Kmečki punti nemško vlado prisilili v pogajanja; če dogovora ne bo, kmetje svarijo, da je bil to šele predšok!

Datum:

Kmečki protesti, ki od začetka novega leta blokirajo ceste, so v tem tednu  dosegli vrhunec pred Brandenburškimi vrati v Berlinu. Z udeležbo okoli 30 tisoč protestnikov in dobrih 5 tisoč traktorjev na ponedeljkovih protestih so bila pričakovanja organizatorjev in oblasti močno presežena. Kanclerja Olafa Scholza je to prisililo k pogajanjem. 

Tik pred božičem je morala nemška vlada zmanjšati proračun, da bi zapolnila 17 milijard evrov vredno vrzel v proračunu, potem ko je ustavno sodišče predlagani proračun razglasilo za neustavnega. Vlada se je v želji za zmanjšanje stroškov odločila tudi za znižanje nekaterih subvencij kmetom. Ker pa je to naletelo na proteste, je vlada že odstopila od nekaterih napovedanih ukrepov, kot je preklic oprostitve plačila davka na motorna vozila, v zvezi s subvencijami za gorivo pa je dejala, da jih bo najprej postopoma zmanjševala in ne takoj, kot je bilo sprva mišljeno. A kmetom to ni bilo dovolj, zato je Združenje nemških kmetov (DBV) vztrajalo pri napovedanih protestih, ki so v Berlinu zdaj dosegli svoj vrhunec.

V zvezi z vladnimi namerami za ukinitev davčnih olajšav za kmetijsko dizelsko gorivo je na protestu spregovoril finančni minister Christian Lindner, ki je zatrdil, da ne more obljubiti pomoči države iz zveznega proračuna, lahko pa jim ponudi skupen boj, da bodo uživali več svobode in spoštovanje do njihovega dela. Ker je minister požel posmehovanje in val nezadovoljstva, se je moral vmešati vodja kmečke zveze Joachim Rukwied, ki je pristavil, da spoštuje vsakega politika, ki je pripravljen priti k njim.

Foto: epa

Nezadovoljstvo kmetov je sicer na svoji koži prejšnji teden občutil tudi nemški kancler Olaf Scholz, ko se je ta odpravil na otvoritev novega železniškega skladišča v Cottbusu, je poročal Die Welt. Pozdravili so ga namreč glasni protesti. Ker se politika zaveda, da kmetje uživajo veliko podporo javnosti (več kot 70 % Nemcev podpira njihove zahteve), najverjetneje ne čudi, da je celo Scholz izkazal pripravljenost za pogovore s predsednikom kmečke zveze.

Nemški kancler Olaf Scholz (Foto: epa)

Potem ko so se kmetje po ponedeljkovih množičnih protestih na ulice odpravili tudi v torek, je v torek vendarle odjeknila novica, da je napočil čas za pogovore. Predsednik združenja kmetov Joachim Rukwied je začasno ustavitev protestov napovedal na tiskovni konferenci, ki se je odvila po pogovorih s koalicijskimi poslanskimi skupinami. Kot je izpostavil, si prizadeva za pogajanja z zvezno vlado, vendar želi priti do rezultatov do četrtka zvečer, poroča Euractiv.

Predstavniki kmečkih organizacij so se srečali z vodji parlamentarnih skupin zvezne vlade, da bi razpravljali o svojih stališčih. Združenja so po pogovorih povedala, da so bili predlogi dobri, a da ni dogovora glede subvencij kmetom za gorivo. Vlada namreč vidi  malo manevrskega prostora glede davčnih olajšav za dizelsko gorivo za kmete.

V primeru, če dogovora ne bo, se po državi obeta nadaljevanje protestov
Rukwied je na današnji tiskovni konferenci napovedal, da če večerni sestanek ne bo dal pozitivnega rezultata, bodo nadaljevali z ukrepanjem po vsej Zvezni republiki. Drugih podrobnosti ob tem po poročanju Tagesspiegela ni podal, je pa dal vedeti, da so bili dosedanji protesti le predšok.

Joachim Rukwied (Foto: epa)

“Če se za kmete ne bo spremenilo nič, obstaja nevarnost “izbruha”,” je bil jasen. Kot pravi, kmetje kar naprej kličejo in sprašujejo, če se kaj premika, in dodajajo, da če se nič ne bo premaknilo, se bodo vrnili na ulice.

Ž. N.

Sorodno

Zadnji prispevki

Socialistični bajoneti uspeli odgnati še eno tuje podjetje iz Slovenije

Slovenskim aktivistom je očitno uspelo odgnati podjetje Glovo, ki...

Je bruseljska elita ogrožena? Pred evropskimi volitvami preiskuje politično oglaševanje

Evropska komisija je danes sporočila, da je pred prihajajočimi...

Odprto pismo voditeljem države, parlamenta in vlade

"Prosim Vas, da v okviru svojih pristojnosti posvetite pozornost...