Švarc Pipanova potaplja tudi Goloba

Datum:

Dominika Švarc Pipan vsaj za zdaj ostaja na poziciji. Njeno vztrajanje na oblasti je marsikoga presenetilo, a ne vse. Kot pojasni politični komentator Aljuš Pertinač – so tisti, ki jo osebno poznajo, vedeli, da odstop ne pride v poštev. Z akademikom Boštjanom M. Turkom govorimo o ministričini objektivni in subjektivni odgovornosti in širši igri v ozadju afere. 

Vse to je v ozadju velike igre. Robert Golob najverjetneje poskuša na ta način izvajati pritisk na stranko SD. Ta ima zdaj samo eno možnost, da reagira konsekventno in Dominiko Švarc Pipan izključi iz stranke ter zahteva revizijo koalicijske pogodbe in še eno ministrsko mesto zase. V tej zgodbi, ki se odvija v odsotnosti kakršnekoli javne morale, je kaj takega nemogoče pričakovati,” v uvodu pove dr. Boštjan M. Turk.

Turk meni, da ministrica Švarc Pipan sploh ne bi smela zasedati mesta, ki ga zaseda. Kot pravi, je vlada Roberta Goloba ena največjih naravnih nesreč, ki je doletela Slovenijo. “A če so jo na to mesto že postavili, bi morala, razumljivo, odstopiti. Iz preprostega razloga, ker po ustavi in ostalih zakonih minister nosi objektivno odgovornost za vse, kar se v njegovem resorju dogaja. Zaradi kategorije objektivne odgovornosti so ministri v preteklosti odstopali, danes pač ne več.” 

Objektivna ali subjektivna odgovornost?
Turka nato povprašamo še o objektivni odgovornosti. Postavlja se namreč vprašanje, ali ni ministrica nemara neposredno odgovorna. Na sporni kupoprodajni pogodbi je njen podpis. Ali to ne pomeni, da je ministrica ne le objektivno, temveč neposredno, subjektivno odgovorna?

Odgovarja, da objektivna odgovornost predpostavlja tudi kategorijo subjektivne odgovornosti “zaradi tega, ker je na pogodbi za nakup te stavbe njen podpis. Ona se je s podpisom identificirala kot subjekt s tem poslom. To je zunaj vsakega dvoma. Ampak poglejte, če se lahko predsednik vrhovnega sodišča slika z revolverjem na mizi, če zunanja ministrica podpira teroristični Hamas, potem smo pač v stanju popolnega kaosa, v kakršnem še nikoli nismo bili. Potem je tudi razumljivo, da ta ženska, ki je zagovarjala najhujše vojne zločince, ostaja na tej funkciji. Mislim, da bo nekaj časa še ostala”.

Dr. Boštjan M. Turk (Foto: osebni arhiv)

Odgovornost predsednika vlade in finančnega ministra
Posebnost te afere je tudi nenavadno dejstvo, da v središču pozornosti nista predsednik vlade Robert Golob in njegov finančni minister Klemen Boštjančič. Dejstva so jasna, Golob je nakup potrdil, finančni minister pa je zagotovil sredstva iz proračunske rezerve, ki se ne bi smela uporabiti za predvidljive investicije, kot je denimo nakup nepremičnine. Pa vendar mediji molčijo. Turk razlaga, zakaj: “V Sloveniji ne moremo govoriti o medijih. To, kar zaseda javni prostor, niso mediji, temveč kapitalsko-politične interesne skupine, ki pišejo po diktatih tistih, ki vse skupaj vodijo iz ozadja. Presenečen bi bil, če bi mediji začeli poročati obratno, torej da bi dejansko začeli govoriti o konturah slovenske stvarnosti.”

Pogovor konča razočarano. Kaotično dogajanje in stanje se odvijata z implicitnim soglasjem ljudstva: “To je tisto, kar me najbolj skrbi. Ni videti, da bi Slovenci še imeli energijo, ki smo jo imeli pred 30 leti, ko smo napravili plebiscit in osamosvojitev. Da se najde 400 tisoč ljudi, da so to zlo pripeljali, kjer je.”

Pertinač: Za ministrsko mizo se bo držala z zobmi in nohti
Ko vprašamo Aljuša Pertinača, nekdanjega vidnega politika Socialnih demokratov in televizijskega voditelja ter političnega komentatorja, ali gre v tem primeru za širši boj med Socialnimi demokrati in Gibanjem Svobodo, ali pa imamo zgolj opraviti z ministrico, ki bo pred svojim padcem za sabo potegnila vse nekdanje sopotnike, odgovarja: “Kar ste našteli, so morda možne posledice dogajanja, a sam menim, da gre v tem primeru bolj za lastno rit oziroma boj za lastno preživetje.”

“Kdor je podrobneje spremljal kariero ministrice ali jo morda tudi osebno pozna, kot jo poznam sam, ve, da ne bi nikoli odstopila. Preprosto ni takšna oseba. Ravno nasprotno, je oseba, ki se priglaša za vse možne funkcije in ji je pri tem povsem vseeno, kdo jo je tja predlagal, v kakšnem kontekstu in kaj to zanjo pomeni. Pričakovati od nje, da bo odstopila, je iluzorno. Svoj položaj bo branila do konca. Za ministrsko mizo se bo držala z zobmi in nohti in če je bo hotel kdorkoli s tega položaja spraviti, jo bo moral iz pisarne nesti s prej omenjeno mizo,” pove Pertinač.

Televizijski voditelj in politični komentator Aljuš Pertinač (Foto: STA)

Pravi, da bo Dominika Švarc Pipan, če ne odstopi, postala najmočnejša akterka v vladi in koaliciji. Meni, da bi imela vlada z njenim odstopom minimalne možnosti, da postane opravilno sposobna. Sam sicer v to ne verjame.

Spaček, ki se mu reče vlada
Pri zadnjem vprašanju nas je zanimalo, kako bi obstanek Švarc Pipanove vplival na javnomnenjsko podporo vladi. “Socialnim demokratom ta afera ne more koristiti, tudi vladi kot taki težko. So pa nekateri, ki menijo, da vse skupaj koristi Golobu, ki preusmerja pozornost od sebe. A ti ljudje pozabljajo, da je šofer tega avta, spačka, ki se mu reče vlada, on. Če potniki v avtu bruhajo, se to nanaša tudi na predsednika vlade. Ta del je težko razumljiv za nekega trezno razmišljujočega človeka,” sklene.

Žiga Korsika

Sorodno

Zadnji prispevki

Tu je odgovor, zakaj Janković zmaguje na volitvah!

Levica spodbuja multikulturalizem, ker se ji to izplača. Odličen...

[Video] Breznik: Evropska unija mora začeti delovati bolj strateško

Poslanec SDS in kandidat za evropskega poslanca Franc Breznik...

[ODZIVI] Protikapitalistični protest je nova moda brezdelnežev, ki oponašajo delavce!

"Nikoli ne pozabimo. Protesti v času kovida niso bili...

Je partner Maše Kociper in vpliven odvetnik vpleten v škandal?

Spomnite se naslednjič, ko vam bodo aktualni oblastniki pridigali...