Specializirano državno tožilstvo je ugotovilo, da je bilo ravnanje policistov med nasilnimi protesti tekom prejšnje vlade sorazmerno in ni našlo sledi kaznivih dejanj. Zato Aleš Hojs meni, da je bilo tako ravnanje med pandemijo popolnoma zakonito, hkrati pa je odločitev tožilstva pokazatelj pristranskosti slovenskih sodišč. Anton Olaj poudarja, da je enake ugotovitve imel že notranji nadzor v policiji med tretjo Janševo vlado.
Specializirano državno tožilstvo je nedavno sporočilo, da pri ravnanju policistov med nasilnimi protesti v času nekdanje Janševe vlade ni našlo sledi kaznivih dejanj. V luči te novice, ki ni bila deležna pretiranega odmeva v javnosti smo za mnenje zaprosili bivšega ministra za notranje zadeve Aleša Hojsa in bivšega generalnega direktorja Policije Antona Olaja.
Aleš Hojs: odločitev sama po sebi pove vse
Nekdanji minister in podpredsednik SDS Aleš Hojs meni, da je odločitev že sama po sebi zelo jasna, hkrati pa so ugotovitve enake, kar trdi Anton Olaj že nekaj let in jih je ugotovil tudi notranji nadzor v policiji. “Tudi ta odločitev je še en znak, da so bili ukrepi in ravnanje policistov povsem zakoniti,” še dodaja Hojs. Doda še, da napake seveda so in se bodo vedno dogajale povsod, vendar so v tem primeru bile izjemno majhne, kar je dopustno. Sprašuje se tudi, da “kako je možno, da je trenutna vlada vračala kazni in globe, saj nimajo za to utemeljene pravne podlage”.

Dr. Olaj vsem policistom izrekel čestitke
Bivši generalni direktor Anton Olaj začne z besedami: “Vseskozi sem opozarjal, da so izsledki nadzora trenutne vlade strokovno vprašljivi, ker je v tej isti zadevi bil opravljen tudi izredni notranji nadzor v policiji, ki ga je izvedlo pet policijskih inšpektorjev, ki so za razliko od uslužbencev ministrstva za notranje zadeve nepristranski in strokovni. Takrat nekih velikih kršitev ni bilo ugotovljenih. Policija pa je te ugotovitve takrat tudi javno objavila.” Doda še, da je bila odločitev za nadzor z ministrstva s strani vlade dokaz, da je nadzor politično motiviran in da je moral izpolniti pričakovanja predsednika vlade in takratne ministrice Tatjane Bobnar, da se lahko upraviči kadrovske čistke.
“Kar se tiče očitkov, da smo dajali visoke kazni, ne držijo. Dali smo bistveno več opozoril kot pa kazni, bili smo strpni in subtilni. Ukrepi prikazovanja javnosti, da je bilo vse narobe so krivični do policistov. Je neetično in nemoralno,” nam še v izjavi razlaga bivši generalni direktor.

Za konec dodaja tudi, da “policija zdaj več ne ukrepa, videli smo na primerih garažnih zborovanj, policisti so se umaknili oziroma bolj plastično rečeno zbežali. Imamo resen problem, neenakost pred zakoni, kar sem zasledil tudi pri lastnem delu v policiji. Taka nenavadna ukrepanja so posledica usmeritev, prav tako se policisti bojijo tožb in tako raje ne ukrepajo.”
T. R.