Sprejeli so novelo zakona o zdravstveni dejavnosti, ki bo zdravnikom in drugim javnim zdravstvenim delavcem, razen v redkih izjemah, onemogočila dodatno delo pri zasebnikih. Zakon, ki bo po opozorilu zdravstvene stroke le še dodatno poslabšal dostopnost do zdravstvene oskrbe, saj se bo z njim spodbudilo odhode kadra iz javnega sektorja in oslabilo temelje javnega zdravstvenega sistema, je na izredni seji podprlo 50 poslancev.
Noveli so zelo luč prižgali poslanci koalicijskih strank, proti pa so bili poslanci NSi. Poslanci SDS in poslanci Poslanske skupine nepovezanih poslancev so sejo obstruirali. Poslanka Eva Irgl je izpostavila, da se ne strinjajo s tem, da tako pomemben zakon sprejemajo na izredni seji. Do tovrstnega postopanja so kritični tudi v SDS. “Tudi tokrat je z danes na jutri prišel sklic izredne seje za tretjo obravnavo zakona. V državnem zboru se nadaljuje praksa, ko se brez verodostojne argumentacije, temelječe na poslovniku, zlorablja parlamentarne postopke in ustvarja namišljena izredna stanja“, pojasnjujejo v poslanski skupini SDS.
Pri sklicu izredne seje kršili Poslovnik DZ
Vodja poslanske skupine SDS Jelka Godec je v dopisu predsednici Državnega zbora RS Urški Klakočar Zupančič izpostavila, da bi njihova prisotnost in sodelovanje na današnji seji pomenila podporo nadaljnjemu kršenju poslovnika in izrabo moči parlamentarne večine, zato seje tudi ne bodo legitimirali s svojo prisotnostjo. “Vladajoča koalicija je v treh letih z lažnimi obljubami in nesposobnostjo slovensko zdravstvo pripeljala na rob preživetja, zdaj ga bo z novim zakonom dokončno uničila”, je sicer v zvezi z zakonom kritična Godčeva.

Zdravstvena stroka kritična
Po besedah poslanke NSi Ive Dimic je novela “nedomišljena, nesistemska, škodljiva za trenutne razmere v zdravstvenem sistemu, predvsem pa katastrofalna za bolnike”. Da bo zakon o zdravstveni dejavnosti še bolj poslabšal dostopnost, zmanjšal angažma zaposlenih in še koga porinil čez mejo, opozarja zdravnik dr. Federico Potočnik. “Zdravniki imamo občutek, da si glede na dejstva, ki so nam bila predstavljena, ne moremo obetati kakšne pomembne zdravstvene reforme, kakšnih bistvenih sprememb, ki bi prinesle več storitev za bolnike ali kakršno koli boljšo organizacijo zdravstva, razen nekaterih podrobnosti,” je v odzivu po sprejetju zakonske novele navedla predsednica Zdravniške zbornice Slovenije Bojana Beović. Ob tem pa je opozorila, da bolniki z omejevanjem števila storitev seveda ne morejo biti na boljšem.

Obeta se ustavna presoja novele. Ker gre v konkretnem primeru za poseganje v razpolaganje s prostim časom pri zdravstvenih delavcih, Beovićeva ocenjuje, da je “tako rekoč dolžnost, da takšen poseg presodi ustavno sodišče”. Ustavna presoja se obeta tudi v zvezi z določili o neprofitnosti za koncesionarje. “Tako določilo je že bilo obravnavano na ustavnem sodišču v Sloveniji in je bila enaka določba, kot je sedaj, zavrnjena. Tako da lahko pričakujemo, da se bo to zgodilo ponovno. Seveda pa je pomembno, da če se sprejema vendarle taka zakonodaja, da se omeji razpolaganje z dobički tudi za občinske ali državne zdravstvene institucije,” je še dodala. Kako kritična je do zdravstvene novele stroka, si lahko podrobneje preberete tukaj.
Ministrica vztraja, da gre za ključen korak zdravstvene reforme
V koaliciji pa medtem vztrajajo na svojem bregu in prepričanju, da bo novela prispevala h krepitvi javnega zdravstvenega sistema. Ministrica za zdravje Valentina Prevolnik Rupel pravi, da novela “prinaša nujno potrebno ureditev in razmejitev javnega in zasebnega zdravstva”. Tukaj naj bi po njeno šlo za “ključen korak zdravstvene reforme”. Kot pravi, novela “nadgrajuje pogoje za delo zdravstvenega kadra izven zdravstvenega zavoda, ureja povezovanje javnih zdravstvenih zavodov, na novo določa vrste bolnišnic in širi obveznost vključevanja v neprekinjeno zdravstveno varstvo na vse zdravstvene delavce v javni mreži”.

Po njenih besedah prav tako uvajajo obvezno merjenje dnevnih delovnih obremenitev zaposlenih v javni mreži, ustrezneje pa naj bi urejali tudi podeljevanje koncesij. “Ukrepi, ki jih prinaša ta zakon, so namenjeni dejanskemu izboljšanju pogojev dela in transparentnemu delovanju zdravstvene dejavnosti, zato ocenjujemo, da bo sprejem tega zakona okrepil delovanje javne mreže in javnih zavodov,” še pravi ministrica.
Ž. N.