Francoski policisti so bili prisiljeni v umik, potem ko so jih v prepovedanem območju Saint-Denis v Parizu napadle migrantske tolpe. Tako imenovana “no-go” območja so predeli, kjer je kriminal tako razširjen, da ima policija izjemno omejen nadzor, oblasti pa pogosto nimajo učinkovitega vpliva na dogajanje.
Incident se je zgodil v enem najnevarnejših predelov francoske prestolnice, kjer se je v zadnjih desetletjih močno povečala prisotnost kriminalnih združb in radikalnih islamističnih skupin. Napad na policiste potrjuje, da francoska država izgublja nadzor nad številnimi območji, kjer lokalne tolpe prevzemajo oblast.
Zaskbrljujoč incident, ki ga je na X objavil profil Višegrad24, se je zgodil v občini Saint-Denis, ki spada v departma Seine-Saint-Denis, eno najrevnejših območij v državi. Čeprav vključuje nekaj priljubljenih predelov med pariškimi migranti, se v njem nahajajo tudi področja z visoko stopnjo revščine in kriminala. Območje je etnično raznoliko, saj v njem živijo številni priseljenci, prosilci za azil in nedokumentirani delavci.
French police fleeing after having come under attack yesterday by migrant gangs in the no-go zone Saint-Denis in Paris.
The French state has been losing control of dozens of such no-go zones over the past decades.
— Visegrád 24 (@visegrad24) March 31, 2025
Letno je tam po navedbah francoskega The Local zabeleženih približno 14 tisoč kaznivih dejanj na 11 tisoč prebivalcev. Najpogostejša so tatvine in vandalizem (48,6 %), sledijo nasilna kazniva dejanja (30 %), gospodarski kriminal (8 %) in prekrški, kot je prehitra vožnja (13 %). Kriminalna stopnja v Saint-Denisu je skoraj dvakrat višja od francoskega povprečja, a primerljiva z drugimi nevarnimi urbanimi območji, kot so Pariz, Marseille in Lyon.

Zvestoba islamu pred zvestobo Franciji
Saint-Denis je že leta znan kot žarišče radikalnega islama. Leta 2017 je francoska televizijska oddaja “Enquête Exclusive” opozorila na naraščajoči muslimanski separatizem in kriminal na tem območju. Leta 2018 sta novinarja Gérard Davet in Fabrice Lhomme izdala knjigo o islamizaciji regije, medtem ko jo je britanski Daily Mail Saint-Denis opisal kot “vzporedno državo, kjer je zvestoba islamu pred zvestobo Franciji”, poroča Le Monde.
Prepovedana območja so postale tuje enklave, število narašča
Leta 2020 je policist Noam Anouar, ki je deloval pod krinko v islamističnih krogih, izjavil, da so prepovedana območja postala tuje enklave na francoskem ozemlju, navaja Gatestone Institute. Kriminalne tolpe so oblikovale vzporedno gospodarstvo, temelječe na trgovini z drogami, pri čemer delujejo v sodelovanju z islamističnimi organizacijami. Napade na prebivalce in varnostne sile obravnavajo kot boj proti nevernikom. Anouar je opozoril, da bi povrnitev nadzora nad temi območji zahtevala obsežne vojaške operacije.
Francoske oblasti so dolga leta ignorirale problem, kar je vodilo v širjenje teh nevarnih območij. Leta 2005 jih je bilo v državi manj kot sto, danes pa jih je že več kot 750. Policija lahko vanje vstopi le s skrbno pripravljenimi posebnimi operacijami, saj imajo kriminalne združbe in radikalni imami popolni nadzor nad dogajanjem.
A. H.