Rok za oddajo podpore za razpis zakonodajnega referenduma o zakonu o dodatku k pokojninam za izjemne dosežke na področju umetnosti se počasi izteka. Podpis lahko oddate do srede.
Rok za zbiranje podpisov je bil sprva do 26. marca, a se je po besedah prvaka SDS Janeza Janše za N1 “s pomočjo reklame, ki so jo delali nekateri z vladne strani”, še pospešilo, tako da ga bodo v sredo predčasno zaključili.
“Samo še danes in jutri lahko podpišete zahtevo za referendum proti privilegiranim pokojninam lažnih “kulturnikov”. Oba dneva vas v času uradnih ur pričakujemo pred Upravno enoto v Kranju in vam z veseljem pomagamo. Lepo vabljeni! Za Slovenijo,” je na X zapisal evropski poslanec Branko Grims, ki je svoj podpis oddal v Kranju.
Samo še danes in jutri lahko podpišete zahtevo za referendum proti privilegiranim pokojninam lažnih “kulturnikov”.
Oba dneva vas v času uradnih ur pričakujemo pred Upravno enoto v Kranju in vam z veeljem pomagamo. Lepo vabljeni! Za 🇸🇮 pic.twitter.com/9XC02gfE9S— Branko Grims (@BrankoGrimsX1) March 18, 2025
Janša meni, da referendum ni le vprašanje privilegijev, temveč tudi smeri, v katero vodi Slovenijo aktualna vlada, ki po njegovem prepričanju denar namenja vsemu drugemu kot Slovencem. Ob zbiranju podpisov se je odprlo tudi vprašanje umetnosti in kulture, pri čemer je poudaril, da ima SDS že več kot 30 let aktiven forum za kulturo. Kritiziral je povzdigovanje tistega, kar označuje kot “antikulturo in kvaziumetnost”, ki se po njegovem mnenju zdaj nagrajuje z visokimi dodatki k pokojninam, je poročal N1. Razloge, zakaj oddati podpis, pa je v spodnjem videoposnetku pojasnil tudi poslanec SDS Andrej Hovik.
ZAKAJ ODDATI PODPIS⁉️
🔵🟡 Naš poslanec @andrejhoivik je v oddaji Intervju podal dodatne argumente zakaj oddati podpis PROTI PRIVILEGIJEM‼️ pic.twitter.com/kz6f12nYYT
— SDS (@strankaSDS) March 18, 2025
Sicer pa podpis podpis podpore referendumu lahko oddate osebno na upravni enoti v poslovnem času enot (tudi izven uradnih ur) ali pa izpolnite obrazec, ki ga najdete – tukaj.
Izpolnjenega in na upravni enoti podpisanega pa pošljete po pošti na naslov: Slovenska demokratska stranka, Trstenjakova 8, 1000 Ljubljana ali pa ga pustite pri stojnici SDS pred upravno enoto oz. krajevnim uradom.
Podpišete lahko elektronsko preko e-Uprave, medtem ko tisti s prebivališči v tujini svoj podpis lahko oddate pri diplomatskih predstavništvih in konzulatih Republike Slovenije. Volivke in volivci v bolnišnicah, domovih za starejše občane ali zavodih za invalidne osebe brez digitalnega potrdila lahko referendumsko pobudo podpišete pri posebej za to pooblaščeni osebi organa oz. zavoda. Bolni in invalidi, ki ne morete osebno na UE ali nimate digitalnega podpisa, pa lahko od UE zahtevate obisk na domu – upravni enoti sporočite po telefonu ali po elektronski oz. navadni pošti. Upravni organ vas bo po telefonu obvestil o obisku uradne osebe na vašem domu, so med drugim v navodilih za oddajo podpisa navedli na spletni strani stranke.
A. H.