Neverjetno, a levi Starmer je napovedal ukrepe za znatno zmanjšanje migracij

Datum:

Novi vladni ukrepi v zvezi s priseljevanjem bodo po besedah britanskega premierja Keira Starmerja prispevali k “občutnemu” zmanjšanju neto priseljevanja (razlika med številom ljudi, ki pridejo v Združeno kraljestvo, in tistimi, ki odidejo) v naslednjih štirih letih.

Britanski premier je predstavil načrte za prepoved zaposlovanja tujih delavcev na področju oskrbe, zaostritev pogojev za pridobitev vizumov za kvalificirane delavce in povišanje stroškov za delodajalce, saj si želi doseči zajezitev skoraj rekordnega neto priseljevanja. Po ocenah notranjega ministrstva bi lahko predlagane politike pripeljale do zmanjšanja priseljevanja za 100.000 ljudi letno do leta 2029.

“Še zdaleč ne gre za spremembo v obsegu, ki jo potrebujemo,” vztraja vodja konservativcev Kemi Badenoch. Vlade so zaporedoma neuspešno poskušale zmanjšati neto priseljevanje, saj je junija 2023 doseglo rekordnih 906.000, lani pa je to znašalo 728.000. Starmer je poudaril, da predlogi pomenijo ponovno vzpostavitev nadzora nad preseljevalnim sistemom, in zanikal, da gre za odziv na volilni uspeh stranke Reform UK.

Za več nadzora na področju priseljevanja
Premier pravi, da bodo novi načrti, ki se osredotočajo na zakonito priseljevanje, zagotovili selektiven in pošten sistem, v okviru katerega bo na njih samih, da odločajo, kdo pride v njihovo državo. “Na vseh področjih sistema priseljevanja, vključno z delom, družinskim življenjem in študijem, bo prišlo do poostritve, da bomo imeli več nadzora,” je dejal Starmer in dodal, da bo izvrševanje zakonov strožje kot kdaj koli prej, število priseljencev pa se bo zmanjšalo.

Vlada bo odpravila vizumsko shemo, ki jo je vzpostavila vlada Borisa Johnsona, ta namreč podjetjem omogoča zaposlovanje zdravstvenih in socialnih delavcev iz tujine. Namesto tega bodo podjetja morala zaposlovati britanske državljane ali pa podaljšati vizume že tam živečim tujim delavcem. Po ocenah notranjega ministrstva naj bi ta sprememba pomenila med 7.000 in 8.000 manj tujih delavcev na leto. Medtem pa podjetja za področje oskrbe opozarjajo, da določenih storitev ne bo mogoče zagotavljati brez tujih delavcev. Tudi delodajalci bodo morali plačati več za zaposlovanje tujega kadra. Višje dajatve pa bi lahko doletele tudi univerze. Vlada namreč razmišlja o vpeljavi nove dajatve za vsakega mednarodnega študenta, vpisanega na britansko univerzo, s čimer bi financirali poklicno usposabljanje.

Britanska zastava, London (Foto: Pixabay)

Prihaja zaostritev pogojev za pridobitev vizumov
Zahteve glede izobrazbe za pridobitev vizuma za kvalificirano delo se bodo znova zvišale, kar pomeni vrnitev na zahteve iz časov pred Johnsonovo vlado. To bo pomenilo, da pri novih prosilcih srednješolska izobrazba ne bo več zadoščala in bo večinoma potrebna visokošolska izobrazba. Nižje zahteve glede izobrazbe bodo ostale v sektorjih, ki se soočajo z dolgoročnim pomanjkanjem delovne sile ali pa so ključni glede na vladno industrijsko strategijo. Vlada je po poročanju BBC še napovedala, da se bodo zaostrile zahteve glede znanja angleščine za vse delovne vizume.

