Po neusklajenem in kaotičnem vrhu koalicije je vlada napovedala tri ključne prioritete, ki naj bi jih uresničila do konca mandata. Ena izmed njih je tudi stanovanjska politika, ki vključuje predlog novele stanovanjskega zakona, do katerega so poznavalci kritični.
“Ko misliš, da je preregulirana Evropa vrh woke debilane (zamaški ipd.), pridejo #Ostržki s predlogom ‘ureditve’ oddajanja stanovanj,” je predlog novele stanovanjskega zakona komentiral strokovnjak za komunciranje Edvard Kadič.
Slovenski nepremičninski trg je v vedno slabšem stanju, kar najbolj občutijo tisti, ki zaman iščejo dostopno stanovanje. Medtem ko so se cene stanovanj v EU v zadnjem letu in pol v povprečju dvignile za štiri odstotke, je bila v Sloveniji ta podražitev skoraj osemodstotna. Povprečna cena kvadratnega metra rabljenega stanovanja v Ljubljani in Kopru se je že skoraj izenačila s cenami na Dunaju, medtem ko so v sosednjih Trstu in Gorici bistveno nižje, je poročal 24ur.
Po novem naj bi se najemna stanovanja delila na tri kategorije: tržna najemna stanovanja s prosto določeno najemnino, zasebna netržna najemna stanovanja v lasti neprofitnih organizacij in zadrug ter javna najemna stanovanja s šestimi oblikami najema, med njimi službeni najem za funkcionarje in javne uslužbence. Neprofitna najemnina bo predvidena le za omejene kategorije, kar odpira vprašanja, komu bo ta sistem dejansko koristil.
Nekdanji veleposlanik v ZDA Tone Kajzer je opozoril, da bo “po koncu mandata vlade stanje prenormiranosti Slovenije doseglo in preseglo stanje v času nedemokratičnega režima. Skladno s tem bo vse slabša kondicija pravne države in demokracije”. Kritike letijo tudi na dejstvo, da novela stanovanjskega zakona ne predvideva dodatnih točk za nekatere ranljive skupine, kar dodatno otežuje dostopnost stanovanj.
Po koncu mandata vlade bo stanje prenormiranosti 🇸🇮 doseglo in preseglo stanje v katerem smo bili v času nedemokratičnega režima Skladno s tem bo vse slabša kondicija pravne države in demokracije Veliko dela, da se povrne normalnost za katero smo glasovali na plebiscitu pic.twitter.com/XlHZzyrmDp
— Tone Kajzer (Frm Ambassador) (@TKajzer) March 18, 2025
Državni monopol nad nepremičninami?
Vlada se očitno trudi vzpostaviti državni monopol nad stanovanjsko politiko. Kot opozarja eden od uporabnikov na družbenem omrežju X: “Golobova vlada hoče vzpostaviti državni lastninski in najemodajalski monopol. Prvo nepremičninski davek, nato omejitev oddajanja nepremičnin v turistične namene … Mehka, subtilna nacionalizacija nepremičnin, da si jih bodo na koncu lastili in oddajali samo oni.” Ob vsej tej birokraciji in obljubah se postavlja vprašanje: Kako resna je ta vlada pri reševanju stanovanjske krize? Če so ob začetku mandata govorili o gradnji 20.000 stanovanj, danes pa zgolj o 2.000, ob tem pa uvajajo regulacije, ki le dodatno zapletajo trg, je jasno, da rešitev ne bo prišla iz vladnih vrst. Namesto konkretnih ukrepov dobivamo le nove omejitve, obremenitve in nesmiselne zakonodajne predloge, ki bodo problem le še poglobili.