“V Sloveniji poskuša zastrupitveni lobi za vsako ceno uzakoniti medicinsko zastrupitev bolnih in starejših,” je dejal predsednik Glasu za otroke in družine Aleš Primc. Skupaj s predsednico Združenja starih staršev Metko Zevnik ostro nasprotujeta uzakonitvi evtanazije, ki je v postopku parlamentarne obravnave od julija lani.
Primc in Zevnikova menita, da bi uzakonitev medicinske zastrupitve ušla izpod nadzora, kot se je to zgodilo v Kanadi, kar potrjuje tudi Alex Schadenberg, direktor kanadske Koalicije za preprečevanje evtanazije. Po uvedbi evtanazije leta 2016 je bilo samo leta 2022 “usmrčenih” že 3241 ljudi, kar je v Kanadi leta 2022 pomenilo več kot štiri odstotke vseh smrti. Povečanje v primerjavi z letom 2021 je bil več kot 30-odstotno, zato govorijo o epidemiji “zastrupitev z medicinsko pomočjo”.
“V Sloveniji poskuša zastrupitveni lobi za vsako ceno uzakoniti medicinsko zastrupitev bolnih in starejših,” je dejal Primc, ki dodaja, da se je v Kanadi izkazalo, da po uzakonitvi zastrupitveni lobi aktivno dela, da bi bilo zastrupitev bolnih in starejših čim več. Za razburjenje pri nas je julija lani poskrbela vložitev osnutka zakona o prostovoljnem končanju življenja v parlamentarni postopek, ki mu v Gibanju za otroke in družine ter Združenju starih staršev ostro nasprotujejo.
“Upam, da poslanci ne bodo sprejeli zakona o prostovoljnem končanju življenja, saj bolni in starejši potrebujejo pomoč, sočutje in družino, lajšanje bolečin in ne usmrtitev,” je prepričan Primc.
Predsednica Združenja starih staršev Metka Zevnik opozarja, da ima vložen predlog zakona zelo podobno dikcijo, kot ga ima kanadski zakon, in da je značilnost slovenskega predloga kot pri številnih drugih državah, da govori o pomoči pri končanju življenja oziroma “prijazni smrti”.
Društvo Srebrna nit je avtor zakona “kulta smrti”
Pobudnik zakona je bilo društvo Srebrna nit, večina zdravstvene stroke pa omenjeni zakonski predlog zavrača, saj meni, da bi razprava morala iti v smer povečanja dostopnosti paliativne oskrbe, ki je pri nas slabo urejena.
Predlagatelji zakon zavijajo v celofan sočutja in človečnosti, cinik pa bi rekel, da gre za zelo groteskno reševanje demografskih težav in težav javnega zdravstva po bolj sofisticirani metodi iz leta 1945. Izkušnje iz zahodnih držav kažejo, da gre v osnovi za kult smrti, ki obupanim (ne nujno na smrt bolnim) ponuja rešilno bilko, ki se je bo marsikdo oprijel.
Zevnik: v zakonu marsikaj ni pojasnjeno, a vrsta strupa in finance so jasne
Glede slovenskega osnutka zakona Zevnik opozarja na pomembno značilnost, to je “manipulativnost jezika, ki poskuša s čustvenim izrazoslovjem prepričati odločevalce in ljudi, da gre za sočutje in dobrodelnost”. Slovenski predlog vsebuje le nekaj natančno opredeljenih dejstev in pojmov, ki zadevajo logistiko in izpolnjevanje dokumentov, odprto pa ostaja široko polje nejasnosti, med drugim žgoče vprašanje – zakaj dovoliti usmrtitev neke osebe.
Zevnikovo čudi, da je po drugi strani zelo natančno opredeljeno, s čim, kako in s kolikšno količino strupa je treba nekoga zastrupiti, natančno opredeljeni pa so tudi stroški, “tu imamo zapisano, da zastrupitveni proces stane 1.542,25 evra”.
Kanada naj bo opozorilo
Zevnikova je prepričana, da gre pri zakonu o evtanaziji za regulacijo pokojninskega sistema, evtanazijo naj bi omogočili invalidom in osebam z duševnimi motnjami, ki bi bile v breme družbi. S podobnimi težavami se spopadajo v Kanadi, na kar je opozoril tudi Alex Schadenberg, direktor kanadske Koalicije za preprečevanje evtanazije.
Opozoril je, da je bilo tudi ljudem v Kanadi rečeno, da bodo evtanazirali zgolj v ekstremnih primerih in ljudi, ki trpijo in so tik pred smrtjo, “a zgodilo se je ravno nasprotno”. Schadenberg opozarja, da se je zadeva razširila in zdaj v Kanadi razpravljajo celo o evtanaziji duševno bolnih, otrok in novorojencev.
Tanja Brkić