Čas bivanja, potreben za pridobitev stalnega prebivališča, se bo podvojil – s petih na deset let – ob vzpostavitvi hitrega sistema za visoko kvalificirane posameznike, ki veliko prispevajo. Vlada bo preučila tudi spremembo zakona o tem, kako se pravica do družinskega življenja iz 8. člena Evropske konvencije o človekovih pravicah (EKČP) uporablja v primerih priseljevanja. Predhodno so že izrazili mnenje, da bi bilo potrebno omenjeni člen razlagati “veliko ožje”.

Keir pravi, da bi lahko sledile še dodatne omejitve. “Če bo treba narediti več, da zmanjšamo pritisk na stanovanja in javne storitve, potem si zapomnite moje besede – bomo ukrepali.” Konservativci so napovedali podporo zaostritvi vizumskih pravil, čeprav je Badenochova dejala, da gre le za razvodenele različice politik konservativcev. Konservativci si sicer želijo zavezujočo zgornjo mejo priseljevanja, ki bi jo določil parlament. Vodja britanskih reformistov Nigel Farage meni, da želijo laburisti v uvedbo sprememb, ker jih je očitno zajela velika panika zaradi vzpona njegove stranke na lokalnih volitvah. Stranka Zelenih je po poročanju medija Times predloge obsodila kot “panični in zgrešen” poskus, s katerim le poskušajo ponovno pridobiti volivce stranke Reform UK.

Britanski premier Keir Starmer (Foto: epa)

Vztraja, da verjame v napovedane ukrepe
Premier očitke zavrača in pravi, da to počne, ker je prav, pošteno in ker je to tisto, v kar verjame. Združeno kraljestvo po njegovih besedah tvega, da brez strogih pravil o priseljevanju in integraciji postane otok tujcev. Nekateri na levici so Keira obtožili, da je šel predaleč glede priseljevanja. Laburistična poslanka Nadia Whittome je premierja obtožila, da posnema “strašenje skrajne desnice”. V objavi na družabnem omrežju je dejala: “Okrepitev protimigrantske retorike s strani vlade je sramotna in nevarna.” Izvršni direktor dobrodelne organizacije za begunce Care4Calais Steve Smith ravno tako ne skriva kritike. Meni, da gre v konkretnem primeru za nevaren jezik za vsakega premierja, ki bo prispeval k tveganju, da pride do rasnih nemirov.

Vlada bo še to poletje določila nadaljnje ukrepe glede nezakonitih migracij, je napovedala notranja ministrica Yvette Cooper. Kemi Badenoch pa meni, da javnost ne more zaupati laburistom pri varovanju meja Združenega kraljestva. V objavi na X je vodja torijevcev dejala: “Keir Starmer je nekoč vse zakone o priseljevanju označil za rasistične. Zakaj bi torej kdo verjel, da dejansko želi zmanjšati priseljevanje?” Spominja, da se je vlada posmehovala predlogu za ukinitev samodejne poti do britanskega državljanstva in uvedbo pravno zavezujoče omejitve. “Zdaj – po devetih mesecih mandata in po glasovanju proti vsakemu resnemu poskusu zmanjšanja števila, ki smo ga predlagali – Starmer nenadoma želi, da mislite, da mu je mar. Laburisti ne verjamejo v varne meje. Ne morete jim zaupati, da bodo zaščitili naše,” vztraja.

Kemi Badenoch (Foto: epa)

Ž. N.

Sorodno

Zadnji prispevki

Janez Janša: Zakaj ni stanovanj za mlade in kaj storiti?

Včeraj je potekala v Državnem zboru razprava o noveli...

Po porazu na referendumu nov zakon za priviligirane umetnike. Čas za novi referendum?

Včasih se gotovo sprašujete, zakaj morate privilegiranim umetnikom, ki...

Kaj se dogaja v “Jankovićevi” Ljubljani? Lahko podjetja res kar tako lomastijo po zasebnih zemljiščih?

V elektronski nabiralnik smo prejeli informacije o novih stranpoteh...

Izrael je luč sveta, ki kaže pot – Slovenija bi raje temo

Ko je Izrael pred dnevi napadel iranske vojaške cilje,...