Študija, pred dvema letoma objavljena v decembrski številki revije American Journal of Transplantation, ugotavlja, da je Kanada vodilna v svetu po odvzemu organov osebam, ki so prejele zdravniško pomoč pri umiranju. Študija je še pokazala, da je v Kanadi, Belgiji, na Nizozemskem in v Španiji skupno 286 ljudi, ki so zaprosili za evtanazijo, “darovalo” organe.
Bolniki, ki se odločijo za smrt z medicinsko pomočjo zaradi raka, ne morejo biti darovalci organov zaradi zdravil, ki jih običajno jemljejo. “Uporabni” darovalci pa so imeli druge bolezni, kot so amiotrofična lateralna skleroza, Parkinsonova bolezen ali multipla skleroza.
Arthur Schafer, direktor Centra za poklicno in uporabno etiko na Univerzi v Manitobi, je zadovoljen z ugotovitvami poročila. “Bil sem precej ponosen, ko sem izvedel, da so kanadski pacienti, ki prejmejo medicinsko pomoč ob umiranju, dobili priložnost, da iz svoje smrti naredijo nekaj moralno pomembnega – da so se odločili dati življenje drugim pacientom prek svojih organov,” je dejal.
Nicole Scheidl, izvršna direktorica organizacije Physicians for Life iz Ottawe, je imela zelo drugačen odziv. “Bila sem šokirana,” je dejala. “Prav tako mislim, da resnično spodkopava okvir darovanja organov v tej državi.” Scheidlova, ki nasprotuje evtanaziji, pravi, da jo to spominja na odvzemanje organov usmrčenim zapornikom v državah, kot je Kitajska.

Obstaja nevarnost za zlorabo evtanazije
“Mislim, da so ljudje zaskrbljeni, da so bili evtanazirani posamezniki morda v to prisiljeni.” Dodala je, da bi bilo treba o evtanaziji v Kanadi postaviti več vprašanj ter da ni dovolj nadzora ali zbiranja podatkov in se le-ta prehitro širi.
Medtem pa Schafer pravi, da bi morali v prihodnje odbori, ki odobrijo medicinsko pomoč pri umiranju, obvestiti organizacije, ki bolnikom svetujejo o darovanju organov. “Ne bi smelo biti nobenega navzkrižja interesov”. Sedaj se namreč pojavljajo skrbi, da so morda pacienti prisiljeni v darovanje.
Sara Kovač