Obsodba, ki spodkopava bistvo demokracije

Datum:

“Začelo se je v Italiji, nadaljevalo v Sloveniji leta 2014, nato v Makedoniji, na Poljskem in v Romuniji. Zdaj pa še v Franciji. Quo vadis, EU?” se je na sodni pregon francoske političarke Marine Le Pen odzval Janez Janša. 

Francoska poslanka in nekdanja vodja konservativne stranke Nacionalni zbor (RN) Marine Le Pen je bila danes na sodišču v Parizu spoznana za krivo zlorabe evropskih sredstev zaradi fiktivnega zaposlovanja asistentov evropskih poslancev iz vrst RN. Sodišče ji je izreklo štiri leta zaporne kazni, od tega dve leti pogojno z možnostjo uporabe elektronske zapestnice za gležnje, 100.000 evrov globe in pet let prepovedi kandidiranja za politične funkcije. Prepoved bo skladno s sodbo stopila v veljavo takoj, tudi v primeru pritožbe.

Skupaj z Le Penovo je bilo na sodišču obsojenih še devet nekdanjih evropskih poslancev in dvanajst asistentov, ki so se okoriščali z ukradenimi sredstvi, kar je povzročilo škodo v višini 2,9 milijona evrov. Če bo Le Penova kaznovana s prepovedjo kandidiranja, bi lahko za predsedniški položaj kandidiral trenutni vodja stranke, Jordan Bardella.

Foto: AFP

Janez Janša: Obsodba spodkopava demokracijo
Eden prvih, ki se je odzval na sodbo, je vodja slovenske opozicije Janez Janša, ki je na omrežju X zapisal, da močno nasprotuje zlorabi sodstva proti političnim tekmecem, čeprav sami niso iz istega političnega tabora. To po njegovem ne le meče slabo luč na pravno državo, temveč neposredno spodkopava samo bistvo demokracije. “Začelo se je v Italiji, nadaljevalo na Slovenskem leta 2014, nato v Makedoniji, na Poljskem in v Romuniji. In zdaj v Franciji. Kam greš, EU?” je še izpostavil Janša.

Predsednik SDS Janez Janša (Vir: STA)

Wilders: Le Penova bo uspela s pritožbo in postala predsednica Francije
Zadevo so že komentirali številni tuji politiki, denimo nizozemski konservativni politik (vodja Stranke za svobodo) Geert Wilders, ki je zapisal, da je šokiran zaradi neverjetno stroge sodbe. Prepričan je, da bo uspela s pritožbo in da bo postala francoska predsednica. Italijanski politik Matteo Salvini (stranka Severna liga): “Tisti, ki se bojijo sodbe volivcev, pogosto iščejo pomiritev v sodbi sodišč. V Parizu so obsodili Marine Le Pen in bi jo radi izključili iz političnega življenja. Slab film, ki ga opažamo tudi v drugih državah, kot je Romunija. To, kar se dogaja proti Le Penovi, je vojna napoved s strani Bruslja, in to v času, ko so vojaške nakane Ursule Von der Leyen in Emmanuela Macrona zastrašujoče. Ne pustimo se ustrašiti, ne ustavimo se: naprej z vso močjo, prijateljica!” 

Bardella: “Danes ni nepravično obsojena le Marine Le Pen, ampak je usmrčena francoska demokracija.” Madžarski predsednik vlade Viktor Orbán: “Jaz sem Marine!”

Evroposlanec Branko Grims: “Po vseh anketah je Marine Le Pen lahko upravičeno pričakovala zmago na prihajajočih volitvah. Povsem očitno je, da so za to uporabili trik, ki ga žal v Evropski uniji v zadnjem obdobju uporabljajo čedalje bolj pogosto. To, kar se je zgodilo z obsodbo Marine Le Pen, je očitna zloraba pravosodja z onemogočanji desnih kandidatov na volitvah. To totalitarno prakso v zadnjem letu dni lahko opazujemo na Poljskem, v Italiji, sedaj v Franciji in v Sloveniji. Izločanje kandidatov za volitev z zlorabo pravosodja je popolnoma nesprejemljivo, nedemokratično in gre za očitno zlorabo pravosodja za poseg v volitve.
Evroposlanec Branko Grims (Foto: STA)

To pomeni, da se zlorabi pravosodje na način, da ljudje potem niti nimajo možnosti, da bi se o posameznem desnem kandidatu sami izrekli na volitvah, kar pomeni, da je uničen sam temelj demokracije. Sistem, ki tako ravna, je totalitaren. In temu se moramo upreti z vsemi sredstvi. Po ustavi, temeljnih mednarodnih aktih in zakonih ima oblast ljudstvo in ljudstvu so vse veje oblasti dolžne omogočiti, da neposredno odloča na volitvah. Ta nedemokratična zgodba z očitno zlorabo prava v Franciji ni samo madež za Francijo, ampak celotno EU. Zato je vsako tovrstno prakso treba absolutno zavrniti v celoti in se ji upreti z vsemi razpoložljivimi demokratičnimi sredstvi. 

Ker gre za obrambo samih temeljev demokracije, mora ne glede na politično usmeritev posameznika veljati za vsakogar, ki mu je svoboda temeljna vrednota in spoštuje načelo oblasti ljudstva: zloraba pravosodja za onemogočanje kandidatov na volitvah je napad na demokracijo in je skrajno groba kršitev človekovih pravic – ne samo konkretne kandidatke, ampak tudi vseh tistih, ki glasujejo. Gre torej za napad pravosodne veje oblasti, ki pod krinko lažnega “prava” vsiljuje levičarsko ideologijo, na oblast ljudstva, ki je bistvo demokracije. Zato je demokratični upor proti tej očitni zlorabi pravosodja brezpogojno nujen!”

Slovenski politični komentatorji so se na sodbo odzvali z naslednjimi komentarji:

Domen Mezeg

Sorodno

Zadnji prispevki

Bi podobno skupino, kot jo imajo zdaj ZDA, potrebovala tudi Slovenija?

Pravosodna ministrica ZDA Pam Bondi je v torek gostila...

V VSO ogorčeni nad organizatorji komemoracije ob obeležju v Jami

Krajevni odbor Zveze borcev za vrednote NOB je za...

Koliko denarja namenja ameriška vlada za to, da bodo medicinske sestre manj bele?

Ameriško ministrstvo za zdravje in socialne zadeve bo letos...