Bodo Slovenci še naprej umirali v čakalnih vrstah? Napovedi po sprejeti noveli skrajno pesimistične

Datum:

“Sprejeta novela bo povzročila dodatno škodo na zdravstvenem sistemu v Sloveniji. Kot prvo in najpomembnejše – novelacija ni osredotočena na bolnika in njegove potrebe. Ne ponuja rešitev za boljšo organizacijo in učinkovitost v javnih zavodih, ne naslavlja pogojev dela, niti ustreznega nagrajevanja v matičnih ustanovah. Zakon predvideva ubogljive “sužnje” v zdravstvenem sistemu. Spremembe v zakonodaji bodo dodatno podaljšale čakalne dobe. Po moji oceni vsaj za 20 odstotkov,” glede novele Zakona o zdravstveni dejavnosti meni Alenka Forte, dr. med. 

2. aprila 2025 je bila sprejeta novela zakona o zdravstveni dejavnosti, ki bo zdravnikom in drugim javnim zdravstvenim delavcem, razen v redkih izjemah, onemogočila dodatno delo pri zasebnikih. Zakon, ki bo po opozorilu zdravstvene stroke le še dodatno poslabšal dostopnost do zdravstvene oskrbe, saj se bo z njim spodbudilo odhode kadra iz javnega sektorja in oslabilo temelje javnega zdravstvenega sistema, je na izredni seji podprlo 50 poslancev.

Preberite še: Koalicija sprejela novelo zakona o zdravstveni dejavnosti, s katero bo uničila zdravstvo

Sprejeta novela Zakona o zdravstveni dejavnosti (ZZDej-N) po prepričanju Ministrstva za zdravje pod vodstvom dr. Valentine Prevolnik Rupel krepi javne zdravstvene zavode in njihovo vlogo v zdravstvenem sistemu ter jasno razmejuje javno in tržno dejavnost. Prevolnik Rupel: “Zakon podrobneje ureja vstopne pogoje v sistem dejavnosti in mrežo javne zdravstvene službe, krepi vlogo javnih zavodov, jasno razmejuje javno in tržno dejavnost ter podrobno naslavlja opravljanje zdravstvenih storitev v javni mreži in izven nje ter s tem povezano prehajanje zdravstvenega kadra. Novela zakona bo okrepila delovanje javne mreže in javnih zavodov kot temeljnih oziroma primarnih nosilcev javne zdravstvene službe, kar je v interesu vseh; ne le države in občin, temveč tudi zdravstvenih delavcev in sodelavcev, še zlasti pa pacientov.”

Predsednik vlade Robert Golob in ministrica za zdravje Valentina Prevolnik Rupel (FOTO: Montaža, EPA, F. A. BOBO)

Glavni cilji novele so izboljšanje dostopa do zdravstvenih storitev, povečanje učinkovitosti javnega zdravstvenega sistema in profesionalizacija delovanja in vodenja zavodov. Zakon natančneje določa javno zdravstveno službo, opredeljuje nadzor nad izvajanjem nepridobitnih dejavnosti ter ureja podeljevanje in podaljševanje koncesij z večjo transparentnostjo. Uvaja zdravstvene regije, ki naj bi omogočile boljše povezovanje javnih zavodov ter natančno določa pogoje za delo zdravstvenega kadra znotraj in izven javnih zavodov. Prav tako se zaostrujejo pogoji za sklenitev podjemnih pogodb in opravljanje tržne dejavnosti. Cilj zakona naj bi bil povečati cenovno ugodnost (“vlada ima možnost, da začasno (največ za dvanajst mesecev) določi najvišje dovoljene cene zdravstvenih storitev”), kakovost in varnost zdravstvene oskrbe ter izboljšati pogoje (za zaposlene) v zdravstvu, kar naj bi bilo v korist vseh, še posebej pacientov, so prepričani na Ministrstvu. Več tukaj.

Komentar zdravnice dr. Alenke Forte:
“Sprejeta novela bo povzročila dodatno škodo na zdravstvenem sistemu v Sloveniji. Kot prvo in najpomembnejše – novelacija ni osredotočena na bolnika in njegove potrebe. Ne ponuja rešitev za boljšo organizacijo in učinkovitost v javnih zavodih, ne naslavlja pogojev dela, niti ustreznega nagrajevanja v matičnih ustanovah. Zakon predvideva ubogljive “sužnje” v zdravstvenem sistemu. Spremembe v zakonodaji bodo dodatno podaljšale čakalne dobe. Po moji oceni vsaj za 20 %.

Zakon krši ustavne pravice tako pacientov kot tudi zdravstvenih delavcev. Krši se svoboda posameznika, saj slovenska in evropska zakonodaja zagotavljata svobodno gospodarsko pobudo. Posega v delavske pravice in razpolaganje posameznika z osebno svobodo in prostim časom. Sprijeno je, da ima največja koalicijska stranka ime Svoboda, deluje pa fašistično. VRG je zdravnikom napovedala vojno, agresivno postavlja ločnico med državnim in zasebnim segmentom v slovenskem zdravstvu, ob tem da zdravnikov primanjkuje in da pacienti čakajo v dolgih čakalnih vrstah.

Zdravnica Alenka Forte (Foto: STA)

Prepovedati nekomu, ki je opravil svojo 40-urno obveznost v matični ustanovi, da v prostem času ne sme dodatno delati in zaslužiti, je neverjetno, saj je zakon usmerjen ekskluzivno proti zdravniškemu poklicu. Namesto da bi zakon reševal zdravstveno situacijo, jo bo poslabšal. A VRG ni jasno, da se reforme delajo z vključevanjem deležnikov, in ne na način, kot ga vidimo sedaj: totalni ideološki napad na dobro ime zdravništva (dvoživke, paraziti), neštevilne javne oddaje RTV SlO o zaslužkarjih itd.

In preusmerjanje pozornosti javnosti na dogajanja v ozadju – številne korupcijske afere sedanje vlade, neučinkovitost in pa dogajanja globoko pod površjem! Bo zanimivo, kako bodo ta zakon ocenila slovenska pa tudi evropska sodišča. Nekateri slovenski pravni in ekonomski strokovnjaki izražajo negativno oceno noveli zakona. Da zdravnik, ki investira osebna sredstva v zdravstvo, da sploh lahko začne zasebno (koncesionarsko) prakso, ne bi smel razpolagati s presežkom poslovanja?

Torej bi morali koncesionarji delovati kot javni zdravstveni zavodi in poslovati z izgubo? Narobe svet v tej Sloveniji pod sedanjo vlado! Podobne zakonodaje na področju zdravstvene dejavnosti po moji vednosti nima niti ena članica EU. Namesto da bi se zgledovali po dobrih evropskih praksah, ustvarjajo negativno zamorjeno vzdušje, negativna zakonodaja bo porinila strokovnjake iz javnega zdravstvenega sistema. Negativne posledice za slovenski zdravstveni sistem bodo dolgosežne.”

Domen Mezeg

Sorodno

Zadnji prispevki

Spekter vojne: Pakistan in Indija po smrtonosnem napadu pozvana k čim večji zadržanosti

Po tem, ko sta Indija in Pakistan napovedala medsebojne...

RTV načrtovala milijonsko trošenje na podlagi neobstoječega dokumenta

"Depolitizirana" RTV Slovenija je za leto 2025 v svoj...

Černač: Vlada je zapravila večino političnega kapitala, ker ni rezultatov

Zvone Černač je včeraj, ko je Tarča vladi priredila...

Dodiku se je za las uspelo izmakniti aretaciji

V BiH je napeto. Agentom državne policijske agencije za...