KPK ne bo ukrepala proti poslancu Svobode

Datum:

Komisija za preprečevanje korupcije (KPK) ne bo začela postopka proti poslancu Miroslavu Gregoriču iz Gibanja Svoboda, ker je do začetka letošnjega januarja opravljal funkcijo prokurista v podjetju Cyclopet, kar je predstavljalo nezdružljivost funkcij.

Namestnica predsednika KPK, Tina Divjak, je pojasnila, da je Miroslav Gregorič ravnal v nasprotju z zakonom o integriteti in preprečevanju korupcije, a ker je nezdružljivost funkcij že odpravil, komisija ne more ukrepati, poroča N1. Tina Divjak je dodala, da je postopek na tem mestu zaključen in da bo Miroslav Gregorič sam odločil, kako se bo odzval.

Gregorič je izjavil, da se bo obrnil na KPK in jo zaprosil za mnenje. Tina Divjak je potrdila, da je KPK odprta za vprašanja vseh posameznikov, vendar mora vsak funkcionar poznati zakonodajo. KPK je poslancem ob začetku mandata poslala infopaket, v katerem so bili seznanjeni z njihovimi dolžnostmi glede nezdružljivosti funkcij, prijave premoženjskega stanja in omejitve poslovanja. Glede resnosti kršitve je Tina Divjak navedla, da je glavni problem dolgotrajno vztrajanje Miroslava Gregoriča pri nezdružljivosti funkcij in neobveščanje KPK o njegovih dodatnih dejavnostih.

KPK je v preteklosti obravnavala primere nezdružljivih funkcij, vključno s primerom poslanca Ferenca Horvatha, ki ni upošteval njihovih opozoril, ter primeroma Feliceja Zize in Danijela Krivca, ki sta po opozorilu KPK prenehala s tovrstnimi funkcijami.

Odločitev KPK ne preseneča?
Da KPK proti Gregoriču ne bo začela postopka, pa ni presenetilo varnostnega strokovnjaka Boštjana Permeta, ki je na X zapisal: “Kaj ste pa pričakovali od KPK? Če imamo PV, ki ima privat firmo, ki posluje izključno z državo, ki jo vodi sam, pa je vse v najlepšem redu, bodo pa težili nekemu poslancu za “malenkost”. Ker naši so naši, one z desnice je pa treba križati za par rezin pršuta.”

Foto: STA

Obstaja vprašanje, ali je Gregoriču zaradi kršitev zakonodaje prenehal poslanski mandat, saj zakon določa, da poslanec ne sme opravljati nezdružljivih dejavnosti. KPK poudarja, da niso pristojni za zakon o poslancih, ki ureja prenehanje mandata, in dodajajo, da zakoni o integriteti ne predvidevajo sankcij v primeru kršitev nezdružljivosti funkcij. Vprašanje odstopa ostaja v domeni posameznika oziroma njegove poslanske skupine, so pa predstavniki NSi poudarili, da bi o nezdružljivosti funkcij v primeru Gregoriča morala najprej odločiti mandatno-volilna komisija državnega zbora, zato so predlagali čimprejšnji sklic seje te komisije.

A. H.

Sorodno

Zadnji prispevki

Kaj morate vedeti o veliki noči

Velika noč je najpomembnejši krščanski praznik, ker ta dan...

Balkanska mafijska kontaminacija Slovenije se nadaljuje

Dobra tri desetletja po demokratizaciji in osamosvojitvi se v...