Na družabnem omrežju X se je oglasil znan borec proti kapitalizmu Matej Klarič, ki očitno poskuša premožne okriviti za to, da pri nas nimamo brezplačnega vrtca za vse otroke. Pri podajanju populistične mantre o socialni neenakosti je pozornost usmeril v povsem napačno tarčo, pri tem pa pozablja, da Slovenija sodi med države z najvišjimi davčnimi obremenitvami in socialnimi prispevki.
Na kanalu A so poročali, da je kar nekaj Slovencev v preteklem letu kupilo avtomobil za več kot 100 tisoč evrov. “Prvič registriranih je bilo 800 takih avtomobilov. Če upoštevamo, da jih je bilo kar nekaj prodanih za 200 tisoč evrov ali več, so Slovenci za drage jeklene konjičke v letu 2024 namenili več kot 90 morda celo 100 milijonov evrov,” so navedli. V zvezi s tem se je oglasil Matej Klarič, ki je zapisal naslednje: “Domnevno je Slovenija ena najbolj egalitatnih družb, na drugi strani pa si nekaj sto ljudi lahko privošči v enem letu 100 milijonov evrov za avtomobile. Za primerjavo: To je skoraj pol zneska, potrebnega za brezplačne vrtce za vse otroke …”
Izjava, ki implicitno nakazuje, da bi lahko denar, ki ga posamezniki porabijo za luksuzne avtomobile, enostavno preusmerili v financiranje socialnih storitev, je ekonomsko nepodprta. Ko je namreč govora o nakupu luksuznih jeklenih konjičkov, se je potrebno tukaj zavedati, da ima država od tega korist, saj se plača DDV pa davek na motorna vozila in morda tudi trošarine, ki so sicer odvisne od specifikacij kupljenega vozila. Iz pobranih prispevkov pa država med drugim financira tudi socialne politike.
Ne smemo pa pozabiti, da naša država že tako spada med države z najvišjimi davčnimi obremenitvami in socialnimi prispevki. Da Slovenija na podlagi mednarodne primerjave podatkov o davčnem primežu pri plačah zaposlenih Slovenija sodi v skupino pretežno evropskih držav z najvišjo davčno obremenitvijo dela, so prejšnji mesec opozorili pri GZS in ob tem problematizirali, da so bila podjetja v Sloveniji v zadnjih treh letih deležna številnih novih finančnih obremenitev s strani države. “Tudi plače zaposlenih so nadpovprečno obremenjene z davki in prispevki. In medtem ko so v drugih evropskih državah zmanjševali prispevke in davke, jih je pri nas vlada že takoj po prihodu zvišala. Z novimi spremembami, ki se napovedujejo na področju pokojninske in zdravstvene reforme, ocenjujemo, da bodo plače še dodatno obremenjene,” je izpostavila generalna direktorica GZS Vesna Nahtigal.
Slovenija: prvi glede prispevkov in v vrhu tudi glede davkov
Klarič: nISmO DoVolOLj EgAlitArni https://t.co/wGemtrL5xy pic.twitter.com/WR9cTfMVRS
— Eipijemin1 (@eipijemin1) March 18, 2025
Na nesmiselnost Klaričevega zapisa je opozorilo več uporabnikov omrežja X. Pojavili so se komentarji v smislu: “Gonja proti bogatim je neumna. Kar moramo narest, je prepričat bogate, da svoj denar držijo in trošijo v Sloveniji. S tem bomo in bodo za državo naredili največ. Poganjajo biznise, plačujejo ddv… win-win”; “Ja, in kaj vas to toliko moti? Veliko je takšnih, ki so sposobni in so svoje znanje vnovčili, nekaj je takšnih, ki so bili ob pravem času na pravem mestu. Večina je pa takšnih kot vi in so zavistni, ker nimajo znanja, ki bi ga lahko unovčili, ali pa ne sreče, da bi bili na pravem mestu”; “Ti… sovražiš uspešne, sam si pa del politike, ki najbolj krade davkoplačevalski denar…”
Če želite brezplačne vrtce je potrebno zapleniti drage avte. Ampak ne Klaričevemu šefu, ki si je izplačeval milijonske nagrade iz državne firme. Pač pa Boscarolu, Batagelju in Akrapoviću. https://t.co/RKFLMqh0V5
— Mitja Irsic (@MitjaIrsic) March 18, 2025
Demoniziranje premožnih seveda ne bo prispevalo k iskanju konkretnih rešitev za izboljšavo dostopnosti vrtcev, ampak le spodbudilo netenje povsem nepotrebnega razrednega boja. Glavno je, da si pri tem človek ne ustvari napačne predstave, da prerazporeditev obstoječega bogastva poglavitno vpliva na financiranje socialne politike.
Od netenja nepotrebnih delitev seveda nihče na koncu nima ničesar. V državi je namreč nujno, da ustvarimo ugodno okolje, ki omogoča gospodarsko rast, saj to konec koncev prispeva k povečevanju blaginje vseh. To pa naj bi bilo v interesu vseh.
S. K.