Že dve leti zapored poročamo, da je stranka Levica v vojni z gospodarstvom. Poskrbela je za drastično višanje stroškov dela, višje davke in na ducate novih birokratskih pravil, ki dušijo gospodarstvo. A interesna združenja gospodarstvenikov še kar pridno sodelujejo z njimi. Obrtno-podjetniška zbornica namreč vabi na sejo upravnega odbora, ki se je bo udeležil tudi minister za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti Luka Mesec.
“Pošiljamo prijazen opomnik na sejo Upravnega odbora Obrtno-podjetniške zbornice Slovenije, ki bo jutri, v torek, 26. 11., ob 11. uri, v prostorih OZS, Celovška cesta 71, Ljubljana,” se glasi sporočilo OPZ in pojasnjuje, da se je bo seje udeležil tudi minister za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti Luka Mesec. Z njim se bodo obrtniki in podjetniki, člani UO OZS, pogovarjali o pravilniku o premeščanju bremen, evidentiranju delovnega časa, pravici do odklopa, spremembah pokojninskega in invalidskega zavarovanja ter drugih aktualnih temah. Se pravi o vseh birokratskih “pasteh”, ki jih je stranka Levica nastavila gospodarstvu.
Vojna z gospodarstvom
Kot rečeno, vojna Levice z gospodarstvom divja že od začetka tega mandata, saj je tudi predsednik vlade ideološko povsem usklajen z njimi. Gre pa za del namerne širše vojne proti podjetništvu in celo zasebni lastnini, ki jo slovenski skrajni del levice bije že vsaj desetletje.

Ves čas smo priča novim davkom in novim birokratskim preprekam, včasih tudi takšnim, katerih namen je očitno izključno nagajanje uspešnim podjetnikom – npr. slavni “zakon o štempljanju”, ki je delavce prisilil, da si pišejo ure kot v manufakturnem kapitalizmu 19. stoletja, delodajalci pa jih beležijo in s tem zapravljajo čas. Prav tako so neracionalno in ekonomsko neupravičeno višali minimalno plačo na plečih že tako preobremenjenih podjetij.
Ravno o tem se bodo torej gospodarstveniki pogovarjali z Mescem. Ampak kaj pričakujejo od tega, da se bodo pogovarjali s človekom, ki jih razume kot “problem za družbo”, ki ga je treba izmolsti in strogo nadzorovati? Dejansko se pogovarjajo z nasprotnikom, hkrati pa še kar upajo, da jim bo nasprotnik “prisluhnil”. Saj jim bo prisluhnil. Nato pa naredil natančno nasprotno od tega, kar želijo in pričakujejo. Kot je bilo videno že tolikokrat v času te vlade.
OZS ne razume ali noče razumeti
OZS napačno razmišlja, da gre za nek nesporazum v komunikaciji z vlado in predvsem politiki Levice. Ne razume, da gre za naklepno škodljive posege v gospodarstvo z namenom popolnega razkroja. Izvirni daljnoročni načrti stranke Levica, opisani na njihovi domači strani, so izvedljivi le takrat, ko pride do popolnega kolapsa gospodarstva – želijo namreč popolno prepoved zasebnega podjetništva in zasebne lastnine. Takšne stvari pa se ne morejo zgoditi brez kaosa in revolucije.
Kakšne so posledice?
Poleg vedno slabše industrijske proizvodnje, neprestanega zmanjševanja izvoza, zadnje čase pa celo že odpuščanj se vojna z gospodarstvom, ki je OZS ne želi videti, manifestira v zelo globokih ranah v samem konceptu podjetniške svobode v Sloveniji.
Nedavno objavljeni podatki ameriške agencije Heritage Foudation o indeksu ekonomske svobode potrjujejo, da Slovenija na področju blaginje in kakovosti življenja nevarno nazaduje. Indeks ekonomske svobode za Slovenijo je v času vlade Roberta Goloba katastrofalno strmoglavil. Leta 2022, torej v času vlade Janeza Janše, je ta indeks znašal 70,5, kar nas je uvrščalo med države s svobodnim gospodarstvom. V letu in pol vlade Roberta Goloba je indeks strmoglavil na 68,5 in v letošnjem letu na 65,9. To pomeni, da se padanje indeksa še pospešuje. V tem pogledu smo zaostali celo za večino postkomunističnih držav. Vojna z gospodarstvom ima svojo ceno.
Mitja Iršič