Nemški župan iz stranke Zelenih opozarja, da bo visoka javna poraba za migrante privedla do socialnih nemirov. Leta 2023 namerava Nemčija za to populacijo nameniti vsaj 36 milijard evrov!
Leta 2023 bodo migranti nemške davkoplačevalce stali več kot 36 milijard evrov, to pa utegne povzročiti resne socialne posledice. Na škodljive posledice migracij opozarja tudi priljubljeni župan Tübingena Boris Palmer iz stranke Zelenih. Če bodo v Nemčiji porabili vse družbene vire za prišleke, lokalnim prebivalcem pa ne bo ostalo nič, bo nemška družba eksplodirala, je prepričan Palmer. Kot je še zatrdil, bo zaradi množičnega prihoda migrantov nemški socialni sistem sčasoma izčrpan. Stroški priseljevanja so za davkoplačevalce enormni. Letno se namreč porabi na desetine milijard evrov za zagotavljanje stanovanj, hrane in integracijskih storitev za vse bolj številčno nemško prebivalstvo, rojeno na tujem, poroča Remix News.
Znano je, da v Hamburgu porabijo 14 milijonov evrov zgolj za hotelske nastanitve na mesec za migrante. Podatki ministrstva za finance z začetka meseca pa kažejo, da naj bi Nemčija letos samo za migrante porabila 26,65 milijarde evrov. Vendar pa številka ne predstavlja celotne slike, saj gre zgolj za denar, porabljen na zvezni ravni. Predvideva se, da bodo zvezne države in občine porabile več kot 10 milijard evrov. Posledično bo skupni znesek zgolj v letu 2023 znašal najmanj 36 milijard evrov. Množično priseljevanje vpliva na celotno prebivalstvo in prinaša številne stroške. Posledice se med drugim kažejo kot prenatrpane, kaotične šole in astronomske cene stanovanj. Palmer opozarja, da bi se morali vprašati, kaj masovne migracija za državo v resnici pomenijo.
Župan svari zlasti pred pomanjkljivo integracijo novincev in na hudo obremenitev socialnega varstva. Takšne razmere pomenijo majhno število novih delavcev in veliko prejemnikov socialne pomoči. Poudaril je še, da rešitve za krizo ne vidi, sicer pa že dlje časa kritizira aktualni model migracijske politike. Denimo stranka Alternativa za Nemčijo (AfD) si prizadeva za vrsto ukrepov, vključno z zaprtjem nemških meja, vendar pa navkljub precejšnji priljubljenosti omenjena stranka nima večje politične moči. Levičarska vlada pa si prizadeva, da bi vsi prebivalci Nemčije imeli dostop do temeljnega dohodka, tudi migranti. To bi po mnenju AfD privedlo do še večjega števila migrantov in še večje obremenitve sistema socialne pomoči.
Vlada bi dvema milijonoma migrantom podelila državljanstvo!
Palmer se je oglašal že februarja, potem ko je v javnosti zaokrožila novica, da so se morali najemniki v mestu Lörrach izseliti z domov, da bi dali prostor migrantom. Podoben trend je bil zaznan še v drugih mestih, denimo v Berlinu. Župan je to navedel kot enega od razlogov, zaradi katerega se bodo nemški državljani hitro obrnili proti migrantom. Po njegovem to morda pomaga pri nastanitvah prebežnikov, ogroža pa socialni mir, česar se ne sme dopuščati. Leta 2023 je težko pričakovati, da bi se kriza umirila. Podatki Zveznega urada za migracije in begunce kažejo, da je Nemčija v prvem četrtletju že prejela 80 tisoč prošenj za azil, kar je 80 odstotkov več kot lani. Levičarska vlada pa si trenutno prizadeva, da bi skoraj dva milijona migrantov pridobilo nemško državljanstvo. Namen je olajšati pridobitev državljanstva, saj bi ga lahko pridobili že po petih letih bivanja v državi in ne več po sedmih.
Domen Mezeg