Podjetje ZF, ki je največji dobavitelj delov za avtomobilsko industrijo, je pod velikim pritiskom zaradi “zelenega prehoda”, zaposleni pa se bojijo obsežnega zmanjšanja števila delovnih mest. V prihodnje bo namreč podjetje zaradi postopne ukinitve oziroma prepovedi bencinskih in dizelskih motorjev potrebovalo manj zaposlenih. Dobavitelj številk sicer ne želi komentirati.
Po besedah predstavnikov zaposlenih namerava avtomobilski dobavitelj ZF v prihodnjih letih ukiniti na tisoče delovnih mest. “Upravni odbor želi ukiniti 12.000 delovnih mest v Nemčiji v naslednjih šestih letih,” je v sredo dejal Achim Dietrich, vodja splošnega sveta delavcev.
ZF je eden največjih avtomobilskih dobaviteljev, ki le v Nemčiji zaposluje več kot 50 tisoč ljudi. Podjetje je najbolj znano po samodejnih menjalnikih, ki jih upodablja več zelo znanih avtomobilskih znamk.
Selitev v tujino
Podjetje želi del zmanjšanja števila delovnih mest doseči s predpisi o upokojevanju in fluktuacijo. Velik delež zaposlenih je starejših od 57 let. Vodstvo podjetja prav tako načrtuje selitve v stroškovno učinkovitejše tuje države, pri tem pa predsednik delavskega sveta poziva upravo, naj konča beg v države z nizkimi plačami.
Visoki stroški prehoda na električne pogone
Drugi največji nemški avtomobilski dobavitelj je tako pod velikim pritiskom, pravijo v podjetju. Šibko gospodarstvo skupaj z visokimi stroški prehoda na električne pogone povzroča nižjo dodano vrednost in manj delovnih mest na številnih lokacijah. “Panogo čakajo težka leta prilagajanja,” pravi avtomobilski strokovnjak Stefan Bratzel, direktor Centra za avtomobilski management.
A. G.