Golobov poklicni podžupan iz Divače ima zavod, ki sodeluje z občino

Datum:

Sredi maja je Komisija za preprečevanje korupcije (KPK) prišla do ugotovitve, da se je podžupan Občine Divača Mario Benkoč pojavil v nasprotju interesov, ko je sodeloval pri zaposlovanju osebe, s katero ima ta tako osebne kot tudi poslovne stike. Na naše uredništvo se je v zvezi z divaškim podžupanom, ki prihaja iz vrst vladajoče stranke, obrnil eden od virov, ki ga med drugim obtožuje soliranja, razdiralne vloge v občinskem svetu, ta pa je razkril tudi dodatne informacije, ki naj bi razkrivale “razsežnost korupcije”. Benkoč sicer navedbe označuje kot laži in zavajanja.

                   

V zvezi z imenovanjem Maria Benkoča na mesto profesionalnega podžupana so se v občinskem svetu že kresala mnenja. S strani nasprotne strani je bilo po poročanju Primorskih novic mogoče slišati očitek, da je to povsem nepotrebno, ker gre za majhno občino, ki ima 4400 prebivalcev. Kakorkoli, Benkoč, ki se je na zadnjih lokalnih volitvah kot kandidat Gibanja Svobode boril za županski stolček Občine Divača, je januarja lani postal prvi poklicni podžupan v zgodovini Občine Divača.

“Uspešno je prepričal županjo, da ga politično imenuje za poklicnega podžupana – dela pa le tri ure na dan (občasno) oziroma skoraj nikoli osem, v času delovnega časa se šemi, slika in objavlja na Facebooku, sprehaja psa…”, Benkoča obtožuje vir, ki opominja tudi na nedavno odločitev KPK, ki je v zvezi z divaškim podžupanom ugotovila kršitve nasprotja interesov. “Zaposlil je svojo cimro (imata enak stalni naslov, saj živita v zadrugi intelektualcev na Barki, ki ji domačini pravimo “sekta”)/soustanoviteljico javnega zavoda/prijateljico v občinski upravi, kar je KPK prejšnji teden imenovala “visok nivo potencialne korupcije” oziroma “korak od korupcije”, saj zaposlitev nima ustrezne zakonske podlage”, so nam povedali.

Vir: Facebook

KPK: Predsednika natečajne komisije bi moral pisno obvestiti, da se za delovno mesto poteguje njegova družbenica
Oktobra 2023 je KPK prejela prijavo, ki je vsebovala očitke o zaposlitvi javne uslužbenke, s katero naj bi bil povezan Benkoč, in na podlagi slednje je bil uveden postopek. Po preučitvi dokumentacije je KPK prišla do ugotovitve, “da se je Benkoč s sodelovanjem v javnem natečaju za zasedbo prostega uradniškega delovnega mesta v občinski upravi, v katerem je bila izbrana kandidatka, s katero ima sam osebne in poslovne stike, znašel v nasprotju interesov“. Ob tem so pojasnili, da sta izbrana kandidatka in Benkoč v enem od zavodov soustanovitelja oz. družbenika. Soustanoviteljstvo pa “ustvarja osebne in poslovne stike, kar je v konkretnem primeru posledično pomenilo, da je podžupanov zasebni interes vplival na njegovo nepristransko izvajanje nalog v razpisni komisiji, s tem pa je osebi, s katero ima izkazane osebne in poslovne stike, omogočil korist”.

Ko je divaški podžupan ugotovil, da je ena od kandidatk za delovno mesto njegova družbenica, bi moral ta po besedah KPK o tem v roku treh dni obvestiti predsednika natečajne komisije. Ker ta tega ni storil, je ravnal v nasprotju z zakonom o integriteti in preprečevanju korupcije. Med drugim pa so tudi opozorili na zavedanje, da sicer velja, da je od dokazanega nasprotja interesov do korupcije “praviloma le še korak”.

