Z urada za zaščito suverenosti na Madžarskem so v četrtek sporočili, da imajo utemeljen razlog za okrepitev zakonov o zaščiti suverenosti, pri čemer se sklicujejo na zlorabe v zvezi s splošnimi volitvami leta 2022, škandale v povezavi z ameriško agencijo za pomoč USAID in ukrepe institucij Evropske unije, ki so bili sprejeti v nasprotju z nacionalno suverenostjo. Dodajajo, da bi morala za “nevladne organizacije”, ki se ukvarjajo s politično dejavnostjo, veljati enaka pravila o financiranju kot za politične stranke.
Urad je pozval k jasnemu razlikovanju med “pristnimi civilnimi organizacijami” in tistimi organizacijami, ki se ukvarjajo s politično dejavnostjo. Takšne organizacije bi morale biti podvržene enakim pravilom kot politične stranke in jim ne bi smelo biti dovoljeno prejemati tujega financiranja. Urad je poudaril, da je treba zapreti “vse pravne vrzeli, ki jih tuje interesne skupine izkoriščajo za financiranje dejavnosti, ki vplivajo na madžarsko javno življenje”.
Poudaril je tudi pomen prepovedi kakršnega koli financiranja takšnih organizacij, ki tujim akterjem omogoča “skrivanje njihove identitete”.
Omejitev financiranja iz tujine
V uradu so še dodali, da je treba te zakone narediti izvršljive in zagotoviti, da bodo organizacije, ki se ukvarjajo s politično dejavnostjo, pregledne in zaščitene pred zunanjim vplivom. Poleg tega so napovedali pripravo ustreznih predlogov, ki bi omogočili učinkovitejše ukrepanje proti organizacijam, ki prejemajo finančno podporo iz tujine.
Viktor Orbán je sicer že v začetku meseca dejal, da je treba nevladne organizacije, ki prejemajo denar iz tujine, med drugim iz ZDA, “pomesti iz države”, rekoč, da so njihove dejavnosti nevarne. Organizacije prejemajo sredstva iz tujine, da bi vplivale na madžarsko politiko, je zatrdil. “Ves denar, ki prihaja iz ZDA, mora biti javen, proti tistim, ki ga prejemajo, pa je treba uvesti sankcije,” je dejal. Orban je pri tem pohvalil odločitev Donalda Trumpa, ki je pred dnevi ukazal zapreti vse urade ameriške humanitarne agencije USAID, potezo pa opisal kot “očiščevalni veter” in “Trumpov tornado”.

Tudi v Sloveniji imamo organizacije, ki so povezane z levimi političnimi opcijami, prejemajo občutno več sredstev iz javnih virov kot druge, bolj neodvisne in družbeno koristne organizacije. Mnoge se financirajo tudi iz tujine. Financiranje NVO-jev je pogosto usmerjeno politično in ne temelji nujno na javnem interesu, temveč na ideološki pripadnosti in podpori levičarskim programom.
Financiranje slovenskih nevladnih organizacij iz tujine
Glede financiranja nevladnih organizacij smo že večkrat poročali. Spomnimo se finančnih injekcij Inštitutu 8. marec, ko je s strani Open Society Foundation (ustanovitelja Georgea Sorosa) prejel kar 355 tisoč dolarjev. A to ni bil edini finančni priliv na njihov transakcijski račun iz tujine. Kot smo v preteklosti poročali, se je razkril tudi znesek, ki so ga prejeli od organizacije Guerrilla Foundation. Sloveniji je bilo z njihove strani namenjenih 48,5 tisočakov. In še vedno se zgodba ne konča tukaj, saj je Inštitut 8. marec tudi član organizacije International Planned Parenthood Federation (IPPF), ki prav tako financira svoje člane. Spomnimo, da je omenjena organizacija del Planned Parenthooda, ki promovira smrt nerojenih otrok.

Na seznamu Sorosevih “nagrajencev” se je znašel tudi Mirovni inštitut, ki je dobil donacijo za “podpiranje demokratične prenove v Sloveniji” v vrednosti 300 tisoč evrov. Posredno ali neposredno pa mreža podpore Sorosa sega tudi v ostale nevladne organizacije in fundacije, ki prav tako podpirajo različne levičarske cilje oziroma njihovo agendo. Ena takih mrež je Mreža Evropskih fundacij (NEF), ki vsako leto v sodelovanju z ostalimi finacira izbrane nevladnike.
Bi tudi v Sloveniji morali uvesti takšne ukrepe?
Madžarski model, ki ga zagovarja Viktor Orbán, temelji na regulaciji in omejitvah za nevladne organizacije, ki prejemajo finančna sredstva iz tujine, predvsem če imajo politično naravo. V Sloveniji pa za zdaj podobnih ukrepov ni, čeprav se pogosto pojavljajo pozivi k večji preglednosti in strožjim omejitvam za financiranje organizacij, ki se aktivno vključujejo v politične kampanje ali zagovorništvo določenih ideoloških usmeritev.
Sara Kovač