Osrednji mediji končno spoznavajo, kam nas je pripeljala opevana zdravstvena reforma te vlade oziroma kam so nas pripeljali nevladniki in ostali navijači ukinjanja prostovoljnega zavarovanja, kam so pripeljali naše zdravstvo. Mediji poročajo, da se je včeraj pred zdravstvenim domom v Slovenski Bistrici vila dolga vrsta čakajočih za vpis k zdravnici.
Vladi marsikaj ne gre po načrtih, med drugim urejanje področja zdravstvenega zavarovanja. “Operacija ukinitev dopolnilnega zavarovanja bo letos povzročila 274 milijonov evrov proračunske luknje. Prihodnje leto pa lahko še več,” so uvodoma zapisali na Žurnalu. Od začetka leta ni več dopolnilnega zavarovanja. Namesto tega obstaja obvezni zdravstveni prispevek v višini 35 evrov. Koalicija naj bi z ukinitvijo dopolnilnega zavarovanja zavarovance zaščitila pred napovedano podražitvijo v višini desetih evrov.
Zavarovalnicam iz proračuna 33,5 milijona evrov
Po oceni vlade je bila podražitev nepotrebna in neupravičena. Vladi se ji je uspelo izogniti, vendar je bila cena za to potezo zelo visoka. Ker je bilo zavarovanje ukinjeno šele konec leta, so zavarovalnice Triglav, Generali in Vzajemna pridelale izgubo, saj so bile primorane zavarovanje nuditi po ceni 35,67 evra. Toliko je pred napovedanimi podražitvami znašala premija pri Vzajemni, ki je bila najdražja. Nakar so zavarovalnice vložile tožbo, zatem pa z vlado sklenile poravnavo. Iz proračuna jim je bilo nakazanih 33,5 milijona evrov.
To je bila cena, ki je odtehtala dejstvo, da lansko leto podražitev ni nastopila. Oktobra pa je ZZZS razkril, da je bilo 35 evrov prenizka cena in da bi morala biti višina prispevka skorajda natanko v skladu z izračunom zavarovalnic. S tem pa je argument o neupravičenosti padel v vodo. Zaradi prenizkega obveznega prispevka bo letošnje leto v zdravstveni blagajni predvidoma za 140 milijonov evrov minusa, kar bo krila država iz proračuna. Verjetno pa bo luknja vsako leto večja (medicinska inflacija bo verjetno višja od rasti plač).
Letni izpad prihodkov iz naslova dohodnine znaša okoli 100 milijonov evrov
Tretji učinek na javne finance pa je dohodnina. Obvezni zdravstveni prispevek se namreč ne more plačevati od neto plače. Ker bo prispevek znižal dohodninsko osnovo, bo pobrane manj dohodnine, kar ima močan učinek. Finančno ministrstvo: “Ob veljavni višini obveznega zdravstvenega prispevka (35 evrov na mesec) ocenjujemo letni izpad prihodkov iz naslova dohodnine za okoli 100 milijonov evrov.”
Snažilka in upokojenec plačujeta več od direktorja!
Še ena ključna informacija: “Zaradi učinka pri dohodnini direktor trenutno plačuje manj obveznega zdravstvenega prispevka kot čistilka. Oba sicer plačata 35 evrov, a bo direktorjeva plača (če predpostavimo, da je v najvišjem dohodninskem razredu) zaradi nižje dohodnine nižja le za 17,50 evra, čistilka (če predpostavimo, da je v 16-odstotnem dohodninskem razredu) pa bo zaradi nižje dohodnine privarčevala le 5,60 evra. Dejansko tako direktor plača 17,50 evra, čistilka 29,40 evra, večina upokojencev, ki ne plačujejo dohodnine, pa 35 evrov.”
Mediji spoznavajo destruktivnost vladne politike
Mediji (med drugim javna TV in največja komercialna TV itd.) pa so včeraj poročali o dolgi čakalni vrsti pred zdravstvenim domom v Slovenski Bistrici. V jutranjih urah se je pred ustanovo vila dolga vrsta čakajočih na vpis k novemu zdravniku. Paciente je začela vpisovati nova zdravnica družinske medicine, v pičlih nekaj urah pa so bila vsa mesta polna. K njej se je namreč vpisalo med 1200 in 1300 oseb. Eden od čakajočih v vrsti se je celo onesvestil, med čakajočimi pa je bilo tudi veliko slabe volje. Nekateri naj bi prišli kar z več zdravstvenimi karticami in vpisovali tudi družinske člane.
Naposled so nekateri protestno odšli še pred občinsko zgradbo. Vrsta čakajočih je bila dolga 300 metrov. Sprašujemo se, kaj je ostalo od sladkih obljub o 30 dneh do specialista, kot so napovedali v SD-ju, ki je del koalicije. Seveda nič, zato pa imamo nerešene težave in obtoževanje požrtvovalnih zdravnikov. V zadevi smo na kabinet predsednika vlade naslovili novinarska vprašanja. Zanimalo nas je, kako komentira dolge vrste za osebnega zdravnika v Slovenski Bistrici, zakaj so čakalne vrste v zdravstvu vse daljše, zakaj po njegovem reforma ne daje rezultatov in kako komentira razmere na mariborski onkologiji.
Domen Mezeg