Ministrstvo se utaplja v pritožbah, rešujejo jih po polžje

Datum:

Na področju starševskega varstva in družinskih prejemkov veljajo nekatere novosti, med drugim pri pomoči ob rojstvu otroka, izrabi očetovskega dopusta in nekaterih pravicah posvojiteljev. Socialne pravice so običajno dodeljene na podlagi odločb, na katere pa so možne tudi pritožbe. Te rešuje pristojno ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti, podatki pa kažejo, da se utaplja v njih. 

Od včeraj veljajo nekatere spremembe na področju zakona o starševskem varstvu in družinskih prejemkih. Višina pomoči ob rojstvu otroka je 280 evrov, za vse enako in ne glede na gmotni položaj družine. Pomoč velja za otroke, rojene od 1. januarja 2018. Tako bo letos in naslednje leto, od 1. januarja 2020 pa pomoč ob rojstvu otroka ne bo v denarju, pač pa v obliki dobroimetja, kar pomeni, da bo pomoč mogoče porabiti za otroško opremo, potrebščine za otroke in otroško hrano.

Novosti so tudi pri izrabi očetovskega dopusta. Trajanje in višina nadomestila ostajata nespremenjena. Očetje tako lahko porabijo vseh 30 dnih očetovskega dopusta skupaj, pri tem pa morajo najmanj 15 dni izrabiti kadar koli od rojstva otroka do najkasneje en mesec po poteku starševskega dopusta. Ta izraba mora biti v strnjenem nizu (skupaj), preostalih 15 dni pa lahko porabijo do končanega prvega razreda osnovne šole.

Novost je tudi pri pravici posvojiteljev do starševskega dopusta. Posvojitelj ali oseba, ki ji je otrok zaupan v vzgojo in varstvo z namenom posvojitve, bo lahko za otroka, ki je že končal prvi razred osnovne šole in je mlajši od 15 let, uveljavil pravico do starševskega dopusta v trajanju 30 dni.

Celoten članek preberite TUKAJ

Sorodno

Zadnji prispevki

Popolna zapora Slovenske ceste

Zaradi dobrodelne tekaške prireditve “Wings for Life World Run...

V krogu družine je zaspala Manca Košir

V 77. letu starosti je umrla slovenska novinarka, publicistka, voditeljica...

Janša: Levica svoje namene skriva kot kača noge

"Levica zato svoje namene skriva kot kača noge. Zavija...

Dr. Rupel: Naš bistveni problem so šole, v katerih prevladujejo “protidejanski” nauki

"Naš bistveni problem so šole, v katerih prevladujejo "protidejanski"...