Na “depolitizirani” RTV le še sami naši

Datum:

Slovenija ima zdaj “depolitizirano” RTV Slovenijo. Kako “depolitizirana” je, kaže prizor iz naslovne strani na MMC RTV portalu med zavihki “Pogovori s politiki”, kjer sta bili v zadnjih treh oddajah gostji predsednica RS in predsednica DZ. Oddaje so vodili “depolitizirani” voditelji. Ob tem naj opomnimo, da je šlo v obeh primerih za intervju – soočenje z drugače razmišljujočimi in argumenti namreč na “depolitizirani” RTVS ne pridejo (več) v poštev.

“Sami naši” je pod prizor iz zadnje oddaje na RTVS komentiral politični analitik Mitja Iršič. Intervju s predsednico DZ Urško Klakočar Zupančič sta morala voditi ne le eden, ampak kar dva novinarja. Glede na slednje ne čudi, da RTV potrebuje vedno več denarja, kar je v nedavnem (prav tako intervjuju) poudarila predsednica RS Nataša Pirc Musar.

Zdaj, ko je oblast “depolitizirala” javni medij, za katerega plačujemo vsi, si je s tem izborila tudi prostor za plasiranje izključno svojega mnenja in enoumja. Kako bi drugače pojasnili dejstvo, da so zadnje tri oddaje, namenjene politikom, predstavile samo dve politični imeni, pa še ti dve si delita isto ideologijo?

Z obema, tako s predsednico DZ kot RS sta morala intervju opraviti kar dva novinarja. Kot pravimo, ni šlo za soočenje več gostov z različnimi mnenji, kot je bilo to videti do prihoda “depolitizacije”. To je opazil tudi ekonomist Matej Lahovnik, ki je ob tem zapisal: “Na RTV v Odmevih ni več soočenj ministrov s stroko ali opozicijo, ampak nastopajo solo, da jih nihče ne moti pri sajenju bučnic, voditelji oddaje pa kimajo. Zato pa ima 24ur zvečer veliko višjo gledanost, ker vedno pripravijo soočenje pogledov.” “Sami naši,” je dodal Iršič.

Pogovor s Klakočar Zupančič sta vodila Tanja Starič in Gregor Drnovšek, medtem ko sta Z Natašo Pirc Musar govorila Manica Janežič Ambrožič in Dejan Ladika. Ali ob tem še koga preseneča dejstvo, da RTV potrebuje še več denarja? Spomnimo. Kot smo že poročali, bi bila prava rešitev za javni zavod optimizacija stroškov. Na zavodu je namreč kar 2200 zaposlenih in domneva, da naj bi številni tam le greli stolčke – očitno drži. A vodstvo RTVS vztraja, da druge rešite, kot zagotavljanje več denarja – ni. Svoj nastop na RTV je za poudarek slednjega izkoristila tudi Nataša Pirc Musar. Predsednica, ki je zagotavljala, da se bo oglasila ob vsaki “sporni” zadevi, je v intervjuju povedala, da se v zadevo s političnim vmešavanjem v policijo – ne bo – oglasila, hkrati pa skušala opravičiti svojo podporo pomilostitvam tihotapcem migrantov in podporo Hamasu.

Predsednica republike Natasa Pirc Musar se v svojih izjavah velikokrat naslanja na spoštovanje vladavine prava, a je pri tihotapcih ilegalcev prezrla mnenje tožilstva in sodstva.

Vsekakor pa priložnosti za “upravičilo” nesposobnosti vlade ni zamudila niti Klakočar Zupančičeva, ki je dejala, da pa bo “morebiti kakšna stvar šla počasneje, kot smo mislili“. Počasneje ali se nikoli ne bo zgodila? Ker ljudem je bilo le marsikaj obljubljeno in to ne le enkrat. Vprašanj o izključitvi Mojce Pašek Šetinc iz Gibanja Svoboda ni komentirala, niti je komentirala politične pritiske na policijo, češ, da se mora “kršenje” še ugotoviti, čeprav je zadeva za številne očitna.

Slovenski državni medij, ki se financira iz žepov vseh državljanov in državljank, je vse prej kot “depolitiziran”. Čemu le intervjuji brez dopuščanja razprave o drugih mnenjih in zakaj med gosti ni nikogar z desnega pola? Če je prej še kdo dvomil v to, je zdaj kristalno jasno, da je RTV postal orodje za plasiranje levičarskega enoumja ne samo v teoriji, zdaj tudi v praksi.

T. B.

Sorodno

Zadnji prispevki

Zamolčano ob dnevu svobode tiska

Ob svetovnem dnevu svobode tiska, ki je bil včeraj,...

Grims danes v Idriji predstavlja knjigo Zmaga dobrega

Branko Grims bo danes, v soboto, 4. maja 2024,...

Bodo hutijevci potopili svetovno gospodarstvo?

Jemenski uporniški hutijevci so  zagrozili, da bodo tarče njihovih...