Nemško sodišče: Krščanski križi na javnih stavbah ostajajo!

Datum:

Zvezno upravno sodišče je odločilo o navzkrižnem dekretu bavarskega premierja Söderja – in zavrnilo tožbe zoper njega in njegov odlok. Svobodni državi ni treba odstraniti križev, ki od leta 2018 visijo na vseh državnih zgradbah.

“Križ je znamenje našega krščanskega in kulturnega značaja. Pripada Bavarski,” je po odločitvi Zveznega upravnega sodišča v Leipzigu na X zapisal bavarski premier Markus Söder (CSU). V bavarskih uradnih zgradbah lahko še vedno visi križ. Tako je odločilo Zvezno upravno sodišče v Leipzigu, ki je v torek zavrnilo tožbe proti odloku iz leta 2018. Uredba, ki je v veljavi od leta 2018, določa, da mora na vsaki državni stavbi na Bavarskem viseti križ.

Sodišče je v sodbi razsodilo, da za “objektivnega opazovalca pritrjeni križi predstavljajo osrednji simbol krščanske vere. Vendar pa ne kršijo lastnega jamstva tožnika za svobodo, ki ga zajema 1. in 2. odstavek 4. člena temeljnega zakona. Ni zaščite pred soočenjem s simbolom vere, kot je križ,” poroča nemški Zeit.

Poleg tega svobodna država z obešanjem križev ne krši načela verske in ideološke nevtralnosti. Razveljavitev odloka in odstranitev križev je zahtevalo Združenje za svobodo misli, vendar je sodišče pritožbe na prejšnjo odločitev upravnega sodišča (VGH) v Münchnu zavrnilo, saj križi ne kršijo pravice do verske svobode drugih ideoloških skupnosti, niti ne diskriminirajo nikogar na podlagi vere.

Foto: epa

Za Söderja križ ni le krščanski simbol, temveč “temeljni simbol kulturne identitete krščansko-zahodnega značaja”.

Bavarska je krščanska
Vodja poslanske skupine CSU v bavarskem deželnem parlamentu Klaus Holetschek je za tiskovno agencijo DPA dodal: “Bavarska je dežela raznolikosti, strpnosti in seveda svobode veroizpovedi, vendar je Bavarska tudi krščanska država.” Zato je prav, da svobodna država to izraža s križem, poroča nemški Zeit.

Odlok je stopil v veljavo leta 2018
Aprila 2018 je bavarski kabinet sprejel odlok o križarjenju na pobudo Söderja, ki je pred kratkim postal predsednik vlade. Kljub ostrim kritikam – tudi s strani cerkva, ki so Söderja obtožile zlorabe krščanskega simbola za namene volilne kampanje – je odlok začel veljati junija 2018. Od takrat odstavek 28 poslovnika oblasti svobodne države določa: “Križ mora biti jasno viden na vhodu v vsako poslovno stavbo kot izraz zgodovinskega in kulturnega značaja Bavarske.”

Za leipziške sodnike ni nedopustna ureditev. Skladno s tem so ugotovili, da se Svobodna država z obešanjem križev ne identificira s krščanskim prepričanjem. Od 1. junija 2018 je morala vsaka bavarska oblast na vhodnem prostoru “na jasno viden način” obesiti križ . Po mnenju državnega kanclerja je treba to razumeti “kot vidno zavezanost osnovnim vrednotam pravnega in družbenega reda na Bavarskem in v Nemčiji.” Državnemu parlamentu se ni bilo treba strinjati.

T. B.

Sorodno

Zadnji prispevki

Pirc Musarjeva z nagrado za izbrisane zopet dokazala, da je predsednica radikalne levice

Predsednica republike Nataša Pirc Musar je zopet pokazala, da...

Dimnikarji opozarjajo na alarmantno stanje v panogi

Sekcija dimnikarjev pri Obrtno-podjetniški zbornici Slovenije (OZS) in Mojstrski...