“Nimajo ene ideje, kako urediti zdravstvo. Česar se dotaknejo, zlomijo”

Datum:

Potem ko smo lahko 1. januarja letos spoznali, da ne bo nič s pompozno napovedano zdravstveno reformo, ki naj bi reševala težave v slovenskem zdravstvu, smo sedaj dočakali predlog zakona o digitalizaciji zdravstva, ki si je reševanje zdravstva zamislil tudi z uvedbo glob. Zdravnik bi namreč lahko začasno ostal brez svoje licence v primeru, če ne bo vnašal podatkov v eKarton pacienta. “Nimajo ene ideje, kako urediti zdravstvo. Česar se dotaknejo, zlomijo,” je v zvezi s predlagano zakonodajo kritičen zdravnik dr. Federico V. Potočnik.

“Z reformo, ki se bo začela izvajati 1. januarja 2024, bo zdravstveni sistem dostopen bistveno bolj, kot je zdaj, čakalne dobe bodo krajše. Ko bo reforma končana, bo vsak, ki to želi, imel svojega osebnega zdravnika, vsak, ki potrebuje specialista, bo do tega prišel v 30 dneh, tisti, ki potrebuje operacijo, pa na to ne bo čakal več kot 6 mesecev,” je konec leta 2022 obljubila vodilna stranka v državi. A obljube se do danes ostale le črka na papirju. Težave namreč še naprej ostajajo in so se celo poglobile. S sprejemom interventnega zakona v času ministrovanja Danijela Bešiča Loredana, ki naj bi skrajšal čakalne vrste, je denimo prišlo do podaljšanja čakalnih vrst. Namesto reforme so postregli tudi s predlogom interventnega zakona o zdravstvu, ki bo omogočal prisilne premestitve zdravnikov na posamezna delovna mesta, pri tem pa se niso ozirali na kritike stroke.

Zakon o digitalizaciji zdravstva bo v javni razpravi do 12. maja
Slovensko zdravstvo je po besedah ministrstva za zdravje digitalno izrazito neenotno in razdrobljeno. “Obstoječa zakonodaja na tem področju ne zadostuje potrebam hitro razvijajoče se informacijske družbe in predvideva zbiranje velike količine nepovezanih podatkov, ki za zdravstveno osebje in paciente pogosto ne predstavljajo dodane vrednosti.” V petek so v javno razpravo vložili zakon o digitalizaciji zdravstva, ki naj bi prinašal “boljšo osnovo za povezovanje in analiziranje podatkov”.

Boljša osnovo za povezovanje in analiziranje podatkov po njihovih besedah predstavlja pomembno podlago za oblikovanje ukrepov in zdravstvenih politik. “Z novim zakonom bo zdravstvena dokumentacija prenesena v poenoten digitalni zapis in zbrana na enem mestu – v tako imenovanem nacionalnem eKartonu. Pacientom tako ne bo več treba tiskati izvidov, fotokopirati zdravstvene dokumentacije, jo fizično prenašati od zdravnika do specialista,” še izpostavljajo in dodajajo, da bo zakon prispeval tudi k “administrativni razbremenitvi zdravnikov in jim omogočil več časa za paciente“.

Po poročanju Financ novi zakon o digitalizaciji zdravstva “predlaga tudi možnost, da ZZZS storitve izvajalcu ne plača, dokler ni evidentirana v centralnem zdravstvenem informacijskem sistemu, zagrožene so tudi globe za nevnos podatkov”. Če zdravnik ne bo vnašal podatkov v pacientov eKarton, se lahko zgodi, da bo začasno ob licenco.

Ministrica za zdravje Valentina Prevolnik Rupel (Foto: Bobo)

“Nimajo ene ideje, kako urediti zdravstvo”
Zakonski predlog, ki bo v javni razpravi do 12. maja 2024, je že deležen kritik zdravnikov. “Kazen z odvzemom strokovne (!) licence zaradi administrativnega dela⁉️ Nimajo ene ideje, kako urediti zdravstvo. Česar se dotaknejo, zlomijo,” poudarja dr. Federico Potočnik, ki meni, da jim gredo le omejitve, prisila in kazni. “No, pa prepovejte še propad zdravstva z odlokom, nesposobneži!” je še ob tem dodal.

Tovrstna uvedba globe se zdi neprimerna tudi družinskemu zdravniku dr. Roku Ravnikarju. “Zakon o digitalizaciji bi moral kvečjemu zahtevati aplikacije za avtomatski vnos podatkov ob zajemu, obdelavo strukturiranih podatkov v ozadju, “speak to text”, pa AI aplikacije, ki bi iz razgovora z bolnikom predpripravile vsebino zapisa za e-karton, prepripravile e-napotnice in e-recepte ter drugo dokumentacijo,” je Ravnikar izpostavil preko družabnega omrežja X in dodal: “Tu je ob manku kadra kar nekaj rezerve za dodaten čas zdravnika za bolnika. Ne pa kazni zdravniku?! … za neklikanje in udarjanje po tipkovnici.” Če ne zmoremo resne digitalizacije, meni Ravnikar, potem naj se vsaj ponudi administrativni kader za klikanje in tipkanje v neuporabne programe.

Ž. N.

Sorodno

Zadnji prispevki

Je bruseljska elita ogrožena? Pred evropskimi volitvami preiskuje politično oglaševanje

Evropska komisija je danes sporočila, da je pred prihajajočimi...

Odprto pismo voditeljem države, parlamenta in vlade

"Prosim Vas, da v okviru svojih pristojnosti posvetite pozornost...

[Video] London: 36-letnik z mečem zabodel več ljudi in ranil policiste

V Londonu se je zgodil napad z mečem. 36-letni...

3,6-milijonski trik Svobode in Levice

Ocenjeni stroški skupne izvedbe volitev in treh referendumov znašajo...