Ministrstvo za kulturo je znova odprlo denarnico davkoplačevalcev in objavilo novi poziv za mednarodno sodelovanje na področju vizualnih in intermedijskih umetnosti ter oblikovanja. Tokrat bodo med izbrane projekte razdelili okvirnih 80.000 evrov, kar bo le še dodalo k nizu razpisov in financiranj.
Ministrstvo Aste Vrečko se je spremenilo v ministrstvo za kanaliziranje javnega denarja levim “umetnikom” in NVO-jem. Sedanji javni poziv, ki se bo zaključil s porabo razpoložljivih sredstev oz. najpozneje 30. junija, je del širšega trenda trošenja davkoplačevalskega denarja v kulturnem sektorju, pri čemer številni projekti ostanejo nedostopni širši javnosti ali so celo vsebinsko sporni.
Ob tem se ponovno postavlja vprašanje smotrnosti porabe davkoplačevalskega denarja, še posebej v luči nedavnega razburjenja zaradi posebnih pokojnin za kulturnike, ki jih bo država financirala, čeprav so mnogi v javnosti opozorili, da bi ta sredstva lahko raje namenili upokojencem z najnižjimi prihodki.
Ministrstvo tudi usmerja milijone evrov v nevladne organizacije, katerih učinki so pogosto vprašljivi in katerih poraba sredstev ostaja netransparentna.
📣 Javni poziv za mednarodno sodelovanje: vizualne in intermedijske umetnosti ter oblikovanje
Objavili smo prvega od dveh letošnjih javnih pozivov za izbor kulturnih projektov mednarodnega sodelovanja na področju vizualnih umetnosti, intermedijskih umetnosti in oblikovanja.
1/3 pic.twitter.com/a05LDhtZ1D— Ministrstvo za kulturo (@mk_gov_si) March 25, 2025
Predmet tokratnega javnega poziva pa je zbiranje predlogov za “predstavitev vrhunske slovenske umetniške produkcije s področja sodobnih vizualnih umetnosti, intermedijskih umetnosti in oblikovanja ter predstavitev referenčnih slovenskih galerij na osrednjih umetniških sejmih v mednarodnem prostoru in vključevanje v referenčne razstavne in festivalske dogodke na mednarodni ravni”.
Ali bo denar prišel v prave roke?
V Svobodi se ponavljajo enake zgodbe – razpisi za kulturne projekte in financiranja nevladnih organizacij, katerih učinki ostajajo vprašljivi. Medtem ko kulturniki dobivajo posebne pokojnine in denar iz državne blagajne, mnogi upokojenci životarijo z minimalnimi prejemki.
Sara Kovač