Zavod, katerega soustanovitelj je, prejema sredstva Občine Divača
V zvezi z divaškim podžupanom vir opozarja, da Zavod dobra pot, katerega soustanovitelj je ta, dobiva sredstva od Občine Divača. Po besedah slednjega gre v tem primeru za “kršenje Zakona o integriteti, saj na tej isti občini nastopa kot poklicni funkcionar”. Ob pogledu na aplikacijo za prikaz porabe javnega denarja v Republiki Sloveniji Erar je mogoče videti, da je omenjeni zavod od Občine Divača do danes prejel vse skupaj 13.424,92 evra javnih sredstev. Od tega, odkar je podžupansko mesto zasedel Benkoč, je zavod s strani občine lani prejel 1.882,40 evra, letos pa 806,74 evra.

Vir: Erar
Vir: Erar

“V Komisijo za participativni proračun je imenoval samega sebe za predsednika”, prav tako navaja kritično vir, ki pravi, da se sicer o tem po navadi glasuje. Ob tem pa še dodaja, da čeprav statut Občine Divača dovoljuje pet članov komisije, je ta kot šestega člana imenoval “svojega prijatelja in bivšega sodelavca iz Kopra, ki mu je potem občina Divača plačevala tudi potne stroške”. 

Benkoč je po navedbah vira sodeloval pri urejanju investicije za sončno elektrarno med tujim investitorjem in zasebnimi lastniki zemljišča (agrarna skupnost Divače), “kjer so drugi svetniki izborili 10% zastonj elektrike…, on pa se je odločil, da to elektriko ne usmeri v vzgojno izobraževalne institucije kot je bilo dogovorjeno, ampak Kraškemu vodovodu”, navaja vir in ob tem opozarja, da je bilo to storjeno brez soglasja s strani občinskega sveta. Ta pa naj bi poskušal tudi “izničiti prizadevanja občinske uprave, županje in občinskih svetnikov pri sodelovanju pri poplavah lansko leto avgusta“. Povedali so nam, da naj bi ta “klical civilno zaščito in jim ukazal, da se o tem dogovarjajo zgolj in le z njim“.

Mario Benkoč (Foto: STA)

“Onemogočil je sodelovanje občine Divača v zadrugi Gmajna, kamor so vključene vse ostale kraške občine in Miren Kostanjevica (one so potem lastniki zemljišča, investitorji električne infrastrukture in pridobljena elektrika je njihova),” še v zvezi s podžupanom razkriva vir in dodaja, da je ta raje “ustanovil “svojo” zadrugo na območju občine Divača“. Kot pravi vir, ta svetnikov, naj ne bi sploh obvestil o pogovorih z zadrugo Gmajna. “Njegova opcija je bila edina predstavljena in sklep prisiljen”, še ta navaja in poudarja, da “več kot očitno solira in dela po svoje. Njegova vloga v svetu je razdiralna”.

V zvezi z obtožbami smo se odločili povprašati tudi podžupana Občine Divača, ki nam je povedal naslednje:

Spoštovani,

navedene navedbe so laži in zavajanja, z namenom blatenja mojega dobrega imena in povzročanje škode tako meni neposredno, kot posredno občini ter njenim občanom.

Tukaj je moj odziv osebi, ki vam je pisala, po enem letu mojega delovanja na seji občinskega sveta:

Sem pošten človek. Pri svojem delu se trudim delati strokovno in profesionalno. Vseskozi me vodi le en motiv – in to je delati ZA ljudi, ZA naše občane, ZA našo občino.

Ne maram obrekovanja, zato tudi tukaj ne bom govoril zoper druge. Vsak človek naj pri sebi oceni sočloveka. Vem pa, da so trditve, ki jih ljudje ne podkrepijo z dokazanimi dejstvi ugibanja, laži, prizadenejo, ranijo, pogosto pa podpihujejo konflikt in razprtije. Zagotovo ne gradijo skupnosti.

