Vodja nemške Levice Jan van Aken je povedal to, kar si večina levičarjev na tiho misli že od nekdaj: da so politično levičarski zločini lahko upravičeni, če služijo javnemu dobremu, medtem ko desničarski zločini ne morejo biti.
V intervjuju za švicarski časopis Neue Zürcher Zeitung (NZZ) je van Aken branil svojo preteklo kršitev zakonov o tajnosti in trdil, da “moraš včasih prestopiti meje, da zaščitiš širšo javnost”.
Pretihotapil tajne dokumente
Van Akna so zaslišali o njegovi vlogi pri razkritju zaupnih vladnih dokumentov leta 2016 v zvezi s pogajanji o čezatlantskem partnerstvu za trgovino in naložbe (TTIP) med ZDA in Evropsko komisijo. Takrat je kot poslanec bundestaga v tajno čitalnico pretihotapil skrito kamero, posnel dokumente in jih predal Greenpeaceu. Razkritje je pomagalo obrniti javno mnenje proti TTIP, ki je bil pozneje opuščen.
Dejanje priznal
Ker so kazniva dejanja zdaj zastarala, kar pomeni, da je zmanjkalo časa za sprožitev sodnih postopkov, je van Aken odkrito priznal svoja dejanja in jih zagovarjal kot potrebna za preprečitev tega, kar je po njegovem mnenju grožnja varstvu potrošnikov in pravicam delavcev. Na vprašanje, ali bi smel desničarski politik, kot je član stranke Alternativa za Nemčijo (AfD), kršiti zakon tudi zaradi vesti, je van Aken to idejo odločno zavrnil.
“Kdor koli izključuje druge in odstopi, ne služi skupnemu dobremu,” je dejal in namigoval, da so levičarski prekrški lahko moralno upravičeni, desničarski pa ne. Ko so ga vprašali, ali kazensko pravo velja drugače za levičarje in desničarje, je vztrajal: “Zakon velja enako za vse. Le včasih moraš prečkati meje, da zaščitiš širšo javnost.”
Poleg svojega stališča do političnih zločinov je van Aken pretehtal tudi nemško politiko priseljevanja in trdil, da je prihod več kot dveh milijonov beguncev v zadnjem desetletju povsem obvladljiv, če občine prejmejo ustrezna sredstva.
“Nemčija je že dvakrat sprejela več kot milijon beguncev. Seveda so bili tudi problemi, a bistvo so podfinancirane občine,” je dejal.
Sovraštvo do bogatih
Podal je tudi kontroverzne pripombe o milijarderjih, ki jih je označil za “nevarnost demokraciji” in trdil, da nihče ne zasluži ogromnega bogastva pošteno.
“Nihče ne dela tako trdo ali je tako pameten, da bi zaslužil milijon na uro. Denar imajo samo zato, ker so ga vzeli drugim – bodisi s prenizkimi plačami bodisi s previsokimi cenami,” je dejal van Aken.
Poleg tega je obtožil Elona Muska, da je kupil X, da bi pomagal desničarskim strankam priti na oblast, kar je prispevalo k dolgotrajni razpravi o vplivu milijarderjev v politiki. Ni pa omenil milijarderjev, kot je George Soros, ki so precejšen del svojega premoženja porabili za financiranje levičarskih nevladnih organizacij in levičarskih strank po zahodnem svetu pod krinko “obrambe demokracije”.
I. K.