Klofuta Pirc Musarjevi: Poslanci so ji zavrnili Pirnata, Bohlovo in Vindiša

Datum:

Državni zbor izmed štirih kandidatov, ki jih je predlagala predsednica republike Nataša Pirc Musar, ni izbral treh novih članov Sodnega sveta. Za člana Sodnega sveta so poslanci v dveh glasovanjih potrdili le Marka Novaka, zavrnili pa so kandidature Tanje Bohl, Rajka Pirnata in Valterja Vindiša.

                   

Novak je bil izvoljen že v prvem krogu glasovanj. A zaradi načina glasovanja, ki ni omogočal zavrnitve. Vsak poslanec je lahko glasoval le za, a za največ tri kandidate, lahko pa tudi manj. V prvem krogu je od 80 glasujočih kar 40 poslancev oddalo neveljavne glasovnice, saj niso glasovali za nikogar. Od 40 veljavno glasujočih jih je bilo za Marka Novaka 28, za Rajka Pirnata 13, za Tanjo Bohl 11 in za Walterja Vindiša sedem.

Pravnik dr. Rajko Pirnat (Foto: STA)

Ker je bil prvič izvoljen le Novak, so poslanci glasovali še drugič, ko so odločali le še, ali bi potrdili Pirnata in Bohlovo, ki sta v prvem krogu med poraženimi zbrala največ glasov. Tokrat je bilo mogoče glasovati proti. Oba so poslanci v drugo odločno zavrnili. Za Pirnata je bilo 16 poslancev, proti jih je bilo 65, za Bohlovo 12 poslancev, proti pa 68.

Pravnik dr. Marko Novak (Foto: IUS-INFO)

Glasovanje je bilo tajno.

Koalicija si je poslanca Svobode Tomaža Laha nastavila za predsednika preiskovalne komisije, ki bo na zahtevo državnega sveta preiskovala, kako je Robert Golob iz GEN-I preko podjetja Vesne Vuković plačeval novinarje portala Necenzurirano, poslovanja zasebnega Golobovega podjetja Star Solar in morebitno financiranje kampanje Svobode iz GEN-I z nenavadnimi nakazili na Balkan. S tem poskušajo preprečiti resno preiskavo, ki so jo doslej poskušali onemogočiti že na cel kup različnih načinov.

Pred glasovanjem je Jernej Vrtovec iz NSi opozoril:

Da to vodi koalicijska stranka, je v posmeh instituciji preiskovalne komisije in na tem področju zaradi tega kot demokratična družba nazadujemo in tudi ta videz nepristranskosti same preiskave bo za vedno pustil potem senco dvoma v celotnem procesu. Prav je, če se govori o domnevnih zlorabah, da se domneve preišče, in če nihče nima nič za skrivati, potem se te stvari enostavno preiščejo in se dovoli tistemu, ki ima interes, da se preišče, da vodi preiskavo. Torej, kakšen je interes poslancev Gibanja Svoboda, da preiščejo predsednika Gibanja Svoboda, in kako zadostimo v tem elementu, v tem demokratičnem procesu temu, da bomo kot demokratična družba, država, napredovali? V nobenem primeru. Če je bilo v preteklosti kdaj izglasovano, da koalicija preiskuje samo sebe, je bila to napaka, kot delate zdaj napako vi. Torej, ta trud, ki ga vlagate, da se slovenska energetika v povezavi s politiko ne preiskuje, je v bistvu problematičen z vidika demokratičnega procesa, zaradi tega bomo v Novi Sloveniji glasovali proti temu predlogu. Ob tem pa opozarjamo, da v kolikor se bo zdaj glasovalo na tak način, kot je predlagano, bo pa čas za razmislek, da se ustanovi nova preiskovalna komisija, ki se bo resno ukvarjala s to zgodbo, ki smo ji priče in se o njej pogovarjamo že dalj časa in je zdaj okrnjena s strani same koalicije.

Jernej Vrtovec (NSi) (Foto: DZ/ Matija Sušnik)

Že pred tem so soglasno za novega poslanca Svobode potrdili Branka Zlobka, ki je sedež dobil do konca mandata zaradi odstopa Monike Pekošak, ki se seli na državni DARS, ki ga obvladuje stranka Svoboda. Sedež je sicer pripadal Dimitriju Zadelu, a je ta opravljanje poslanske funkcije za Svobodo zavrnil.

Spletni časopis

Sorodno

Zadnji prispevki

Izraelske obrambne sile napovedale taktične humanitarne prekinitve ognja

Izraelske obrambne sile so napovedala "taktične prekinitve" vojaškega delovanja,...

Pripadniki ISIS v ruskem zaporu zajeli dva paznika

Ruska tiskovna agencija TASS poroča o krizni situaciji v...

Černač: Slovenija je izgubila vso verodostojnost

Po medijskem razkritju zaušnice, ki jo je Evropska komisija...

Na “mavrični maškaradi” tudi LGBTQ+ sekcija za Palestino

Včeraj se je s povorko po ulicah prestolnice zaključil...