“Nerodno je za vse ljudi v Sloveniji, da politična stranka, ki je del slovenske vlade, odkrito napoveduje goljufanje naših Natovih partnerjev,” je kritičen nekdanji veleposlanik v ZDA Tone Kajzer, ki se sprašuje, ali bo slovenski premier ukrepal in povrnil slovensko kredibilnost.
Na četrtkovem zasedanju v Bruslju je prišlo do podpore načrta Evropske komisije za okrepitev obrambnih zmogljivosti držav članic, ki med drugim predvideva nov finančni instrument v vrednosti 150 milijard evrov za naložbe v obrambo. Konkretno Slovenija bo izdatke za obrambo dvignila na dva odstotka BDP pred 2030, ko je bilo sicer to načrtovano.
Napoved povečanih izdatkov za obrambo pred letom 2030 je razdelila koalicijo. Zlasti v Levici namreč izpostavljajo, da bo na račun tega trpela socialna država. Po njihovo se vidi, da Evropa brez tradicionalnega zaveznika ZDA ne ve točno, kaj narediti. “Stališče Levice je zelo jasno: maslo ima prednost pred topovi”, je v izjavi za medije izpostavil vodja poslanske skupine Matej Tašner Vatovec.
Levica napovedala goljufanje
“Če pride tak diktat, da če bo odločitev, da se na tak diktat pristane, da moramo poskušati kot država čim bolj izigrati ta diktat. Podobno kot lahko za zaveze k Nato paktu, lahko to naredimo tudi tu,” pa je izjava vodje poslanske skupine Levica, ki je razburila marsikoga.
Predsednik največje opozicijske stranke SDS Janez Janša je v luči kritičnega komentarja s strani svetovalca za nacionalno varnost v Trumpovi administraciji Mika Walta, ki se mu zdi nesprejemljiva dosedanja namera Golobove vlade, da Slovenija doseže zahtevani minimum do leta 2030, na družabnem omrežju X izpostavil, da je vse skupaj na žalost še hujše. “Javno so objavili goljufanje naših Natovih partnerjev glede naše zaveze,” je Janša izpostavil, navezujoč se na izjavo poslanca Tašnerja Vatovca.
Unfortunately, it’s even worse, @MikeWaltz47
They publicly announced cheating on our @NATO partners regarding our commitment. Watch: https://t.co/mp9J5SZOw4 pic.twitter.com/3TLM6WrhUW
— Janez Janša (@JJansaSDS) March 7, 2025
Predsednik SDS je sicer prepričan, da bo treba sredstva za obrambo dvigniti prej in bistveno bolj kot na dva odstotka BDP. Ob tem pa meni, da ti dvigi ne smejo iti na račun zdravstva, šolstva, konkurenčnosti evropskega gospodarstva. Rezerve med drugim vidi v sredstvih za zeleni prehod in NVO-je.
“Po mojih informacijah se za vrh Nata junija letos pripravlja bistveno višji delež, tri ali 3,5 odstotka, in časovnica realizacije tega deleža bo bistveno hitrejša kot pa leta 2030. Če pogledamo razlog, zaradi katerega je nastala panika in zaradi katerega se zdaj vsi odločajo o povečanju sredstev za oboroževanje, potem mi je jasno, da ta razlog obstaja danes, ne pa leta 2030. Se pravi nevarnost, če se izrazim v vojaškem žargonu, je takojšnja, ne pa potencialna,” je sicer Janša prav tako povedal v četrtek po zaključku redne seje DZ.
Ž. N.