Srednješolski eksperiment: zakaj je socializem vedno obsojen na propad

Datum:

Pri profesorju ekonomije na Texas Techu nikoli ni padel razreda niti en študent, vse dokler ni prišel dan, ko so padli vsi. Gre za zanimivo zgodbo, ki na podlagi konkretnega in enostavnega primera ponazori, zakaj socializem ni in nikoli ne bo uspešen, kljub dejstvu, da po mnenju nekaterih njegova teorija zveni “pravično”.

Razred je vztrajal, da socializem deluje in da nihče ne bo reven in nihče ne bo bogat, kar pomeni enakost za vse. Profesor ni nasprotoval, odločil se je, da bo razred pisal pisni preizkus, s tem pa bo naredil eksperiment, ki bo dokazal njegovo nasprotno stališče od tistega, ki ga je zagovarjal razred. Na pisnem preizkusu so vsi dobili enako oceno, vendar se tukaj zgodba ne konča.

Po prvem preizkusu so bile ocene povprečne in vsi so dobili petico. Dijaki, ki so se pridno učili, so bili razburjeni, tisti, ki so se malo učili, pa veseli. Toda, ko se je začel drugi test, so študentje, ki so se učili malo, učili še manj, tisti, ki so se učili pridno, pa so se odločili, da se tokrat učijo malo manj. Povprečje drugega testa je bila dvojka. Nihče ni bil vesel. Ko so pisni preizkus pisali tretjič, so padli vsi. Rezultati se niso nikoli izboljšali, saj so prepiri, obtoževanje in zmerjanje povzročili nezadovoljstvo in nihče ni časa posvetil učenju.  Na njihovo veliko presenečenje so na preizkusu padli vsi, kar je dokazalo profesorjevo trditev – socializem je obsojen na propad, ker težje, kot je uspeti, večja je nagrada, ko pa vlada vzame vso nagrado, nihče ne bo poskušal ali uspel.

Iz tega lahko zaključimo, da bo človeška narava vedno povzročila neuspeh socialističnega stila vladanja, ker ima svet proizvajalce in neproizvajalce (ustvarjalce in jemalce). Enako lahko na podlagi eksperimenta zaključimo naslednje:

  • Ne morete z zakonodajo prisiliti revnih v blaginjo tako, da z zakonodajo bogate izrinete iz blaginje.
  • Za kar ena oseba prejme, ne da bi za to delala, mora druga oseba delati, ne da bi prejela.
  • Država ne more nikomur dati ničesar, česar prej ne vzame od nekoga drugega.
  • Ne morete pomnožiti bogastva z delitvijo!
  • Ko polovica ljudi dobi idejo, da jim ni treba delati, ker bo druga polovica skrbela zanje, in ko druga polovica dobi idejo, da ni dobro delati, ker bo nekdo drug dobil tisto, za kar delajo, to je začetek konca vsakega naroda.

To ocenjevanje, če je sploh res (kar morda ni, saj se ne pojavi v nobenem zakonitem časopisu), je temeljno napačno branje tega, kaj pomeni “socializem”. Socializem ne pomeni “nihče ni reven” in “nihče ni bogat”. Daleč od tega. To, kar je opisano, je komunizem idealne države (v nasprotju s totalitarnim oligarhičnim komunizmom v ZSSR).

Bolj preprosto kot to ne bi moglo biti.

Ana Horvat

Sorodno

Zadnji prispevki

Čigave ideje dejansko promovira Nika Kovač?

Protiživljenjska kampanja Inštituta 8.marec v času pred evropskimi volitvami...

“Depolitizacija” se nikoli ne konča

Z "depolitizacijo" po meri Gibanja Svoboda je podobno, kot...

Čeferin odloča kar o dveh zadevah, kjer bi moral biti izločen

"Z začudenjem smo ugotovili, da je Ustavno sodišče RS...