Če je bil Janković mlajši na osebni stečaj pripravljen, bi lahko v roku petih let spet užival v svojih milijonih medtem, ko bi mu sodišče odpisalo 25 milijonov dolga

Datum:

Kljub Jankovićevem nasmejanem nastopu, ko je marca potekal narok za začetek postopka njegovega osebnega stečaja, ki je takrat na sodišče prišel prešerne volje in dejal, da pričakuje, da bo lahko preprečil stečaj, saj ima dovolj argumentov, da bo stečaj lahko tudi izpodbil, se mu tokrat ni uspelo rešiti. V ponedeljek je namreč okrožno sodišče v Ljubljani začelo postopek osebnega stečaja Damjana Jankovića, enega od dveh solastnikov Electe. Upniki pa imajo do 23. julija čas za prijavo terjatev in ločitvenih ter izločitvenih pravic.

Se še spomnite, kako so Electi Inženiring, družinskemu podjetju družine Janković, ki je bilo več let na robu bankrota, odpisali kar 16 milijonov evrov obveznosti, medtem ko nekatere izselijo zaradi minimalnih zneskov neporavnanih obveznosti? Družinsko podjetje Jankovića Electa Inženiring je v začetku lanskega septembra ponovno zadihala, saj so njeni največji upniki potrdili poenostavljeno prisilno poravnavo, ki jo je predlagal direktor Damijan Janković, in je predvidela 90-odstotni odpis dolgov. S tem se je Electa rešila več kot 16 milijonov evrov obveznosti, malo manj kot dva milijona evrov pa bo morala vrniti šele konec leta 2020.

Postopek za njegov osebni stečaj je sedaj zahtevala Heta, slaba banka nekdanje avstrijske Hypo banke, katerega terja, po poročanju Financ, za dobra dva milijona evrov, in sicer od osebnih poroštev za posojila Electi in Baza Dante, njegova podjetja skupaj pa naj bi upnikom bila dolžna skoraj 25 milijonov evrov.

Če sodišče ugotovi, da je posloval “pošteno” mu bodo dolg izbrisali
Uradni postopek stečaja je takšen, da ga vodi stečajni upravitelj (v tem primeru je določena Sara Pušenjak) ob nadzoru sodišča. Ta unovči celotne premoženje stečajnega dolžnika (Jankovića) in iz pridobljenega zneska poplača v vrstnem redu, kot ga določa zakonodaja, upnikom prezadolženega dolžnika.  O postopkih osebnega stečaja smo tudi vprašali zaslužnega profesorja gospodarskega in finančnega prava Šimeta Ivanjka, ki je dejal, da stečajni upravitelj popiše premoženje, ki ga Janković ima in se to proda in poplača upnikom, (razen eksistencialnega premoženja), tisto pa, ki ostane neplačano pa lahko, ni pa obvezno, sodišče oprosti te obveznosti” in dodal, da odpust dolga ni pravica ampak je to ena izmed možnosti. “Za tistega, za katerega se ugotovi, da je bil pošten, a je vseeno prišel v to situacijo, se odredi odpust dolga. V nasprotnem primeru odpusta ni.” Ali ga bo sodišče oprostilo dolgov, glede na to, da je sin ljubljanskega župana, katera poznanstva segajo v nedogled, bomo priča v naslednjih letih. Glede na to, da je znano, da je slovensko sodstvo pristransko, se ne bomo čudili, če ga bomo v roku petih let videli v novi vili in novem avtu, medtem, ko je ta denar dejansko od tistih, katerim dolguje.

Se je Janković pred stečajem zaščitil in “se rešil” premoženja?
Ivanjko je še dejal, da “sodišče določi največ 5 letni rok, ko bo Janković pod nadzorom skrbnika, ki ima vsa pooblastila, da raziskuje vsa pravna opravila, ki jih je storil v preteklih letih. Tega upnik ne more, ker ne more posegati v premoženjsko stanje niti dobiti nobene informacije.” Če je Janković stečaj predvideval (kar verjetno je), je verjetno “pospravil” svoje premoženje na varno, a je to moral storiti pred tremi ali petimi leti. “Vsak prepis je izpodbojen v roku treh, petih let. Odvisno kako odredi sodišče. Prepis in prodaja v času izpodbijanja je zelo nevaren. Če pa so potekli roki pa jih ni mogoče izpodbijati.” Torej če je Janković zavaroval svoje premoženje in ga bodisi prepisal ali kako drugače “pospravil” še pred omenjenim rokom, bo v roku petih let spet lahko barantal z milijoni. Glede na to, da je obkrožen s pravniki in odvetniki, v to ne dvomimo, da je razmišljal “v naprej”.

Foto: STA

Za nakup Electe črpal milijone iz drugih družinskih podjetij…
Glavno premoženje Damijana Jankovića je 50-odstotni delež v Electi Holdingu, ki je zastavljen pri Zoranu Jankoviću za posojila. Kot je znano, je ljubljanski župan že pred leti prodal podjetje sinovoma, vendar zanj ni prejel denarja, vračala sta mu postopno tako, da sta bremenila druga dva Electina podjetja. Na svoj osebni račun je Zoran Janković po ugotovitvah Finančne uprave (Furs) dobil najmanj tri milijone evrov, poroča Siol.net.

za njegovo reševanje pa opeharil upnike
Kot smo že poročali pred kratkim, je Janković mlajši prejšnji mesec predlagal poenostavljeno prisilno poravnavo s katero bi opeharil upnike. Družini Janković oziroma podjetju Electa Inženiring so do sedaj odpisali že 16 milijonov evrov dolgov. Temu pa se je najbolj upirala Heta, ki je vložila pritožbi zoper poenostavljeno prisilno poravnavo Electe Holdinga in Electe Naložb. Gre za enega od večjih porazov Damijana Jankovića v njegovem boju z Avstrijci.

Doletela ga je omejena poslovna sposobnost
Iz objave na spletni strani Ajpesa je razvidno, da se je z začetkom postopka osebnega stečaja omejila tudi Jankovićeva poslovna sposobnost.
  • brez soglasja sodišča Janković ne more (veljavno) najeti kredita ali dati poroštva
  • ne more odpreti novega transakcijskega ali drugega računa ter se odpovedati dediščini ali drugim premoženjskim pravicam
  • samostojno ne more (veljavno) sklepati pogodb (na primer prodajne pogodbe)
  • ali opravljati drugih poslov ali dejanj, katerih predmet je razpolaganje z njegovim premoženjem

A. G.

Sorodno

Zadnji prispevki

[Javnomnenjska anketa] SDS se obeta visoka zmaga na evropskih volitvah

Podpora vladi Roberta Goloba še naprej pada. Po zadnji...

Nad nekdanjega ministra poslali policijo!

Danes zjutraj sta policistki obiskali nekdanjega ministra za kulturo...

27. april – dan, ko so komunisti paktirali z nacisti in razklali slovenski narod

27. aprila je državni praznik. Imenujejo ga dan boja...

Amerika šokirana: Razmere na kampusih ušle izpod nadzora

V zadnjih dneh vse bolj kaže, da so razmere...