“Slovenske volivke in volivci me poznajo. Vedo, da nisem tiho, kadar menim, da se v družbi dogajajo nepravilnosti,” je bila slovita izjava predsednice RS Nataše Pirc Musar, ki se je na javnem mediju želela prikazati kot velika zagovornica pravne države. Zgodilo se je kar nekaj “nepravilnosti”, pa je molčala in molči še danes, ko Slovenijo pretresajo novi incidenti, ki rušijo temelje pravne države.
Predsednica, ki se je širokoustila, kako ne bo nikoli tiho, pa še vedno ni naslovila “čiščenja janšistov”, kršenja poslovnika niti nezakonitega imenovanja direktorja policije. Z vprašanji smo se obrnili neposredno na predsednico Natašo Pirc Musar.
Vemo, da sta imela premier Robert Golob in predsednica republike Pirc Musar nekoč precej “tesen” prijateljski odnos, kar je bilo mogoče ugotoviti po tem, da predsednica o njegovih preteklih pritiskih na policijo in laganju nikoli ni nič vprašala. Predsednica, ki je obljubila, da se bo vedno oglašala, je bila tiho, odkar so zadeve prišle prvič na plano, zvrstile so se nove, ona pa še kar molči. Pomislili bi, da so bila njuna prej pogosta srečanja namenjena bolj usklajevanju zgodb, a danes molka ne opravičuje niti njun “prijateljski” odnos, saj tudi tega ni več. Razlog bi lahko med drugim bile tudi laži – Goloba so mediji še nedavno dobili na novi laži, ko je trdil, da se je s Pirc Musarjevo dogovoril, da bo ta v prihodnjem letu prevzela večino njegovih obveznosti v tujini, predsednica države pa je obstoj takšnega dogovora javno zanikala.
Spomnimo, da je nekdanja ministrica za notranje zadeve Tatjana Bobnar v preteklosti pred preiskovalno komisijo DZ-ja priznala, da sta imela z Golobom dogovor, da se policijo “očisti janšistov”. Četudi je Golob zadevo naknadno zanikal in četudi so se porodili dvomi v njeno izjavo, jih je Golob razblinil sam, ko je ta isti dogovor potrdil v oddaji s Tanjo Starič na RTVS. Pirc Musarjeva tako ni imela nobenega razloga za molk, saj ni šlo za natolcevanja, ampak za dejstvo, ki ga je priznal sam premier. Se je oglasila? Ne.
Pred kratkim je bila slovenska javnost priča tudi kršenju poslovnika državnega zbora s strani same predsednice Urške Klakočar Zupančič. Nespoštovanje poslovnika, o katerem smo poročali tukaj, je bil tudi eden izmed razlogov, da je poslanska skupina SDS podala predlog za njeno razrešitev. Poslovnika pa ni kršila le enkrat in če je kdo pričakoval, da se bo Pirc Musarjeva, velika zagovornica pravne države, tokrat le oglasila – se je motil. In zakaj bi se, ko pa se zaradi zlorabe poslovnika niti v preteklosti ni oglasila – nasprotno – celo podprla je to. Naši predsednici republike se ni zdelo prav nič sporno, da je do priznanja Palestine prišlo navkljub zlorabi poslovnika. Čeprav se strinja, da je do zlorabe slednjega prišlo, je namreč za POP TV izjavila: “Državni zbor je z večino sprejel, izglasoval to odločitev in kakšnih hujših pravnih zapletov ne vidim.”
Kot pravnica pa hujših pravnih zapletov ne vidi niti pri aktualni zadevi v zvezi z nezakonitim imenovanjem generalnega direktorja policije Senada Jušiča. Kot smo poročali, je bil ta za šefa policije imenovan na podlagi nezakonitega sklepa posebne natečajne komisije. Upravno sodišče je odločilo o tožbi, s katero je nekdanji v. d. generalnega direktorja policije Boštjan Lindav izpodbijal imenovanje aktualnega generalnega direktorja policije Senada Jušića, češ da sploh ne izpolnjuje zakonskih pogojev za šefa policije. Sodišče je pritrdilo Lindavu, da je sklep posebne natečajne komisije uradniškega sveta nezakonit. A kaj se je zgodilo, ko je celo tisti, ki zakon predstavlja, nezakonito prišel na položaj – nič.
Kljub temu ostaja na čelu policije, minister za notranje zadeve Boštjan Poklukar pa se izogiba in eskalira vsako vprašanje v zvezi s tem ali z novim razpisom, ki bi se v tem primeru po mnenju mnogih moral razpisati. Kakšno luč to meče na Jušiča in na policijo, je pojasnil nekdanji direktor te ustanove dr. Anton Olaj.
Po tistem, ko je predsednica pogumno govorila o tem, da nikoli ne bo tiho ob “družbenokritičnih dogodkih, in to brez kakršnega koli oportunizma ali kalkuliranja”, pa se vendar zdi, da za njenim molkom stoji prav kalkulacija – kalkulacija, kako pomembne zadeve utišati in pomesti pod preprogo, kot to počnejo od vsega začetka – s pomočjo osrednjih medijev. Ti so namreč v preteklosti molčali vedno, ko ne bi bilo treba; spomnimo, da so enako molčali, ko je celoten Balkan pretresala finančna afera, v kateri je glavni akter prav Golob. In seveda se še danes nerazčiščena zadeva tiče vseh, saj je šlo za nezakonito črpanje državnega denarja in financiranje volilne kampanje kosovskega premierja. In kljub temu da o tem govori cel Balkan, naši mediji o tem niso spregovorili niti besede. Enako bo o tem molčala tudi NPM – kvazizagovornica “pravne države”.
T. B.