Sorodno

Zadnji prispevki

[Javnomnenjska anketa] SDS se obeta visoka zmaga na evropskih volitvah

Podpora vladi Roberta Goloba še naprej pada. Po zadnji...

Nad nekdanjega ministra poslali policijo!

Danes zjutraj sta policistki obiskali nekdanjega ministra za kulturo...

27. april – dan, ko so komunisti paktirali z nacisti in razklali slovenski narod

27. aprila je državni praznik. Imenujejo ga dan boja...

Amerika šokirana: Razmere na kampusih ušle izpod nadzora

V zadnjih dneh vse bolj kaže, da so razmere...