Že dlje časa je znano, da sta ljubljanski župan Zoran Janković in srbski predsednik Aleksander Vučić dobra prijatelja. Vučić je sedaj javno razkril, da ima Janković tudi srbsko državljanstvo (čeprav Janković to zanika) in ne skriva, da si želi, da bi enkrat v prihodnje postal “glavni”, sam pa bi mu pri tem pomagal. Vučićeva ponudba Jankoviću ne preseneča poznavalca dogajanja na Balkanu Mirana Videtiča, ki pravi, da so s tem le padle maske.
“No to mojo tezo o vplivu na listo za evropske volitve postavlja v povsem novo luč. Odpira precej neprijetna vprašanja o vplivu Vučićevega režima na slovensko politiko. Vprašanja, ki za Slovenijo prihajajo v zelo neugodnem času. V zelo neugodnem času”, je vest o ponudbi premierskega položaja ljubljanskemu županu Zoranu Jankoviću komentiral nekdanji evropski poslanec Klemen Grošelj, ki ni skrival svojega nezadovoljstva na zadnjih evropskih volitvah, ko je bil ta potisnjen na “neizvoljivo” 8. mesto vodilne stranke. Kot je ta tedaj pojasnjeval, je na premierja vplival ljubljanski župan, na župana pa srbski predsednik Aleksander Vučić.
Ker se marsikomu postopanje Vučića ne zdi nedolžno v luči razprodaje Slovenije srbskim tajkunom in pa očitka o vplivanju Vučića na evropske volitve v Sloveniji, smo za komentar poprosili političnega analitika Mirana Videtiča, pri čemer nas je tudi zanimalo, kolikšen vpliv ima Vučićev vpliv pri nas. “Zame ta ponudba Vučića Jankoviću ni prav nobeno presenečenje. Jaz sem verjetno eden redkih tistih, ki že kar nekaj časa opozarja na sprego med srbsko politiko in vse, kar je povezano s to politiko, od kriminala do tajnih služb in pa ljubljansko občino. Seveda s prihodom Goloba, na katerega ima Zoran Janković enormni vpliv, se je ta vpliv Vučića preselil tudi na slovensko uradno državno politiko”, je pojasnil.
Po besedah Videtiča bi lahko samo rekli, da so maske padle. “Danes smo priča mnogim kritikom, začenši od gospoda Klemna Grošlja, ki je sam občutil to. Ampak veste, dokler ni občutil, je bil tiho. Bil je pripravljen sodelovati s tem režimom na listi Svobode in podobno”, je pojasnil in dodal, da če si nek kritik potem tudi ne greš na tako listo, ki ti jo sestavlja za Slovenijo vsaj neformalna ekipa. “Jaz se bojim, da je ta srbski duh, predvsem ta negativen, sedaj ne generaliziram Srbije kot celote, srbske zgodovine in podobno, ampak govorim o tej dobesedno politično-gospodarski ekipi, vzel pravico, da preko Zorana Jankovića vpliva tudi na življenje v Sloveniji”, je pojasnil in dodal, da lahko to nenazadnje vidimo preko kapitalskih vložkov, preko same politike. “Vemo, da ima srbska oblast močen interes, da se v Sloveniji prizna srbsko manjšino, spomnimo se tudi dogodkov z vsiljevanjem ambasadorja in podobno. Tako da zame te zadeve niso nobeno presenečenje. Maske padajo, tukaj prednjačita gospoda Janković in gospod Čeferin. Tukaj ni nobena skrivnost.”
Na vprašanje, ali s tem dejansko ogrožajo slovensko nacionalno varnost, je Videtič pojasnil, da se je Srbija znašla zopet v neki retoriki iz 90-ih, Miloševićevih let. “Pokorili so del Črne gore, vidimo kakšne so težave v Bosni in Hercegovini, kjer je huliganstvo Dodika prišlo do najmočnejšega izraza, in naiven je tisti, ki misli, da je tukaj Slovenija na varni strani. Daleč od tega”, je pojasnil in dodal, da bo Slovenija na varni strani, ko bo slovensko politiko vodil močen človek, odločen človek, pa naj si bo z leve ali desne strani. Skratka človek, ki ni vpet v to skupino, da ji lahko Zoran Janković dirigira politiko.
Videtič nam je še omenil, da so mu beograjski viri povedali, da se je Vučić zaradi študentskih protestov, demonstracij počutil zelo ogroženega. “Vučić je tokrat igral na karto, da bi pripeljal in na koncu tudi je pripeljal predlog za mandatarja nekoga, ki ni tesno povezan z njim in ni v njegovi najožji skupini (denimo Goran Vesić in podobni). Tukaj mu je lahko Janković prišel prav kot nekdo, ki prihaja iz Evropske unije, čeprav je Zoran Janković verjetno bolj balkaniziran kot sam Vučić in nima z Evropsko unijo praktično nič”, je še pojasnil in dal zvedeti, da je na koncu do samega izbora premierja tudi prišlo z namenom, da si izboljša podobo v javnosti.
Ž. N.