V medčloveških odnosih podpiram medsebojno spoštovanje, strpno komunikacijo in iskanje rešitev v vsaki situaciji.

Žal mi je, da nam v tem letu ni uspelo najti strpnosti, žal mi je, da na ravni lokalne skupnosti ne premoremo višje stopnje kulture medčloveških odnosov in menim, da nas prav to čaka v prihodnjem letu. Kako graditi skupnost, ki diha skupaj, ki dela skupaj, ki sanja skupaj?

S prvim letom podžupanovanja sem zadovoljen. Mnoge stvari smo zastavili na novo, nekatere nadaljujemo, saj so bile pričete prej. Zelo sem hvaležen za sodelovanje z županjo in s sodelavci občinske uprave. Menim, da smo v tem letu ne glede na vse izzive in probleme, dosegli ogromno.

Naj navedem področja, na katerih sem intenzivno delal in sodeloval v tem letu:

– Vzpostavitev projektne pisarne, ki že uspešno črpa državna in evropska sredstva – Divaška jama, ETM 2023, prijava na Interreg razpis (varstvo kulturne dediščine), prijava projekta pumptrack v Divači na razpis Fundacije za šport, Muzej prevozništva in tovorništva – tik pred pričetkom izvajanja, razvoj projekta športni park v Divači.

– Vzpostavitev kvalitetnega in učinkovitega komuniciranja Občine Divača.

– Vključevanje občanov v participativne postopke, med drugim uvedba novosti participativnega proračuna za mlade.

– Obujanje družabnega življenja v Divači.

– Urejanje problematike umeščanja obnovljivih virov energije v občini, s posebnim poudarkom na strateških usmeritvah občine na tem področju – npr. postavitev sončnih elektrarn na degradiranih območjih in vzpostavitev energetske skupnosti.

– Iskanje rešitev in prvi dogovori za izgradnjo optičnega omrežja v Dolnjih Ležečah, Vremski dolini in delu Brkinov.

– Odzivanje na tekoče problematike – rešitve za prekomeren promet in neprilagojeno hitrost, pogajanja za protihrupne ograje, vzpostavitev avtobusne linije za dijake.

– Pomoč pri drugih nalogah oz. projektih občine.

Vlaganje v kakovosten kader je največja investicija v javnih ali gospodarskih subjektih. To ve vsak, ki se je kdaj koli ukvarjal z vodenjem in upravljanjem družb, s kadrovskim upravljanjem. Vložek v kakovosten kader pomeni razvoj in uspeh.

Moje delovno mesto je v tem letu doprineslo k milijonu in stotim tisočakom sredstev Občini – nekaj je v denarnih sredstvih, nekaj v nepremičninah.

V prihodnje leto 2024 zrem pozitivno naravnan in z veliko mero upanja v še boljšo prihodnost. Ne pozabimo pa, da živimo v mirni državi, kjer je blaginja na visoki ravni, tako je tudi v naši občini. Živimo sredi neokrnjene narave, z bogato kulturno dediščino, med dobrimi ljudmi z močno identiteto, z ogromno potenciala za razvoj. Gradimo ta razvoj naprej. Skupaj.

S. K.

Sorodno

Zadnji prispevki

[Foto] Zakaj župan Janković spreminja predpise za Magnifica

Glasbeno-politična naveza Roberta Pešuta - Magnifica in ljubljanskega župana...

Prehranski poznavalec: “Svojega otroka ne bi nikdar hranil na veganski način!”

"Če izstopim iz kože trenerja in nekoga, ki ljudem...

Pred 33 leti smo uspeli izbojevati zgodovinski cilj samostojne Slovenije

V zgodovini vsakega državotvornega naroda obstaja čas, ki je...

Milei, ekonomski genij: Socialistično luknjo po 30 letih rešil inflacije

Argentinski libertarni predsednik Javier Milei je dosegel pomemben mejnik,...