Koalicija, ki se boji razprave: Sodniki porotniki opozarjajo na kršitev ustave s strani Lene Grgurević

Datum:

Društvo sodnikov porotnikov Slovenije je v odprtem pismu ostro opozorilo, da predsednica Odbora za pravosodje  Lena Grgurevič pri pripravi sprememb Zakona o sodiščih in drugih pravosodnih zakonih krši Ustavo in izključuje glas ljudstva iz razprave o pravosodju. V društvu, ki zastopa sodnike porotnike – torej predstavnike ljudstva v sodnem sistemu – poudarjajo, da trenutni način sprejemanja zakonodaje pomeni odmik od ustavnih vrednot, demokratičnega dialoga in načela vladavine prava.

Vladajoča koalicija Roberta Goloba je namreč po tridnevni seji Odbora za pravosodje Državnega zbora potrdila zakonodajni sveženj, ki naj bi “moderniziral” slovensko sodstvo. V resnici pa – po mnenju številnih pravnikov, opozicije in tudi sodnikov porotnikov – centralizira moč, zmanjšuje neodvisnost sodstva in povečuje politični vpliv na imenovanja sodnikov.

Reforma, ki se piše za zaprtimi vrati

Najostrejše kritike je sprožilo dejstvo, da predsednica Odbora za pravosodje, poslanka Svobode Lena Grgurevič na sejo odbora ni povabila predstavnikov Društva sodnikov porotnikov Slovenije, čeprav po Ustavi prav oni predstavljajo ljudstvo pri sojenju.

Poslanka Svobode se je postavila nad Ustavo RS

“Predsednik Društva sodnikov porotnikov Slovenije je zaskrbljen nad izjavo predsednice Odbora za pravosodje, ki je izjavila, da predstavnikov sodnikov porotnikov ni vabila na Odbor za pravosodje, ker se je pač ona tako odločila, da bi lahko tudi predstavniki ljudstva, ki so Ustavna kategorija, podali pohvale in pomanjkljivosti zakona. S tem se predsednica Odbora za pravosodje postavlja nad Ustavo RS, in s tem krši 3. člen Ustave RS”, so ji očitali.

Predsednik društva Peter Hartman je poudaril, da mora biti reforma sodnega sistema sprejeta po javnem posvetovanju, ne pa znotraj zaprtih vrat koalicijskih sej. Po njegovem mnenju si tako poklicni sodniki kot porotniki prizadevajo za isti cilj – kakovostno in pravično sojenje –, a trenutni zakonodajni pristop “povsem ignorira ta namen”.

Koalicija hiti – dialog ostaja na stranskem tiru

Koalicija hiti s sprejemanjem celotnega paketa zakonov o sodstvu, sodnikih, Sodnem svetu in državnem tožilstvu. Opozicija je pri tem opozorila na številne nejasnosti, sporne določbe in možnost političnega vpliva na imenovanja sodnikov, a je bila večkrat preglasovana.

Grgurevič je celo predlagala dopolnilo, po katerem bi bilo mogoče predsedniku Vrhovnega sodišča podaljšati mandat preko starostne meje za upokojitev – kar je po mnenju SDS in dela stroke pisano po meri aktualnega predsednika Miodraga Đorđevića. Dopolnilo sicer ni bilo sprejeto, vendar razkriva način razmišljanja, v katerem zakonodajo prilagajajo posameznikom namesto načelom.

Kaj predlagajo v društvu?
V Društvu sodnikov porotnikov Slovenije tako predlagajo, da se pred spremembami in
sprejetjem Zakona o sodiščih naredi javna razprava o tej problematiki in se Zakon o sodiščih spremeni po javni razpravi, ko bodo vse strani dale svoje predloge za pozitivne spremembe in jasna pravila.

“V Društvu sodnikov porotnikov Slovenije smo glede našega prispevka k sojenju oblikovali določene predloge sprememb Zakona o sodiščih, za katere menimo, da bodo prispevali k bolj pravičnim sodbam prvostopenjskih sodišč, manj pritožbam na Višja sodišča, Vrhovno sodišče, Ustavno sodišče in ESČP, kar bo posledično vodilo tudi k zmanjšanju sodnih zaostankov. To bi moralo prispevati tudi k večjemu zaupanju javnosti v pravosodni sistem RS in vladavino prava ter krepitev demokracije. Obstoječi Zakon o sodiščih se nam vsaj v določenem delu zdi kislo jabolko, v katerega moramo po več kot treh desetletjih ugrizniti, in sedaj, ko se zakon odpira, je pravi čas za to.”

A. G.

Sorodno

Zadnji prispevki

Poslanka tarča primitivnega napada nedavno upokojenega novinarja RTV

Na družabnem omrežju Facebook se je pojavil žaljiv in...

Dobro plačani “nevladniki” ali leva paravojska za 40 milijonov evrov

Golobova vlada je v štirih letih izbranim nevladnikom, ki...

Obeta se “super el niño” – najmočnejši vremenski ekstrem doslej

Obeta se nam vremenski ekstrem, ki zna biti najmočnejši...

Semenj bednosti

Minila so že leta, če ne desetletja, ko je...