Vlada je vodstvo Agencije za energijo pozvala, da s februarjem ponovno uvede prejšnji sistem obračunavanja omrežnine. Ob tem je svet agencije pozvala k odstopu, češ da metodologija ni ustrezna, čeprav je vlada že mesece seznanjena z njeno odločitvijo.
Agencija za energijo je že pred časom vladi povedala, kakšen bo novi sistem obračunavanja omrežnine, ta pa zdaj s prstom kaže nanje. Ne le, da je bila Golobova vlada seznanjena in da so se s tem strinjali, na svoji strani so celo pravili, da se bodo cene znižale!
Premier Robert Golob je na novinarski konferenci izjavil, da je novi sistem obračunavanja omrežnine neprimeren, odgovorne pa pozval k nositvi posledice. Vlada zdaj zahteva vrnitev starega sistema do 1. februarja in novo metodologijo, ki bo skladna z zakonskimi določbami. Vse lepo in prav, vendar se ob tem poraja ključno vprašanje: Kaj je vlada začela doslej? Po vnovični vzpostavitvi prejšnjega sistema naj agencija pripravi novo metodologijo, s katero bo bolj ustrezno zajela vse tiste zakonske določbe, ki jih sedanja metodologija ne, je pozval Golob.
Minister za okolje, podnebje in energijo Bojan Kumer je po po poročanju STA povedal, da so agenciji kot rok, do katerega mora poskrbeti za uvedbo starega sistema s 1. februarjem, določili 8. januar. Vlada je sklenila člane sveta Agencije za energijo pozvati k odstopu, ker akt o metodologiji za obračunavanje omrežnine za elektrooperaterje ne zagotavlja ustreznega prehodnega obdobja za poslovni odjem s ciljem postopne prilagoditve in ne podpira naložb v tehnologije zelenega prehoda na ravni gospodinjskega odjema.

Vlada po vsem tem času zdaj trdi, da poslovnim odjemalcem ni bilo zagotovljeno ustrezno prehodno obdobje za prilagoditev, ki bi omogočilo lažje uvajanje sprememb in zmanjšalo negativen vpliv na poslovne subjekte. Vlada je dvig stroškov omrežnine za gospodinjstva ublažila s spremembo regulacije cene elektrike v zimski sezoni, pri čemer se je osredotočila na povprečnega odjemalca. Minuli teden naj bi sistemskemu operaterju elektroomrežja Elesu naročila analizo časovnih blokov pri omrežnini, resornemu ministrstvu pa pregled ustreznosti zaračunavanja prispevkov, je spomnil Kumer. Ta isti je dva meseca skrival Mervarjevo študijo o 86-milijardnem zelenem nategu, zato bi marsikdo podvomil v njegove iskrene namene.
Dodal je, da z Elesovo analizo pričakujejo podrobnejše podatke o omrežnini pri vseh tipičnih odjemalcih tako poslovnega kot gospodinjskega odjema, da pa so že podatki, ki jih je na vladi predstavil gospodarski minister Matjaž Han, pokazali, da je bilo zvišanje za gospodarstvo nesorazmerno.
A. H.