Višje sodišče v Ljubljani je po pritožbi specializiranega državnega tožilstva v celoti razveljavilo sodbo okrožnega sodišča iz junija 2023, s katero so bili ljubljanski župan Zoran Janković in šest soobtoženih oproščeni očitkov kaznivih dejanj v povezavi s pogodbo o najemu parkirišč v Stožicah.
Kot poroča časnik Dnevnik, je višje sodišče zadevo vrnilo v ponovno sojenje, ki ga bo vodil drug okrožni sodnik. Na novico se je odzval tudi predsednik stranke SDS Janez Janša, ki je med drugim zapisal, da je to “zgolj priprava na naslednjo odmevno razveljavitev sodbe”.
Tožilstvo Zoranu Jankoviću očita zlorabo položaja za pridobitev znatne protipravne premoženjske koristi in goljufijo na račun evropskih sredstev. Poleg njega so obtoženi tudi nekdanji direktor Zavoda Tivoli Roman Jakič, nekdanji direktor Javnega podjetja Ljubljanska parkirišča in tržnice Samo Lozej, Uroš Ogrin in Zlatko Sraka iz družbe Grep, Marko Kolenc z občinskega oddelka za šport ter Andrej Lavrič, direktor projekta gradnje športnega parka Stožice pri Grepu. Obtožnica navaja, da so ti posamezniki sodelovali pri kaznivem dejanju.

Sporna je pogodba med Mestno občino Ljubljana in družbo Grep o najemu 2500 parkirnih mest za približno 1,8 milijona evrov letno, kar naj bi Grepu omogočilo izpolnitev bančnih pogojev za posojilo v višini 87,9 milijona evrov. Tožilstvo trdi, da je občina s tem pridobila 9,4 milijona evrov sofinanciranja iz državnega proračuna in sredstev EU z uporabo ponarejene dokumentacije družbe Grep. Obramba vztraja, da kaznivo dejanje ni bilo storjeno, saj je bila pogodba sklenjena za celoten objekt “na ključ”, količine, ki jih tožilstvo izpostavlja, pa so bile odgovornost zasebnega partnerja.
Tožilstvo je za Jankovića predlagalo sedem let in deset mesecev zapora, za Kolenca tri leta, za Jakiča, Lozeja in Lavriča po dve leti, za Ogrina in Srako pa po tri leta in sedem mesecev zapora.
Janša: Tokrat nihče ne bo več nasedel
Predsednik SDS Janez Janša se je na novico odzval na družbenem omrežju X, kjer je zapisal: “Zgolj priprava na naslednjo odmevno razveljavitev sodbe. Bo Zoran Jankovič spet začasno kolateralna škoda za delanje vtisa nepristranskosti Vrhovnega sodišča, le da tokrat ne bo nihče več nasedel. Tudi ker se bistveno več ve o zakulisnih dogovorih stricev ob čevapčičih.”

Njegov komentar namiguje na domnevno pristranskost sodstva in politične dogovore, ki naj bi vplivali na izide sodnih postopkov.
Zgodovinsko ozadje Jankovićevih sodnih postopkov
Ljubljanski župan je bil v času svojih mandatov vpleten v več sodnih postopkov, ki so pogosto vzbudili pozornost javnosti, a se večinoma končali z oprostilnimi sodbami ali umiki obtožb. Od afere “farmacevtka” pa do nepravilnosti pri projektu Stožice, kjer je gradbeno podjetje Grep pustilo za seboj milijonske dolgove. Kljub resnim obtožbam, kot so zloraba položaja, goljufija in ponarejanje dokumentov, so se postopki pogosto končali brez obsodbe. Tožilka Blanka Žgajnar, ki je vodila preiskave zoper Jankovića, je v preteklosti večkrat dosegla njegovo “rešitev”, kar je sprožilo vprašanja o nepristranskosti pravosodja. Primer Stožice, ki ga spremljajo očitki o sistemski korupciji in finančnih nepravilnostih, ostaja eden odmevnejših, saj je projekt povzročil znatne finančne izgube, med drugim zaradi stečaja Grepa in dolgov do podizvajalcev.
Tanja Brkić