Nekdanji direktor Sove pravi, da denar za obrambo je, samo bolje ga je treba razporediti

Datum:

Nekdanji direktor Sove in predsednik odbora za obrambo pri strokovnem svetu SDS Janez Stušek ni presenečen nad napovedanim dvigom izdatka za obrambo. Meni, da sredstva za to so, le da jih je treba prerazporediti.

“Določene investicije oziroma financiranja nekih ‘woke’ ideologij, na evropski ravni pa, če želite, samo ena izmed zadev – C02 kuponi. Absolutno velika zgodba, kjer mislim, da se lahko ustvari velike prihranke,” je dejal Janez Stušek v večerni oddaji na 24ur.

Premier Robert Golob je ob prihodu na izredno zasedanje Evropskega sveta v Bruslju napovedal, da bo morala Slovenija izdatke za obrambo na dva odstotka BDP-ja povišati še pred letom 2030. “2 odstotka, o katerih se pogovarjamo, je že stara zaveza,” meni Stušek in dodaja, da oboroževanje še ne pomeni agresije in militarizma. Razlikovanje se mu zdi zelo pomembno, saj, kot pravi, “včasih, sploh nekateri v nekih demagogijah, poskušajo to poudariti”.

“Hkrati pa se mi zdi eksplicitno potrebno poudariti Slovencem in Slovenkam, da pač to oboroževanje ne sme iti na račun evropskega načina življenja, se pravi zahodnega načina življenja. Ne pomeni znižanja standardov, posega v pokojnine, plače, šolstvo, zdravstvo. Rezerv je dosti, mislim, da se da s pametnim prerazporejanjem pa tudi znotraj že obrambnih resursov še določene zadeve nadgraditi,” poudarja.

Foto: zajem zaslona

Na voditeljevo vprašanje, ali je mogoče z obstoječimi rezervami doseči tri odstotke do junija, je Stušek izpostavil več vidikov, med drugim nepotrebne projekte, nesmotrne investicije in financiranje t. i. “woke” ideologij. Na evropski ravni je posebej poudaril kupone CO2 kot področje, na katerem bi lahko dosegli občutne prihranke. Sajovic je odgovoril, da je Slovenija v dobri javnofinančni kondiciji v primerjavi z drugimi evropskimi državami in da bodo sredstva zagotovo našli, pri čemer računa tudi na pomoč EU – bodisi prek kreditov bodisi z rahljanjem fiskalnih pravil.

Na vprašanji, kdaj bo treba zagotoviti dva odstotka in pozneje morda tri odstotke ter ali ima Slovenija možnost zavrniti ta ukrep, je obrambni minister Borut Sajovic odgovoril, da ni potrebe po dramatiziranju, saj je Slovenija varna država. Poudaril je, da gre za postopen proces, ki ga bodo predstavili javnosti, in dodal, da zaradi domoljubja večine prebivalstva ne pričakuje večjih težav pri sprejemanju ukrepov. V navezavi na dvojno rabo je Stušek pojasnil, da je to sicer pozitivna stvar, vendar le dodaten bonus, ne rešuje pa ključnih vprašanj.

“Našo borbeno pripravljenost slovenske vojske ocenjujejo, veste, to je zdaj vse javno objavljeno, pač – takšna kot je. Prostora za izboljšave je ogromno, ampak graditi obrambe na nabavah, ki pomenijo dvojno porabo, je absolutno neumno,” ocenjuje.

Sila pomeni odvračanje
“Obrambni sistem temelji na močni vojaški sili,” je dejal, pri čemer je poudaril, da si kot oče ne želi, da bi bilo kdaj treba dejansko uporabiti orožje. Ob tem je pojasnil, da je vojska nujna za nepričakovane krizne situacije, saj so bili tudi napadi na ukrajinsko-ruski meji napovedani le nekaj dni ali celo ur prej. Po njegovih besedah “sila pomeni odvračanje” in “moč preprečuje agresijo”, medtem ko odločitve o nabavi tankov in topov prepušča stroki.

Foto: Bobo

Sajovic se s Stuškom ni spuščal v polemiko in meni, da je dvojna raba lahko del rešitve. Vodja poslanske skupine Levica Matej Vatovec je dejal, da bo treba, če bo ta “diktat” sprejet, iskati načine, kako ga obiti. Stušek je na to odgovoril, da izraza “diktat” in “izigravanje” ne sodita v primerno politično retoriko.

“Slovenija je polnopravna članica, ne govorimo o diktatu. Če gospodje iz Levice to mislijo, so za to demokratični procesi, Slovenija lahko tudi določena veta ugovarja, ta debata je malo deplasirana,” je dejal Stušek in opozoril tudi na problematiko besede “izigravanje”. Slovenija namreč prejema evropska sredstva. Namignil je, da Vatovec s takšnimi izjavami spodbuja k sumu storitve kaznivega dejanja. Ob tem je poudaril, da je SDS vedno konstruktivno sodelovala pri ključnih državnih vprašanjih in da bo stranka dobre predloge zagotovo podprla.

A. H.

Sorodno

Zadnji prispevki

Kakšni dogovori so v ozadju gradbenega sektorja in kdo vleče niti?

Glavni izvajalec del na drugem tiru med Divačo in...

Zdravniki: Žalitve kažejo na podlost Golobovega značaja in nedržavniško držo

Premier Golob, je do zdravnikov že večkrat izkazal popoln...

Trgovinske vojne so proizvajalke recesij

Trumpova druga administracija je tako v levih kot desnih...

Zašli so v čas medsebojnih sporov

Te dni močno odmeva izjava predsednika ZDA Donalda Trumpa,...